Plánujete kuchyňu? Myslite na týchto 8 vecí hneď na začiatku

Kuchyňa

Kuchyňa si vyžaduje dôkladné plánovanie (Zdroj: GettyImages)

Plánujete novú kuchyňu alebo sa chystáte prerábať vašu starú? Niektoré detaily je vhodné premyslieť si vopred a vyhnúť sa tak nepríjemnostiam v budúcnosti. Prečítajte si našich 8 užitočných tipov, na čo pri plánovaní kuchyne nezabudnúť.

1. Zabezpečte si plynulý pohyb v kuchyni

Myslite na to, ako sa budete v kuchyni pohybovať. Predstavte si, kde budú umiestnené jednotlivé spotrebiče a cestu medzi nimi. Váš „pracovný pohyb“ by mal prebiehať plynulo a bez zbytočných prekážok. Môžete si pomôcť princípom kuchynského trojuholníka. Je to tradičné dizajnérske pravidlo zo 40. rokov, ktoré stavia do pomyselného trojuholníka sporák, chladničku a pracovnú dosku. Takéto rozmiestnenie má pomôcť efektívnemu pohybu v kuchyni. Nemusíte sa tohto pravidla držať zubami-nechtami, ale určite myslite na to, aby sa vám v kuchyni pohybovalo pohodlne. Majte na pamäti najprv funkčnosť, až potom dizajn.

2. Investujte čas a energiu do výberu kvalitnej podlahy

Kuchynská podlaha dostáva v mnohých domácnostiach poriadne zabrať, preto jej výber nepodceňte. Pri podlahe do kuchyne myslite na tri hlavné veci: bezpečnosť, životnosť a ľahkú údržbu. Zvážte najprv výber materiálu a nezabúdajte aj na celkový dizajn kuchyne, aby vám to potom všetko spolu ladilo. Ak máte len hmlistú predstavu o farbách a štýle, voľte radšej neutrálne farby. Podlaha s vami bude niekoľko rokov a vymeniť ju nebude také ľahké, ako vymeniť spotrebič.

3. Myslite na dostatok úložného priestoru

Hrnce, misy, kuchynské spotrebiče – to sú všetko objemné veci a zaberú viac miesta, než si myslíte. Myslite preto na dostatok úložného priestoru. Pri práci v kuchyni to potom určite oceníte. Ak pracujete s menším priestorom, snažte sa využiť každý centimeter na maximum. Poobzerajte sa po šikovných riešeniach, ako uložiť spotrebiče a kuchynské náradie tak, aby to zabralo čo najmenej miesta a zároveň bolo riešenie efektívne.

 4. Pripravte si pohodlný pracovný priestor

Tak, ako oceníte dostatok úložného priestoru, takisto sa pri práci v kuchyni potešíte aj veľkej pracovnej doske. Už len pri samotnej príprave jedál vzniká kopec riadu a „pracovného neporiadku“. Vyhraďte si preto miesto, kde si budete môcť rozložiť veci a jedlo pohodlne chystať. Ušetrí vám to veľa času a aj nervov.


Mohlo by vás zaujať: Nová kuchyňa, po akej ste vždy túžili: Tieto nápady ju úplne oživia!


5. Nájdite vhodné miesto pre odpadkový kôš

Ak separujete, určite viete, že nádoby na odpad zaberajú pomerne veľa miesta. Vyčleňte im skrinku, kde ich môžete skryť hneď od začiatku, pretože smetné koše nie sú práve najatraktívnejšou vecou v kuchyni. Hoci dnes nájdete na trhu rôzne dizajnové kúsky smetných košov, väčšina z nás ich pred pohľadmi hostí radšej ukryje.

6. Posvieťte si kvalitným svetlom

Aj pri svetlách platí – najprv funkčnosť, potom dizajn. Áno, svetlá vedia byť výborným dizajnovým doplnkom, ale myslite aj na praktickosť. Bodové svetlá na vrchných skrinkách alebo LED pásiky popri pracovnej linke sú stále populárnym riešením. Sú praktické a doprajú vám dostatok svetla pri chystaní jedla aj večer. Myslite i na farbu svetla. Pri varení je praktickejšie chladné biele svetlo, ale na vytvorenie pocitu útulného domova po večeri sa hodí teplé žlté svetlo.

7. Rozmiestnite kuchynské spotrebiče efektívne

Ktoré kuchynské spotrebiče používate najčastejšie? Hovoríme teraz napríklad o rýchlovarnej kanvici, mixéroch, hriankovačoch alebo mikrovlnnej rúre, ak ju nemáte zabudovanú v linke. Sú spotrebiče, ktoré používame často a na kuchynskej linke sú vyložené prakticky neustále. Nájdite im miesto, kde vám nebudú zavadzať a bude sa vám s nimi dobre pracovať.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kuchyně Rondo (@kuchynerondo)

8. Naplánujte si elektrické zásuvky prakticky

Ak už máte za sebou bod 7, zrejme máte približnú predstavu, ako budete mať rozmiestnené kuchynské spotrebiče. Do týchto miest smerujte aj elektrické zásuvky. Platí pravidlo, že radšej dajte jednu navyše, akoby ste mali potom ťahať po kuchyni predlžovací kábel. V kuchyni sa výborne uplatnia výsuvné, výklopné aj otočné typy zásuviek.Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame