Zimné slávnosti Hornonitria sa blížia: Sedem podujatí predstaví ľudovú kultúru regiónu – na ktoré sa vyberiete?

fašiangy

Fašiangové slávnosti majú tradíciu v mnohých mestách (Zdroj: Wikipedia Commons/Ing.Mgr.Jozef Kotulič)

Obdobie fašiangov a pôstu bude v obciach pravnianskej doliny na hornej Nitre už tradične patriť Zimným slávnostiam Hornonitria. Jubilejný 20. ročník slávností sa bude konať od 2. februára do 17. marca. Ako vždy prinesie cyklus siedmych podujatí, ktoré budú venované ľudovej kultúre regiónu. TASR o tom vo štvrtok informovalo Regionálne kultúrne centrum (RKC) v Prievidzi.

„Cieľom tohto ojedinelého projektu je ponúknuť kvalitnú tradičnú kultúru obyvateľom a návštevníkov obcí pravnianskej doliny počas zimných mesiacov. Poslaním slávností je mapovanie, zachovávanie a šírenie ľudovej kultúry ako nášho cenného dedičstva po predkoch,“ skonštatovalo RKC.

Zimné slávnosti Hornonitria začnú 2. februára na obecnom úrade v Nitrianskom Pravne. Súčasťou programu bude zaujímavá vernisáž s názvom Slama premilá. Zameria sa na tvorbu remeselníkov, ktorí vyrábajú slamené výrobky dekoratívneho i úžitkového charakteru. Verejnosti bude prístupná verejnosti do 17. marca.

V kultúrnom dome v Pravenci sa 3. februára uskutoční 31. ročník Zimných slávností folklóru. Folklórne kolektívy z pravnianskej doliny počas neho odprezentujú fašiangové zvyky, piesne a tradičnú fašiangovú zábavu. Slávnosti budú pokračovať 17. februára v Poluvsí 23. ročníkom Pamätnice Jozefa Strečanského. Poslaním tohto podujatia je zachovanie pamiatky folkloristu a vyhľadávanie talentov – inštrumentalistov, neprofesionálnych interpretov ľudových piesní a ich prezentácia pred verejnosťou.

Tradičnou súčasťou slávností bude i stretnutie remeselníkov pod názvom Majstri pravnianskej doliny, ktoré budú sprevádzať tvorivé dielne. Konať sa bude 24. februára na obecnom úrade v Nedožeroch-Brezanoch. Podujatie Súzvuky odprezentuje zvyky a kultúru karpatských Nemcov pravnianskeho jazykového ostrova a uskutoční sa 3. marca v kultúrnom dome v Tužine. Zimné slávnosti Hornonitria ukončí podujatie Pre hriechy sveta umučený v Kostole sv. Mikuláša v Porube 16. marca.


Chodievate na fašiangové slávnosti a podujatia?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame