Nápady na výlet: Spoznajte starodávne vianočné zvyky alebo sa choďte pozrieť na neobyčajné betlehemy

betlehem

Pozrite si zaujímavú výstavu betlehemov (Zdroj: Freepik/gaudyirina)

Ak chcete ísť niekam na výlet spojený s adventnou atmosférou a ešte neviete kam, prečítajte si naše tipy. V Martine budete môcť spoznať starodávne slovenské zvyky spojené s vianočným obdobím. Myjavské múzeum zas predstaví nádhernú výstavu netradičných betlehemov.

Sviatočná atmosféra na dedine

Návštevníci Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea v Martine si budú môcť počas nedele (11. 12.) vychutnať podujatie Vianoce na dedine. Ide o prehliadku tradičných zvykov predvianočného a vianočného obdobia. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.

Dodala, že folklórna skupina Sliačanka z Liptovských Sliačov predstaví Baladu o Panne Márii, príbeh, ktorý opisuje obdobie pred a po narodení Ježiška. „Atmosféru stridžích dní a ondrejské zvyky priblíži folklórny súbor Lysec z Belej-Dulíc. Nebudú chýbať ani obchôdzky Mikuláša s anjelom a čertom, Lucie od návštevníkov podľa povery odoženú všetky zlé sily a o svojej budúcnosti sa návštevníci možno dozvedia viac pri ondrejskom veštení,“ priblížila Kiripolská.

Koledy a vinše, ktoré sa budú niesť areálom múzea, predvedie detský folklórny súbor Lúčik z Turčianskych Teplíc. „Neodmysliteľnou súčasťou podujatia bude pečenie oblátok, zdobenie medovníkov, ukážky výroby vianočných ozdôb a predaj výrobkov od ľudovo-umeleckých výrobcov. O tradičné špeciality bude obohatené aj stánkové občerstvenie pre návštevníkov. V tvorivej dielni si budú môcť detskí návštevníci vyrobiť vlastné vianočné ozdoby zo slamy alebo papiera,“ uviedla Kiripolská.

Podujatia obohatí autorská výstava obrazov Evy Bebčákovej pri príležitosti životného jubilea turčianskej výtvarníčky s názvom Slovensko moje milované.

Betlehemy, ako ich nepoznáte

Výstavu netradičných betlehemov z dielne Jozefa Práznovského s názvom Betlehemy, ako ich nepoznáte, si budete môcť pozrieť v priestore Múzea Slovenských národných rád v Myjave. Otvorí ju vernisáž, ktorá sa uskutoční 8. 12. TASR o tom informoval za múzeum Pavol Trúsik.

Práznovský tvorí betlehemy už viac ako dve desaťročia. „Doposiaľ ich vyrobil približne 1500 kusov, pričom najmenší z nich má veľkosť len päť milimetrov. Autor pri svojej tvorbe využíva napríklad drevo, pálenú tehlu, hlinu, tuzemské či tropické ovocie, jadierka, kôstky, rybie kosti, mušle, lastúry, hviezdice, africké tekvičky či bambusové listy,“ povedal Trúsik.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máme pre vás skvelé darčekové tipy pre milovníkov vína: Čomu sa na Vianoce potešia?

Podľa jeho slov je každé dielo napriek spoločnej téme jedinečné a originálne. Tvorbu umelca už okrem iných miest vystavovali aj v Ríme, Lurdách či Medžugorí. „Každý betlehem je pre mňa výnimočný, je vyrobený s veľkou láskou. Človek to musí precítiť, je to moja srdcová záležitosť. Ako som už dávno povedal, v každom umení umelec zobrazuje len svoju vlastnú dušu,“ doplnil Práznovský.

Výstava bude pre návštevníkov múzea sprístupnená do 31. januára 2023.

Zdroj: plielanu.sk, TASR
Odporúčame