Pomarančovú kôru nevyhadzujte: Vyrobte si z nej osviežovač vzduchu aj univerzálny čistič

6 tipov, ako využiť pomarančovú kôru v domácnosti

6 tipov, ako využiť pomarančovú kôru v domácnosti (Zdroj: GettyImages)

Citrusové plody v zime milujeme. Šťavnaté pomaranče nám však môžu poslúžiť hneď dvakrát – keď ich konzumujeme a tým telu dodávame potrebné vitamíny a antioxidanty a keď zužitkovávame voňavú šupku z týchto plodov.

Budete prekvapení, ale šupa z pomarančov má naozaj široké využitie. Poslúži nielen pri príprave koláčov a dezertov, kde by ste však mali voliť zásadne bio kvalitu, ale aj v domácnosti. Ponúkame vám šesť tipov, ktoré vás presvedčia, že pomarančové šupky sa vyplatí odložiť.

Odpudzuje mravce aj hmyz

Na mole aj komáre pôsobí pomarančová kôra ako odpudzovač. Účinný insekticíd dostanete vylúhovaním kôry a rozprašovaním tohto výluhu. Pomarančovú šupku využijete aj v prípade, ak máte v záhrade mravenisko. Stačí šupky pomlieť na prášok, zmiešať s vodou a vyliať do mraveniska.

Osvieži vzduch a prevonia interiér

Príbytok prevoňaný sviežou pomarančovou vôňou? Žiaden problém. Pomarančové šupy nechajte vysušiť, napríklad v rúre. Potom ich pomeľte alebo nadrobno nastrúhajte a naplňte nimi ozdobné látkové vrecúška. Umiestniť ich môžete v izbách, na toalete, ale aj v šatníku. Rovnako môžete medzi spodnú bielizeň či iné odevy umiestniť pomarančové šupy, do ktorých napicháte klinčeky. Ak máte krb, šupky nechajte horieť, izbu vám zaplaví krásna vôňa pomarančov.

Funguje ako dezodorant pre obuv

Celodenné nosenie topánok dáva zabrať nohám aj samotnej obuvi najmä v zime. Prírodný dezodorant pre obuv si vyrobíte veľmi jednoducho: Čerstvo ošúpanú kôru z pomaranča vložíte do látkového vrecúška, pridáte pár zrniek kávy a vložíte do topánok na celú noc, prípadne aj na dve. Kôra s kávou do seba vstrebajú všetky pachy a topánky príjemne prevonia.


Mohlo by vás zaujať: 11 spôsobov, ako využiť pomarančovú kôru: Vyskúšajte ich aj vy!


Poslúži do čajovej zmesi

Pomarančovú kôru v bio kvalite môžete pridať aj do ovocných čajov, vďaka čomu získate lahodný nápoj príjemnej arómy i chuti. Vedeli ste o tom, že vylúhovaná sušená pomarančová kôra zaliata horúcou vodou dokáže zmierniť tráviace ťažkosti, odstrániť zápchu a potlačiť nervozitu a nepokoj? Pomarančový nápoj je skvelý aj na dobrý spánok a na podporu chudnutia, s množstvom to však netreba preháňať. Opatrní musia byť najmä citlivejší ľudia, pretože synefrín obsiahnutý v pomarančovej šupe im pri zvýšenej konzumácii môže spôsobiť búšenie srdca a nepravidelný srdcový tep.

Odstráni zápach v chladničke

Odstrániť pachy z chladničky nebýva jednoduché, s pomarančovou kôrou to však zvládnete. Jednoducho šupku nastrúhajte, zmiešajte v miske so soľou a umiestnite do chladničky. Nežiaduci zápach zmizne a nahradí ho svieža pomarančová vôňa.

Poslúži ako univerzálny čistiaci prostriedok

Tak toto je úplná bomba! Stačí pár šupiek z pomaranča a ocot, a môžete si vyrobiť univerzálny čistiaci prostriedok s neuveriteľnou silou a príjemnou vôňou. Potrebovať budete jeden pohár na zaváranie a fľašu s rozprašovačom. A postup? Ten je naozaj jednoduchý:

  1. Pomarančové šupy pokrájajte, zaplňte nimi zavárací pohár a dolejte ocot. Zatvorte a nechajte lúhovať aspoň týždeň.
  2. Potom preceďte, roztokom naplňte fľašu s rozprašovačom a používajte na vyčistenie plastových povrchov, sanity, sporáka, podlahy, zrkadiel a rôznych iných miest v domácnosti. 
Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame