Dokážu raz vedci predĺžiť ľudský život? Prečítajte si, čo sa im pri ich experimente podarilo

vedec s mikroskopom

Vedecký experiment priniesol zaujímavý výsledok (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Bude v budúcnosti možné predĺžiť život človeka? Zatiaľ to nie je isté, no vedci v to neprestávajú dúfať a robia rôzne zaujímavé výskumy. Výsledkom jednej z experimentálnych terapii proti starnutiu je rekordná dlhovekosť laboratórneho potkana.

Samička potkana nazývaná Sima sa narodila 28. februára 2019, čiže má už 47 mesiacov. Svojho najbližšieho „rivala“ v štúdii dlhovekosti prežila už takmer o šesť mesiacov. Sima je teda posledný žijúci jedinec zo skupiny hlodavcov, ktorí dostávali infúzie upravenej krvnej plazmy od mladých zvierat. Vedci sa snažili zistiť, či sa týmto spôsobom dá predĺžiť ich život.

„Máme najstaršiu žijúcu samicu potkana (druhu) Sprague Dawley,“ povedal Harold Katcher zo startupu Yuvan Research so sídlom v Kalifornii, ktorý predtým pôsobil ako profesor biológie na Marylandskej univerzite v USA. Doteraz bol vo vedeckej literatúre zaznamenaný najvyšší vek samice laboratórneho potkana 45,5 mesiaca.

Vedci na laboratórnych potkanoch druhu Sprague Dawley experimentujú s terapiou, ktorá je založená na podávaní mladej krvnej plazmy. Tým chceli dosiahnuť spomalenie starnutia ich telesných orgánov a tkanív. Zatiaľ však neexistujú dôkazy o tom, že by tento postup mohol byť aplikovaný aj na ľuďoch. Celkové výsledky štúdie budú zverejnené až po uhynutí Simy a preskúmaní jej orgánov.

V rámci výskumu boli ôsmym potkanom podávané placebo infúzie, ktoré obsahovalo len fyziologický roztok. Tie sa dožili len 34 – 38 mesiacov. Osem potkanov z druhej skupiny, ktoré dostávali purifikovanú a koncentrovanú podobu krvnej plazmy, tzv. E5, žilo 38 až 47 mesiacov. Laboratórne biele potkany sa obvykle dožívajú dva až tri roky.

„Skutočným cieľom našich experimentov nie je predĺžiť život, ale predĺžiť mladosť, omladiť ľudí,“ podotkol profesor Katcher. „Faktom však je, že ak sa to podarí, podarí sa aj predĺžiť život, a to nie je zlý vedľajší účinok.“

Predbežná štúdia zo spolupráce medzi Katcherovým tímom a odborníkmi z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) dokázala, že sa vďaka infúziám mladej krvnej plazmy posunuli u potkanov späť ručičky biologických „hodín“ pečene, krvi, srdca a hypotalamu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slovenským virtuózom roka 2022 je len 11-ročná Klára: Porotu presvedčila bezchybnou hrou na zobcovú flautu

 

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame