Vianoce bez detí či partnera môžete prežit rovnako krásne, spokojne a s úsmevom: Takto to zvládnete!

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Zo všetkých strán počúvame a čítame, že Vianoce sú sviatkom rodiny, blízkych stretnutí, radosti a lásky. Čo však robiť, ak majú pre vás práve tieto sviatky trpkú príchuť samoty? Vianočná samota môže mať mnoho podôb a žiadnu z nich netreba zľahčovať.

Predstava, že Vianoce strávite úplne osamote, je smutnou realitou, ktorá môže skončiť beznádejou, hnevom, depresiou až zúfalstvom. Nie nadarmo sa práve koncom roka rozozvučia telefóny na linkách dôvery a mnoho osamelých ľudí prežíva emocionálne vypäté chvíle. Aby to tento rok bolo jednoduchšie, skúste nájsť oporné „barličky“ v nasledujúcich bodoch.

Buďte na seba dobrí

Práve počas sviatkov sa dokážu vynoriť všetky spomienky, ktorú môžu zvyšovať nápor pocitov. Bežný deň v roku si len málokto z nás pamätá, za to z Vianoc máme v albume najviac fotiek. Dovoľte si plakať, smútiť, spomínať, no netopte sa iba v minulosti. Vy ste tu a teraz, preto myslite na svoje duševné zdravie a prežívanie príjemných pocitov. Máme pre vás zopár tipov, ako si pomôcť:

• Snažte sa vyhnúť alkoholu.
• Nekonzumujte ťažké kalorické jedlá, ktoré môžu nepriamo vplývať na výkyvy nálad a hladiny hormónov.
• V televízii sa vyhnite srdcervúcim rodinným drámam. Voľte radšej komédie alebo zábavné programy. Prípadne si pustite obľúbené pozitívne piesne.


Mohlo by vás zaujať: Vianoce prinášajú okrem radosti aj smútok: Ako ich zvládnuť ľahko a s úsmevom?


Ponúknite pomoc

Jedným z najoverenejších postupov, ako rozohnať tmavé chmáry samoty, je zapojiť sa do dobrovoľníckych aktivít a ponúknuť pomoc. Môžete chodiť venčiť psíkov z útulku, pomôcť susede so strážením detí, alebo napiecť domáce vianočné pečivo na predvianočné besiedky. Začať sa dá už pár týždňov pred Vianocami a naplno sa tak dostanete do atmosféry spolupatričnosti, kde hlodavé myšlienky a ľútosť nemajú šancu na prejavenie. A to najlepšie budete sa cítiť potrební a užitoční.

Vyhľadávajte spoločnosť, hoci aj neznámych ľudí

V nadväznosti na predchádzajúci bod sa prirodzene ponúka aj možnosť spoznať nové osoby, s ktorými sa dá porozprávať. Za ľuďmi sa ukrývajú rôzne osudy a niekedy nám ten vlastný pripadá ťažký, kým nepoznáme údel iného človeka. Veďte úprimné debaty, nemáte čo stratiť. Takáto forma psychohygieny vás oslobodí od vnútorných rozhovorov, ktoré vedieme častokrát dlho do noci. Ak viete, že by vaši starí priatelia mohli byť v podobnej situácii, skúste ich kontaktovať. Pozvanie na spoločné trávenie sviatkov môže prísť ako blesk z jasného neba a miesto smútku sa budete smiať pri spomienkach na bezstarostné školské časy.


Mohlo by vás zaujať: Pravdivý príbeh: Vianoce som mala stráviť s dcérou, hnusne sa na mňa vykašľala


Vytvorte si nové vianočné tradície

Neoplatí sa lipnúť na tradíciách, ktoré nemáte s kým naďalej udržiavať, no na druhej strane nenechajte tieto dni zovšednieť. Vaše Vianoce môžu prejsť veľkou rekonštrukciou a zrazu budú mať úplne inú podobu, na ktorú sa začnete tešiť:

• Navštívte kostoly vo svojom okolí a nechajte sa uniesť duchovnou atmosférou.
• Naplánujte si cestu na ozdravný pobyt.
• Už vopred si naštudujte novú techniku ručnej práce, zadovážte si pomôcky a počas dní, kedy sú zatvorené obchody, sa naplno pustite do tvorenia.
• Obdarujte sa. Aj keď prídete o moment prekvapenia, zaslúžite si odmenu, že ste ďalší rok zvládli.
• Ak vás niekto pozve k štedrovečernému stolu (hoci aj susedka alebo bratranec z druhého kolena), určite neodmietnite. Nevnímajte sa ako príťaž.

Budúci rok bude všetko krajšie

Už tieto Vianoce dokážu zmeniť tie, ktoré prídu o rok! Ako na to? Stačí napraviť málo. Ľudia, ktorí žijú osamote, nevyhľadávajú príliš spoločnosť ľudí a sú osamelí počas celého roka. Je však dôležité si túto celoročnú izolovanosť uvedomiť a neviazať sa iba na členov rodiny, ktorí sú stovky až tisíce kilometrov vzdialení. Vaše prvé novoročné predsavzatie môže znieť úplne jednoducho: „Začnem sa obklopovať ľuďmi, s ktorými sa cítim dobre.“ Rok aktívnych kontaktov, návštev a telefonátov prinesie množstvo podnetov a živých sociálnych väzieb.


Máte skúsenosti s prežívaním vianočných sviatkov osamote? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame