Pamätáte si na hračky socializmu? V tomto múzeu môžete vidieť jedinečnú zbierku

V SNM vystavia československé hračky (Zdroj: Freepik/andreycherkasov)

Spomínate si na vaše obľúbené hračky z detstva? Pripomeňte si ich návštevou krásnej výstavy s názvom Deťom na mieru, ktorá prezentuje autorskú tvorbu pre deti v socialistickom Československu. Sprístupnili ju v stredu 29. novembra v sídelnej budove Slovenského národného múzea (SNM) v Bratislave, ktoré výstavu pripravilo v spolupráci s Umeleckopriemyselným múzeom v Prahe.

Obdivovať budete môcť tvorbu dvadsiatich významných českých a slovenských výtvarníkov, návrhárov z oblasti nábytkového dizajnu, hračiek a úžitkovej grafiky pre deti predškolského a mladšieho školského veku. „Zaoberali sa tvorbou pre deti tak, aby im ju tzv. ušili na mieru – počítali s detskou ergonómiou, farebnosťou, tvorili predmety tak, aby boli pre deti príjemné,“ uviedla pre TASR kurátorka Lucie Skřivánková.

Množstvo z vystavených prác, najmä drevené a textilné hračky a nábytkové zostavy, budú môcť návštevníci vidieť po prvý raz. Zachovali sa totiž len v podobe prototypov a do sériovej výroby sa nikdy nedostali.

„Znárodnená výroba nedokázala adekvátne reagovať na želania a potreby zákazníkov. Kvalitné a zaujímavé návrhy, šité „na mieru deťom“, zostali v šuplíkoch dizajnérov alebo výskumných inštitúcií. V lepšom prípade sa na základe vybraných vyrábali limitované série pre jasle a materské školy,“ dodáva kurátorka výstavy. Výstava je rozdelená do troch hlavných okruhov – detský nábytok, hračky a knižná grafika pre deti.

V ďalšej skupine exponátov nájdu obdivovatelia hračiek aj tie plastové, či hračky z produkcie českého a slovenského ÚLUV-u/ÚĽUV-u. Pozornosti určite neuniknú ani papierové vystrihovačky a destské knihy.

„Tie sa síce dali bežne kúpiť v obchodoch, ale ich dizajn je natoľko výnimočný, že by bez nich nebolo možné československú tvorbu pre deti v 50. až 80. rokoch 20. storočia prezentovať,“ uvádzajú autori výstavy, ktorej hlavnú časť tvoria exponáty zo zbierok Umeleckopriemyselného múzea v Prahe. Doplnené sú o ukážky tvorby vybraných autorov z iných múzeí a súkromných zbierok z Českej republiky a zo Slovenska.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte radi tradičné sladkosti? Múzeum v Seredi usporiadalo výstavu, ktorá pripomína 70. výročie vzniku Slovenských pečivární

Výstavu si môžete prísť pozrieť do Harmincovej siene na prvom poschodí sídelnej budovy SNM. Trvať bude do 29. februára 2024.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame