Zdobenie kraslíc pre deti aj dospelých: Ako vyzeralo v minulosti + tipy na maľovanie voskom!

zdobené kraslice v košíku

Zdobenie kraslíc je veselou aktivitou pre každého (Zdroj: Freepik/freepik)

Korbáč, šibanie, polievanie, dobré jedlo – a samozrejme kraslice neodmysliteľne patria k slovenskej Veľkej noci. Vedeli ste však, že napríklad najstaršie maľované vajíčka sa nerátajú na storočia, ale na tisícročia? Viac o fascinujúcich zvykoch a zdobení vajíčok vraátane zaujímavých tipov prezradil Juraj Vedej z Ústredia ľudovej umeleckej výroby, ktoré v Thurzovom dome v Banskej Bystrici pripravilo výstavu kraslíc.

Korbáč, šibanie, polievanie, dobré jedlo, a samozrejme kraslice, neodmysliteľne patria k slovenskej Veľkej noci. Vedeli ste však, že napríklad najstaršie maľované vajíčka sa nerátajú na storočia, ale na tisícročia? Viac o fascinujúcich zvykoch a zdobení vajíčok vrátane zaujímavých tipov prezradil Juraj Vedej z Ústredia ľudovej umeleckej výroby.

Veľká noc je udalosť s veľkým významom nie len v cirkevnom roku, ale aj v ľudovom zvykosloví. Každý rok sa oslavuje v iný dátum. Veľká noc sa počíta ako prvá nedeľa po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Pokiaľ spln vychádza na nedeľu, Veľká noc bude až nasledujúcu nedeľu. V roku 2022 bude Veľká noc 17. apríla.

Zvyky na Veľkú noc

Mravce v izbe a čistá tvár

Zaujímavý zvyk bol napríklad v povodí Bebravy, kde mládenci na Zelený štvrtok vybrali mravenisko a v nestráženej chvíli mravce vysypali do pitvora alebo izby. Cieľom tohto šibalstva bolo priniesť do domu prísľub šťastia a bohatstva.


 Mohlo by vás zaujímať: Veľká noc doma a v zahraničí: Zvyky, o ktorých ste zrejme ani netušili 


Na Veľký piatok by vám zas deväť z desiatich prababičiek odporučilo sa ostrihať, aby vám potom vlasy celý rok rýchlo rástli. Nuž a aby ste boli celý rok bystrí a zdraví, treba si na Bielu sobotu počas večerného zvonenia umyť tvár. Ľudská poverčivosť veru nemá hraníc a to ani dnes.

Vajíčka staré 5000 rokov

Asi najznámejším zvykom veľkonočných sviatkov je zdobenie kraslíc. Nie je to ale žiadna krátkodobá záležitosť, veď prvé maľované vajíčka sa našli už v pohrebiskách 5000 rokov starých a na území dnešného Slovenska v hroboch zhruba zo 7. storočia.

Vajce ako také bolo symbolom života a plodnosti, nehovoriac o fakte, že ornamentom, ktorými sa vajíčka zdobili, sa často pripisovala magická moc. Vo vidieckom prostredí kraslicami odmeňovali dievky mládencov, ktorí ich na Veľkonočný pondelok prišli vyoblievať alebo vyšibať.

farebné zdobené kraslice na pníku
Zdobenie kraslíc je zábava pre deti aj dospelých (Zdroj: Freepik/jcomp)

Vyrobte si kraslice doma

V dnešnej dobe si deti miesto kraslíc túžia vyšibať skôr peniaze alebo sladkosti. No aj napriek týmto trendom, výroba kraslíc na Slovensku nezaniká. Stále sa totiž nájdu ľudia, ktorí vedia, že precíznu ručnú prácu nenahradí žiadna čokoláda. Ak patríte medzi nich, skúste sa zdobeniu kraslíc povenovať aj sami.


Mohlo by vás zaujímať: Dokonalý krém, poleva aj stále mäkké koláčiky: S overenými radami od babičky sa vám pečenie vydarí!


Čo sa týka pôvodných techník zdobenia, ktoré vám predstavíme, je naozaj z čoho vyberať a každá jedna sa môže zaručene pýšiť prívlastkom „EKO“ a „BIO,“ či už použitými materiálmi, alebo spôsobom ich spracovania. Ústredie ľudovej umeleckej výroby zdokumentovalo na Slovensku až desať rôznych pôvodných techník zdobenia kraslíc.

Zdobenie kraslíc

Osvedčený vosk

Ak máte šikovné ručičky, odporúčame siahnuť po náročnejších technikách. Jednou z nich je reliéfne voskovanie, technika rozšírená na východnom Slovensku. Pred zdobením sfarbite pripálením vosk (ideálne včelí) na hnedo. Ak ale chcete inú farbu, môžete použiť tehlový prach, či sadze. Sfarbený a rozpustený vosk potom na vajíčko nanesiete trubičkou alebo špendlíkom.

mama s dcérou zdobia veľkonočné kraslice
Zdobenie kraslíc je skvelou aktivitou pre deti aj dospelých (Zdroj: Freepik/sherry)

Leptanie octom či šťavou z kyslej kapusty

Na západnom Slovensku dominuje zas technika zdobenia kraslíc leptaním. Tá spočíva v chemickom odkrývaní pôvodnej farby škrupiny. Kraslice bývali prevažne sfarbené do červena, pričom výsledný ornament bol vždy biely. V tradičnej výrobe používali krasličiarky ako leptadlo ocot, či vodu z kyslej kapusty.

Batikovanie pre trpezlivých

Asi najrozšírenejšou technikou zdobenia kraslíc na Slovensku je batikovanie. Táto technika v sebe kombinuje prvky farbenia a aj voskovania. Batikované vajíčko je farbené vo viacerých vrstvách farbami od bielej až po najtmavšiu. Vajíčko sa zafarbí, navoskuje a následne prefarbí tmavšou farbou. Vosk potom odstránime handričkou. Týmto spôsobom možno vytvoriť vajíčko s až ôsmimi farbami!

kraslice zdobené batikovaním
Kraslice môžete zdobiť aj batikovaním (Zdroj: Freepik/frimufilms)

Vyškrabkajte vzor

Pre domácich majstrov, ktorí radi experimentujú s nožíkmi, je technika zdobenia vyškrabovaním ideálnou voľbou. Väčšinou čierna, červená, či modrá farba sa z vajíčka odstraňuje ostrým predmetom. Dobrými pomocníkmi tu môžu byť nožík, pilník, žiletka, či ihla. Pomocou nich vyškrabnete krátke čiary. V okolí Popradu pridávali krasličiarky aj hravé riekanky:

„Oblej ma šuhajko, veď je voda na to,

ja ti dám vajíčko veľkonočné zato.“

Oblepovanie vďaka sietine

Jednou z novších techník je technika oblepovania. Táto sa objavuje na území dnešného Slovenska až od konca 19. storočia. Ak chcete tvoriť naozaj len z tých najprírodnejších materiálov, siahnite po sietine. Je to dužina močiarnej trávy, ktorá môže byť biela alebo zafarbená. Vajíčko do nej obtočíte.

Prirodzene budete potrebovať lep, aby sietina držala, avšak aj to sa dá nahradiť prírodným materiálom. Naše staré matere používali riedke cesto alebo škrob. Zdobenie sietinou bolo rozšírené v okolí Bratislavy, Trenčína a na Záhorí.


Mohlo by vás zaujímať: Tri veľkonočné recepty, ktoré musíte skúsiť: Ohúrte rodinu úžasnými pochúťkami


Poslúžila aj slama

Oblepovať sa zvyklo aj slamou, ktorú lepíte pomocou lepu a pinzety. Slamu musíte najskôr nastrihať na rúrky a ponoriť do vody, aby sa vyrovnala. Následne z nej vystrihnite rôzne ornamenty a vajíčko nimi oblepte. Vo Vajnoroch sa pracovníkom ÚĽUV-u podarilo zdokumentovať aj oblepovanie farebnou vlnou, čo môže byť tieť zaujímavý tip pre domácich šikovníkov.

Drôt, sklo aj drevo

Zaujímavou, no súčasne aj náročnou technikou, je zdobenie odrôtovaním, ktorým sa zvykli kraslice zdobiť v okolí Popradu. A predstavte si, že kraslice zdobili aj kováči! Okúvanie kraslíc bola technika, ktorou sa v regiónoch Hont a Gemer pretekali mladí kováči v zručnosti.

Kraslice ale neboli vždy len z vajíčok. V regiónoch, kde boli sklárne, sa stretneme so sklenenými kraslicami, ktoré bývali dôkazom majstrovstva sklárskych učňov. V severnejších oblastiach Slovenska sa vyrábali aj drevené kraslice.

drevená kraslica v rukách ženy
Kraslice môžu byť aj drevené alebo zdobené drôtom (Zdroj: Freepik/freepik)

Farbite prírodne

Takmer celé dvadsiate storočie používali krasličiarky už anilínové farby. Boli plnšie a žiarivejšie, no súčasne aj jedovaté. Vy preto vyskúšajte zaručené recepty našich prastarých materí a farby si vytvorte sami zo 100% prírodných a ekologicky nezávadných surovín. Je to jednoduché, stačí len poznať zopár zabudnutých receptov.

  • žltú farbu získame napríklad varením kôry z jablone, rasce, mladého obilia, cibuľkových šupiek alebo lúhovaním šafránu. Táto farba bola veľmi využívaná krasličiarkami z Veľkej Čause
  • červenú farbu zas získavame varením kôry slivkového dreva či vylúhovaním pálenej tehly. Od 19. storočia sa rozšírilo ako farbivo aj triesky brazílskeho dreva pernambuco (frižulka)
  • hnedú farbu nám zaručí odvar zo šupiek červenej cibule, slivkovej, či brezovej kôry alebo rozomletého žita zmiešaného s pálenkou
  • zelenú získame varením oziminy, sena, mladej trávy alebo kôry mladej jelše
  • čiernu varením starej jelšovej alebo dubovej kôry, či dokonca varením hrdzavého železa v kapustnici
  • modrú farbu získate z čučoriedok

Keď sa na toto malé dobrodružstvo podujmete, majte na pamäti, že odtieň farby závisí od sýtosti odvaru a dĺžky ponorenia vajíčka v ňom. Aby sa farba lepšie na vajíčko chytila, pridajte do odvaru pár kvapiek octu alebo lúhu.Zdroj: plnielanu.sk, ÚĽUV, Zora
Odporúčame