Slovensko je krajina nekonečných možností, preto sa určite mnohí rozhodujú, či strávia svoju dovolenku na domácej pôde. Čo tak navštíviť napríklad stredné Slovensko a naše šieste najväčšie mesto? Banská Bystrica a jej blízke okolie ponúkajú možnosti na rôznorodé výlety, pri ktorých si prídu na svoje milovníci kultúry, kúpania aj turistiky. Vybrali sme pre vás 15 tipov na miesta, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať.
1. Poštové múzeum Banská Bystrica
Ak vás zaujíma história pošty a poštových služieb, za návštevu určite stojí poštové múzeum, ktoré nájdete na Partizánskej ceste 9, priamo v Banskej Bystrici. Od roku 2001, kedy bolo sprístupnené verejnosti, ho tvorí už vyše 6 milióna zbierkových predmetov, z ktorých najväčšie zastúpenie majú slovenské a československé poštové známky.
Pozornosť si však určite zaslúžia aj historické poštové štíty či tabule, poštové schránky, odevy poštových úradníkov, doručovateľov, priehradkových zamestnancov, rôzne predmety, ktoré pri svojej práci využívali, ale aj listové či balíkové váhy.
Zbierka je stále dopĺňaná o ďalšie predmety kultúrnej hodnoty. Návštevníkom sú k nahliadnutiu k dispozícii aj staré listinné materiály a písomnosti či mapy zobrazujúce poštovú sieť v príslušných obdobiach. Tento výpočet je len ilustračný, ak sa múzeum rozhodnete navštíviť, čaká na vás toho omnoho viac. Navyše, myslelo sa aj na detských zvedavcov a v špecializovanom pracovisku „Detská pošta“ si môžu vyskúšať učenie hrou.
2. Mestský hrad v Banskej Bystrici
Priamo v centre, konkrétne na hornom konci Námestia Štefana Moyzesa, nájdete hrad, ktorý je dominantou historickej časti mesta Banská Bystrica. Kým väčšina hradov bola postavená na samostatných a vhodných miestach pre opevnenie, v tomto prípade je stavba súčasťou mestského celku takmer v jeho strede. V roku 2005 prešla kompletnou rekonštrukciou, a v súčasnosti si už v jej priestoroch môžete sadnúť aj na dobré jedlo alebo kávu.
3. Farma Anima Equus
Máte radi kone? Radi by ste si vyskúšali jazdenie? Ak ste odpovedali aspoň na jednu z otázok kladne, zbehnite načerpať silu a energiu k týmto majestátnym zvieratám na Farmu Anima Equus. Nájdete ju na okraji Banskej Bystrice, pod prírodnou rezerváciou Baranovo, v chránenej krajinnej oblasti Nízkych Tatier. Či už sa dáte nahovoriť na výučbu jazdenia alebo sa len túžite pokochať krásnou okolitou prírodou, lesmi a lúkami, toto miesto vás chytí za srdce.
4. Netopieria jaskyňa
Pár kilometrov severovýchodne od mesta Banská Bystrica sa pri obci Nemce nachádza voľne prístupná Netopieria jaskyňa. Nájdete ju priamo pod vrchom Panský diel a na ploche s dĺžkou 57 metrov sa môžete ponoriť do rôznych tajuplných zákutí a chodieb, objaviť priestrannejšie siene či malé jazierko. Trasa je pomerne nenáročná, preto je vhodná aj pre rodiny s deťmi.
5. Vodný žľab Rakytovo
Zaujímavou atrakciou je aj vodný žľab na spúšťanie dreva, ktorý nájdete v doline Rakytovo pri obci Dolný Harmanec, asi 12 kilometrov od Banskej Bystrice. Prekvapí nielen úctyhodnou dĺžkou takmer 2,5 kilometra, ale aj svojou výnimočnou konštrukciou, ktorá je výhradne z dreva (konkrétne smreka a jedle) bez použitia akéhokoľvek iného materiálu (železa či plastu). Od roku 2000 je vodný žľab vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, a hoci bol určitý čas značne poškodený, v roku 2007 sa dočkal kompletnej rekonštrukcie.
6. Harmanecká dolina
Keď už zavítate do oblasti obľúbenej Harmaneckej doliny, určite nevynechajte ďalšie dve zaujímavé miesta. Prvým je Harmanecká jaskyňa, v ktorej na vás čaká sieť podzemných siení a chodieb, tvorených snehobielou kvapľovou výzdobou z vápenca. Objavíte rozsiahle dómy, nástenné vodopády či jazierka. Prekonáte 1043 schodov, ktoré majú za následok až 30-metrový výškový rozdiel medzi najnižším a najvyšším bodom prehliadky.
Druhým miestom sú Harmanecké vodopády, nazývané tiež Kaskády Harmaneckého potoka, ktoré padajú z výšky troch metrov. Traduje sa, že s najväčšou pravdepodobnosťou vznikli selektívnou erozívnou činnosťou potoka so súčasným rozrušením horninového komplexu priečnymi tektonickými líniami. Tie vytvorili kaskádové stupne, preto ide o takzvané nepravé vodopády. Nič to však nemení na tom, že pri ich návšteve sa vám naskytne krásna scenéria, ktorú sa oplatí vidieť.
7. Moštenické travertíny
Ak hľadáte pravú oázu pokoja a máte radi turistiku, neďaleko obce Moštenica, asi 20 kilometrov od Banskej Bystrice, sa priamo v lese môžete pokochať prírodnou pamiatkou Moštenické travertíny. Na ešte stále aktívnej travertínovej terase, ktorá naďalej rastie vďaka prítomnosti povrchových mineralizovaných vôd, vyviera viacero prúdov vody. Kým mocnosť travertínov dosahuje prevažne 3 – 8 metrov, nájdu sa aj miesta, kde je to až 20 metrov.
Pokochať sa môžete aj vzácnymi druhmi fauny a flóry Národného parku Nízke Tatry. Trasa nie je náročná, a teda pokojne sa sem vyberte aj s deťmi. Hoci cesta nie je značená až úplne do konca, nemusíte mať obavy, zvuk padajúcej vody vás určite včas upozorní na to, že sa blížite k cieľu.
8. Pamätný dom Jozefa Gregora Tajovského
Ak vás zaujíma život rodiny prozaika Jozefa Gregora Tajovského, vedúcej osobnosti druhej vlny slovenského literárneho realizmu a zakladateľa slovenskej realistickej drámy, v srdci prírody obce Tajov môžete navštíviť jeho rodný dom. Táto kultúrna pamiatka z roku 1799 na vás dýchne typickou vidieckou atmosférou. Čaká na vás päť miestností, v ktorých sa dozviete veľa zaujímavých informácií.
Spoznáte nielen históriu samotnej obce či život a literárne dielo Jozefa Gregora Tajovského, ale aj niečo zo života a diela jeho manželky, spisovateľky Hany Gregorovej. Počas letnej turistickej sezóny je expozícia prístupná bez nutnosti predchádzajúcej rezervácie. Potrebujete si len pozrieť konkrétne dni a časy, kedy je dom otvorený pre verejnosť.
9. Kalvária Banská Bystrica
Kalvária je dlhodobo považovaná za jeden z najkrajších skvostov mesta, kde môžete načerpať nové sily. Nachádza sa na severovýchodnom úpätí vrchu Urpín a tvorí ju osem kaplniek krížovej cesty, Kaplnka sv. Kríža a Urpínska aleja, ktorá po zničení požiarom musela byť v roku 1731 takmer celá vysadená nanovo. Pôvodne ju tvorilo približne 71 druhovo rozličných chránených stromov, aktuálne majú všetky z nich okolo 250 – 300 rokov.
10. Šikmá hodinová veža v Banskej Bystrici
Túto atrakciu určite neprehliadnete. Hodinová veža je považovaná za najviditeľnejšiu a najznámejšiu dominantu Námestia SNP v Banskej Bystrici. Keďže je o 68 centimetrov odklonená od svojej osi, dostala aj pomenovanie „Šikmá veža“. Kým v minulosti slúžila primárne ako nosič mestských hodín a strážna veža, v súčasnosti je prístupná širokej verejnosti.
Čaká na vás výstup po 101 drevených schodoch na ochodzu veže, ktorý sa jednoznačne oplatí. Z výšky takmer 35 metrov totiž dovidíte nielen na najbližšie okolie, ale aj na okolité kopce Veľkej Fatry, Nízkych Tatier, Zvolenskej kotliny, Kremnických či Starohorských vrchov. Výstup je vcelku nenáročný, ak však máte strach z výšok alebo si myslíte, že by vám mohlo robiť problém jej mierne naklonenie, návštevu vyhliadky radšej dobre zvážte.
11. Badínsky prales
Badínsky prales, ktorý sa nachádza neďaleko obce Badín v Kremnických vrchoch, je chránený už od roku 1913 pod názvom Kulisovo. Patrí tak medzi najstaršie chránené územia na Slovensku, a hoci je vstup priamo do neho celoročne zakázaný, môžete vyskúšať náučný chodník, ktorý má dĺžku 1 kilometer a zaberie vám približne hodinu. Tiahne sa okrajom pralesa, a tak nezasahuje do oblasti najprísnejšieho ochranného pásma.
Územie Badínskeho pralesa už dlhodobo slúži na vedecko-výskumné účely. Je domovom nielen mohutných jedlí bielych, starých 200 až 400 rokov a v niektorých prípadoch dosahujúcich výšku až 46 metrov, ale aj bukov, hrabov či dubov zimných. Svoje miesto si tu nachádzajú vzácne druhy živočíchov, ako napríklad rysy, medvede, vlky či rôzne obojživelníky. A len pre zaujímavosť, túto lokalitu navštívil v roku 2000 aj princ Charles.
12. Banský náučný chodník Špania dolina
Špania dolina je banícka obec, ktorá sa môže pochváliť zaujímavou architektúrou či zvykmi a tradíciami. Ak máte chuť na prechádzku v trvaní približne 2 – 3 hodiny, a zároveň túžbu spoznávať banícku históriu tejto výnimočnej slovenskej obce, určite neopomeňte náučný chodník. Začína sa priamo na námestí obce, čaká na vás 7 zastavení s informačnými tabuľami s občasnými ilustračnými maľbami.
Okrem zvyškov pôvodných šácht a štôlní sa budete môcť pokochať tradičnou ľudovou architektúrou. Prechádzka je vhodná pre všetky vekové kategórie. Pozor si treba dať len na značenia, ktoré signalizujú nedostupnosť niektorých chodníkov pre detské kočíky či invalidné vozíky.
13. Holidaypark Kováčová
Ak by sa vám zažiadalo kúpania či leňošenia, Holidaypark Kováčová, ktorý je vzdialený od Banskej Bystrice len okolo 20 kilometrov, vám ponúka príjemné chvíle oddychu v termálnej minerálnej vode. Tri vnútorné bazény a päť vonkajších, naplnených liečivou vodou, sa postará o váš pohybový aparát, nervovú sústavu či tráviace ústrojenstvo. Novovybudovaný moderný areál zabezpečí chvíle oddychu nielen vám, ale aj deťom, ktoré len ťažko obsedia dlhšie ako pár minút.
14. Králická tiesňava
Prírodná pamiatka Králická tiesňava, nachádzajúca sa neďaleko obce Králiky pri Banskej Bystrici, si tiež zaslúži vašu pozornosť. Dĺžka kaňonu je 1 kilometer, a okrem skalných brál, ktoré miestami dosahujú až 20 metrov, vás do oddychového režimu dostanú zvuky malebnej prírody. Hneď pri vstupe sa môžete osviežiť v Králickom vodopáde, ktorý dosahuje výšku až 7 metrov.
Prechod touto oblasťou nie je náročný, preto sem môžete bez problémov vziať aj menšie deti. Ide skôr o pokojnú prechádzku lesným terénom. Väčší pozor si však dávajte na drevených mostíkoch, ktoré bývajú navlhnuté a klzké.
15. Hrad Ľupča
Ľupčiansky hrad, situovaný v obci Slovenská Ľupča, je od Banskej Bystrice vzdialený približne 13 kilometrov. V mesiacoch júl a august je otvorený pre verejnosť každý deň, okrem pondelka. Rozdelený je na horný a dolný hrad, čomu zodpovedajú aj dve prehliadkové trasy.
V rámci nich sa môžete oboznámiť so vznikom hradu, jeho polohou, stavebným vývojom a obnovou, či dozvedieť sa zaujímavosti z vyše 700-ročnej histórie. Keďže bol hradný komplex od stredoveku neustále obývaný a využívaný, zachoval sa v pomerne dobrom stave. A ktovie, možno pri návšteve natrafíte aj na bielu pani v snehobielych šatách, ktorá tu podľa istej povesti stále hľadá svojho milého.
Zdieľať na
Zdieľaní