Odpadávate po jedle od únavy? Týmto potravinám sa radšej vyhnite

Ospalosť po jedle

Silná únava po množstve kalorického jedla je prirodzenou reakciou nášho tela (Zdroj: GettyImages)

Určite sa už aj vám stalo, že ste po dobrom jedle pocítili nutkanie zdriemnuť si aspoň na 30 minút či dokonca hodinku. Prečo však pociťujeme takú veľkú únavu, keď sa najeme a dá sa tomuto javu vôbec nejakým spôsobom vyhnúť?

Ospalosť po jedle je v angličtine tiež známa ako „food coma“, odborne sa však nazýva „postprandiálna ospalosť“. Tento stav sa prejavuje pocitom únavy, ospalosti a zníženej duševnej aj fyzickej energie. Nemusíte mať však dôvod na obavy, v skutočnosti sú celkom bežné, najmä po konzumácii veľkého množstva jedla.

Potravinová kóma spôsobuje extrémnu únavu a letargiu, ktorá môže prerásť až do hlbokého spánku. Je prirodzenou súčasťou trávenia. Keď zjeme veľké množstvo jedla, do tráviaceho systému sa zvýši prívod krvi, ktorá má pomôcť pri jeho trávení. Do mozgu sa tak dostane oveľa menej krvi než zvyčajne, čo spôsobí ospalosť.

Potravinová kóma spôsobuje extrémnu únavu a letargiu, ktorá môže prerásť až do hlbokého spánku (Zdroj: Unsplash)

Skutočné živiny v potravinách – najmä sacharidy a tuky – tiež zohrávajú úlohu pri spôsobení potravinovej kómy. Výdatné jedlo, predovšetkým to s vysokým obsahom sacharidov, môže viesť k  zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Ak prijímame vysoký obsah tukov aj sacharidov, zvyšuje sa zápalový proces v tele, a to vedie k ospalosti. Sacharidy stimulujú produkciu rôznych hormónov vrátane inzulínu a melatonínu. Melatonín je známy ako „spánkový hormón“ a jeho zvýšená tvorba po jedle môže prispieť k pocitu ospalosti.

Aby sme dokázali stráviť jedlo s vysokým obsahom tuku, musí naše telo uvoľňovať hormóny, akým je aj cholecystokinín (CCK), ktorý reguluje chuť do jedla aj naše trávenie. Spomaľuje pohyb potravy zo žalúdka do tenkého čreva, čím sa predlžuje proces trávenia. Táto hormonálna reakcia takisto môže prispieť k pocitom malátnosti a letargie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Obľúbená kukurica je zdravá pochúťka: Je vhodné ju konzumovať, ak chcete schudnúť?

Veľké množstvo bielkovín nás unaví

Okrem toho, ospalosť po jedle závisí aj od druhu stravy, ktorú skonzumujeme. Podľa ďalšej štúdie je za únavu zodpovedná aminokyselina s názvom tryptofán, ktorá sa nachádza v potravinách s vysokým obsahom bielkovín, akými sú napríklad morčacie mäso, špenát, vajíčka, sója, syr, tofu či ryby. Tryptofán telo využíva na tvorbu serotonínu a ten predstavuje neurotransmiter, ktorý pomáha regulovať spánok. Je preto možné, že za ospalosť po jedle môže práve zvýšená produkcia serotonínu.

Únavu môžu spôsobiť aj potraviny s príliš vysokým obsahom bielkovín (Zdroj: Unsplash)

Faktorov, ktoré ovplyvňujú našu únavu cez deň po jedle, je však oveľa viac. Za „food coma“ môže aj naša genetika, metabolizmus či náš zdravotný stav. Prirodzený rytmus tela tiež ovplyvňuje to, ako sa po dojedení cítime. Najmä popoludní na nás prichádza prirodzená únava, ktorú spôsobí konzumácia obeda. Ak sa navyše k tomu pridá nedostatok spánku, nedostatočné množstvo vypitých tekutín, potom telo pracuje s nižšími energetickými zásobami a zrazu „bum“ – musíme si ísť na niekoľko minút či hodín pospať.

Kľúčom k úspechu sú menšie porcie a pravidelnosť

Ako sa môžeme vyhnúť únave po jedle? Existuje hneď niekoľko riešení. V prvom rade by ste mali jesť menšie porcie. Navyše jedzte vyvážene – polovicu porcie by mala tvoriť zelenina, štvrtinu bielkoviny a zvyšok celozrnné alebo komplexné sacharidy.

Okrem toho uprednostnite kvalitné potraviny a vyhýbajte sa tým s vysokým glykemickým indexom, ktoré spôsobujú rýchly nárast a následný pokles hladiny cukru v krvi. Snažte sa jesť pravidelne menšie porcie viackrát za deň. Zabránite tak veľkým výkyvom hladiny cukru v krvi a zabezpečíte si stabilný prísun energie. Samozrejme, nezabúdajte ani na dostatočný pitný režim počas celého dňa. Namiesto troch káv denne vypite viac vody a verte, že budete menej unavení.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nedokážete schudnúť či odložiť telefón? Možno vám chýba dôležitá látka v mozgu
Odborníci odporúčajú jesť pravidelne menšie porcie viackrát za deň (Zdroj: Unsplash)

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, NCBI, Health Line
Odporúčame