Zdá sa vám, že máte malú záhradku a chceli by ste naplno využiť jej potenciál, prípadne ľutujete výsadbu ovocných stromov z hľadiska priestoru? Už viac nemajte hlavu v smútku a využite svoj pozemok na maximum. Skúste metódu sadenia iných rastlín do okolia ovocných stromov. Niektorým z nich súžitie v spoločenstve priam prospieva, za skúšku to naozaj stojí!
Nebojte sa toho
Výsadba rôznych typov rastlín v symbióze s ovocnými stromami nie je ani zďaleka žiadnou novinkou. Pokiaľ ste doposiaľ váhali a neskúsili ste to, teraz je ten správny čas. S našim dokonalým prehľadom to zvládne každý. Pozrite sa na benefity, ktoré jednotlivé rastliny prinesú vášmu súkromnému ovocnému sadu.
Priestor pre strukoviny
Skvelým parťákom ovocných stromov sú niektoré strukoviny. Odporúča sa do blízkosti vysádzať napríklad hrach alebo bôb (či iné bôbovité rastliny), ktoré majú schopnosť zlepšiť kvalitu pôdy, prekypriť a prevzdušniť ju, či dokonca obohatiť o dusík.
Vďaka schopnosti prijať dusík z ovzdušia a premeniť ho na formu, ktorá dokáže byť prospešná pre vyživovanie rastlín. Navyše, kvitnutie strukovín priláka včely, ktoré zároveň opelia aj ovocný strom, ktorý tak lepšie prosperuje.
Jedlé kvety
Kapucínka, afrikán a nechtík lekársky sú skvelým liečivým bylinkovým triom, ktoré by vo vašej záhradke nemalo rozhodne chýbať. Kvety sú (okrem úpravy sušením na čaj) jedlé aj v surovom stave (za predpokladu, že ich neošetrujete pesticídmi) a môžu vám poslúžiť ako zaujímavá dekorácia dezertov, šalátov či letných drinkov, ktorými zaiste ohúrite svoje návštevy počas letných grilovačiek.
Pre letničky je ideálnym prostredím miesto v záhradke pod stromami. Kvietky obľubujú tieň a vlhkosť, čo im toto prostredie dokonale spĺňa. Okrem toho sú však aj nápomocné – dokážu stromy uchrániť pred škodcami, ako napríklad voškami, slimákmi, húsenicami, mravcami či dokonca odpudzujú myši, ktoré dokážu napáchať mnoho zla.
Aromatické bylinky
V prítmí stromov sa skvelo darí aj aromatickým bylinkám, medzi ktoré sa zaraďuje napríklad mäta prieporná. Okrem toho, že dokáže svojou výraznou arómou odpudiť škodcov, zlepšuje aj vôňu a chuť ovocia. Odporúčame ju vysadiť k jabloniam, hruškám či broskyniam, s ktorými sa skvelo dopĺňa. Ďalšími aromatickými rastlinami, ktoré sa hodia k ovocnému sadu sú napríklad lipkavec marinkový alebo valeriána lekárska.
Netypické duo
Čo majú spoločné chren a kostihoj? Predsa to, že dokážu doslova vytiahnuť na povrch živiny z útrob zeme. Spodné vrstvy zeminy ukrývajú priam raj prospešných látok, ktoré tieto dve rastlinky vytiahnu cez škáry a vyťažia z nich maximum.
Chren tiež produkuje látky, ktoré dokážu zamedziť plesňovým ochoreniam stromov, akými je napríklad monolióza. Pozor si však dajte na umiestnenie – chren, tak ako aj kostihoj, sa odporúča vysádzať na miesta ďalej od kmeňa. Ideálne na líniu zarovno koruny stromu.
Zeleninový raj
Mladé ovocné stromy sú skvelými hostiteľmi pre pestovanie zeleniny. Cibuľovité druhy majú dokonca pre stromy priam liečivé účinky a nekonkurujú si. Ak teda máte na záhradke pár ročný stromček, pokojne mu do blízkosti „nasťahujte“ jarnú cibuľku či cesnak.
Naopak, vlhké pôdy starších stromov poskytujú vhodné podmienky pre medvedí cesnak či rukolu. Ak máte chuť experimentovať, určite skúste výsadbu plytko koreniacej zeleniny, ktorá nie je náročná na svetelné podmienky. Sem patrí napríklad reďkovka, kel či rôzne druhy listových šalátov.
Zdieľať na