Čo je to topinambur? Slnečnica hľuznatá má priaznivé účinky na ľudské zdravie, toto sa v nej ukrýva!

Poznáte topinambur? Tieto žlté kvety pod zemou skrývajú vitamínovú bombu (Zdroj: Freepik/Karjalainen)

Počuli ste už o topinambure? Ide o druh slnečnice, ktorý má veľmi priaznivé účinky na zdravie človeka. U nás sa síce pestuje pomenej, no o jej blahodarných vlastnostiach by mal vedieť každý. Má naozaj široké využitie nielen v potravinárstve, ale aj v poľnohospodárstve. Dôležitou časťou rastliny sú jej hľuzy pripomínajúce zemiaky či zázvor, ktoré sa nachádzajú pod zemou. V závislosti od odrody môžu mať aj rôzne iné tvary a tiež rozličné farby.

Pomáha pri liečbe a prevencii ochorení

Podzemná časť rastliny určená na konzumáciu je skvelo mrazuvzdorná, takže ju možno skladovať takmer kdekoľvek a zbierať skoro počas celého roka. Má množstvo zdravotných benefitov, napríklad reguluje hladinu cukru v krvi a má nízky glykemický index, takže je vhodná aj pre diabetikov či pri diéte. Napomáha tráveniu a funguje ako prírodný antioxidant, reguluje krvný tlak, chráni niektoré orgány tráviaceho traktu a pomáha aj pri infekciách.

Topinambur je blahodarný aj pre mozog, pretože u človeka zlepšuje koncentráciu a organizmu pomôže aj s vybalansovaním a dodaním energie. Jeho konzumácia je vhodná aj v prípade, že sa doliečujete po zraneniach alebo aj vtedy, keď sa chcete chrániť pred ochoreniami pohybového aparátu, napríklad proti artritíde, reumatizme či osteoporóze.

Je nabitý vitamínmi a minerálmi

Podľa portálu Veda na dosah je považovaný za vitamínovú bombu 21. storočia. Obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, betakarotén, biotín. Nachádzajú sa v ňom aj minerály ako železo, vápnik, horčík, draslík a fosfor, ktoré sú nevyhnutné pre správnu činnosť srdca a pre zdravý rast kostí. V menších množstvách sa obsahuje aj zinok, meď, bór, ktoré sú nevyhnutné pre výmenu látok v tele či zdravý rast vlasov a nechtov.

Topinambury, podobne ako zemiaky, po očistení menia svoju farbu. Zabrániť tomu možno ponorením do horúcej vody. Príprava topinamburu je veľmi jednoduchá, môžete z neho robiť hotové jedlá alebo ho pripraviť v podobe rôznych príloh. Vhodný je aj na sterilizovanie. Niektorí ľudia z neho robia polievky, likéry či sirupy a iné nápoje. Z kvetov možno variť chutný čaj.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Osem hodín spánku, dva litre vody či pravidelné raňajky: Toto je 10 najväčších mýtov o zdraví, ktorým veríte aj vy!
Hľuzy topinamburu majú rôzne tvary a farby (Zdroj: Freepik/hassanimages24)

Vypestuje si ho naozaj každý

Zaujímavosťou je, že pestovanie topinamburu bolo pred pár rokmi na Slovensku zakázané, pretože sa prirýchlo rozmnožoval. V súčasnosti je opäť povolené, no ak sa rozhodnete ho zasadiť si do záhradky, myslite na to, aby sa vám tam zbytočne nerozšíril. Zvoľte preto vhodnú techniku pestovania. Jeho ideálny zber je na jeseň, no zároveň ho možno na jeseň aj sadiť. Sadí sa aj v jari. Nie je náročný na pôdu a pokojne ho možno vysadiť rovnako ako zemiaky.

Je veľmi dobre odolný voči škodcom a iným burinám, takže nepotrebuje žiadne chemické postreky ani prehnanú starostlivosť. Ak chcete vyťažiť z celej rastliny, nadzemnou časťou možno kŕmiť aj hospodárske zvieratá. Topinambury by sa mali skladovať pri teplote 0 až 2 °C a aby si uchovali sviežosť a mali by byť v prostredí s vysokou vlhkosťou vzduchu. Nesprávnym skladovaním sa znehodnocujú, pretože sa stratou vody scvrkávajú.

Zdroj: vedanadosah.cvtisr.sk, plnielanu.sk
Odporúčame