Obezita môže často viesť k cukrovke: Môže za to aj tuk, ktorý cirkuluje v našej krvi

žena si drží tuk na bruchu

Cukrovku môže spôsobovať tuk v krvi (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Dlhodobá nadváha a obezita vedie k rôznym zdravotným komplikáciám. Zvýšený obsah tuku v krvi môže v našom tele narobiť poriadnu neplechu. Nová štúdia však upozorňuje na doteraz neznáme nebezpečenstvá pre naše zdravie, ktoré by mohli spôsobiť práve vyššie hladiny týchto krvných tukov.

Tuky spôsobujú extra stres pre svalové bunky, čo spôsobuje poškodenie ich štruktúry a ich funkcie. Najnovší výskum zistil, že tieto vystresované bunky tiež vydávajú signál, ktorý sa môže preniesť na iné bunky a spôsobiť ďalšie škody. Tieto signály majú formu molekúl nazývaných ceramidy.

Za normálnych podmienok pomáhajú

Zatiaľ čo ich normálnou úlohou je v skutočnosti znižovať bunkový stres, pri dlhodobých metabolických ochoreniach, ako je cukrovka, môžu namiesto toho zabíjať bunky a zhoršovať symptómy ochorenia. Experiment prebiehal pomocou buniek ľudského kostrového svalstva navrhnutých tak, aby napodobňovali bunky ľudí s metabolickým ochorením. Vedci dokázali aktivovať ceramidovú komunikáciu pridaním mastnej kyseliny známej ako palmitát.

Keď sa tieto bunky zmiešali s bunkami, ktoré neboli vystavené tukom, komunikovali medzi sebou a prenášali ceramidy v obaloch nazývaných extracelulárne vezikuly , ktoré sa prirodzene uvoľňujú zo všetkých buniek. Rovnaké procesy boli pozorované pri testoch na myšiach a svalových bunkách odobratých ľudským dobrovoľníkom.

„Aj keď je tento výskum v ranom štádiu, náš objav môže tvoriť základ nových terapií alebo terapeutických prístupov na prevenciu rozvoja kardiovaskulárnych a metabolických ochorení, ako je cukrovka u ľudí so zvýšenými tukami v krvi pri obezite,“ hovorí molekulárny fyziológ Lee Roberts  z University of Leeds vo Veľkej Británii.

Nový spôsob liečenia ochorení

Aj keď je potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili, čo toto novo identifikované putovanie ceramidu znamená, vieme, že tieto molekuly môžu byť pre telo škodlivé. Zdá sa, že krvné tuky spôsobujú, že bunky zdieľajú stres so svojimi susedmi. Hoci výskumníci pripúšťajú, že v hre môže byť viac zatiaľ neznámych faktorov, tento systém zasielania správ je potenciálne jedným zo spôsobov, ako sa ľuďom s obezitou rozvíja v rozvoji ďalších komplikácií ako je cukrovka.

Výhodou objavu tohto nového prenosového systému je, že nám môže poskytnúť spôsob, ako zabrániť vzniku týchto komplikácií, a to nejakým blokovaním ceramidov. Nateraz je to však ešte ďaleko, a kým budeme môcť zistiť takéto spôsoby liečby, je potrebná ďalšia štúdia.Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame