Chystáte sa na veľké upratovanie? S našimi trikmi vám to pôjde ako po masle!

starší pár upratuje

Uľahčite si upratovanie vďaka našej e-knihe (Zdroj: Freepik/prostock-studio)

Dobrých rád na uľahčenie a urýchlenie upratovania nie je nikdy dosť. Hlavne teraz v predvianočnom období chceme toho stihnúť veľa a naraz. Vyskúšajte preto niektoré z našich trikov a uvidíte, ako vám upratovanie pôjde od ruky.

Okná bez šmúh vďaka škrobu

Pridajte kukuričný škrob do vody na čistenie okien a výsledok vás príjemne prekvapí. Stačí zmiešať dve šálky horúcej vody, štvrť šálky octu a jednu lyžicu kukuričného škrobu. Zmes prelejte do fľaše s postrekovačom a použite. Uvidíte, že vaše okná budú žiarivo čisté.

Na sprchový kút použite stierku

Sprchový kút nemusíte zakaždým usilovne drhnúť hubkou. Ešte lepší výsledok získate, keď na rýchle čistenie použijete stierku. Aby sa kachličky a sklo veľmi nezanášali, zotrite vodu zo sprchy vždy po sprchovaní. Tým si ušetríte námahu pri ďalšom upratovaní.

čistenie sprchového kúta stierkou
Stierkou očistíte sprchový kút rýchlo a ľahko (Zdroj: Freepik/user8647581)

Nechajte práčku po vypraní otvorenú

Po vypratí nechajte práčku vždy na niekoľko hodín otvorenú, aby ste tak predišli tvorbe plesní vo vašom spotrebiči. Ak práčka začne zapáchať, pridajte do ďalšieho prania zmes octu a sódy bikarbóny.

Vyrobte si domáci čistič na podlahu

Účinný prostriedok na čistenie podláh získate skombinovaním vody, sódy bikarbóny, trochy tekutého mydla a octu. Aby ste sa nemuseli potkýnať o vedro, môžete zmes preliať do fľašky s postrekovačom. Postriekajte čističom podlahu a vyleštite ju mopom.

Vyčistite žalúzie pomocou kuchynských kliešťov

Na čistenie žalúzií si vezmite kuchynské kliešte a oba konce obaľte do handričky. Tie upevnite gumičkami.  Čistenie prachu pomedzi jednotlivé žalúzie vám takto pôjde oveľa rýchlejšie.

kuchynské kliešte
Na umytie žalúzií vám poslúžia staršie kuchynské kliešte (Zdroj: Freepik/user14820467)

Pred vysávaním utrite prach

Túto radu ste už možno počuli, no treba si ju pamätať. Ak totiž najskôr povysávate a až potom poutierate prach, usadia sa čiastočky prachu na čistej podlahe. Aby bolo upratovanie čo najefektívnejšie, je dobré vysávať pomalšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Čo by ste určite mali mať v aute? S týmito tipmi vás žiadna situácia neprekvapí!

Stierka skvelo funguje aj na koberce

Najmä majitelia zvierat vedia, aké náročné je zbaviť sa chlpov na kobercoch či čalúnení. Dobrou radou je použitie stierky na sklo. Prejdite ňou po znečistených povrchoch a všetko, čo sa uvoľní, povysávajte.

Grapefruitom a soľou na zanesenú vaňu

Máte na vani nepekné zanesenie od nahromadenej špiny či vodného kameňa? Vyskúšajte silu prírody a jednoducho ju vyčistite! Táto metóda funguje aj na umývadlá a kohútiky. Prekrojte grep na polovicu a tú posypte z reznej strany soľou. Soľou posypte tiež miesto, ktoré budete čistiť. Grepom vydrhnite vaňu alebo umývadlo. Odolné škvrny vyčistite pomocou strany ovocia, na ktorej je kôra. Všetko následne opláchnite vodou.

grapefruit
Grapefruit a soľ zbavia vaňu špiny (Zdroj: Freepik/KamranAydinov)

Osviežte matrace a čalúnenie sódou bikarbónou

Pomocou sódy bikarbóny sa zbavíte všetkých neželaných pachov. Matrace najskôr povysávajte, posypte sódou bikarbónou a nechajte pôsobiť aspoň 20 minút. Znovu povysávajte.

Pokiaľ by boli na čalúnení nejaké fľaky, vyčistite najskôr tie. Ďalej postupujte ako pri matracoch. Táto metóda čistenia je vhodná aj na koberce, závesy a pelechy pre zvieratá.

„Lapače prachu“ očistite záhradnými rukavicami

Nechce sa vám zdĺhavo čistiť malé dekorácie? Vezmite si pár bavlnených záhradných, alebo iných starších rukavíc a prechádzajte nimi po predmetoch. Ak chcete, nastriekajte si na rukavice trochu čistiaceho alebo antibakteriálneho prostriedku.

Zdroj: plnielanu.sk, mymove.com, bestlifeonline.com, familyhandyman.com
Odporúčame