18 zaujímavostí o káve: V jednom období bolo jej pitie zakázané!

káva a kytica kvetov na stole

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov (Zdroj: Freepik/chevanon)

Patríte k milovníkom kávy? Potom si istotne radi prečítate niekoľko zaujímavostí o tomto nápoji. Niektoré už možno poznáte, no nájdu sa aj také, ktoré vás prekvapia. Vezmite si preto šálku voňavej kávy, urobte si pohodlie a popri oddychu sa dozviete niečo nové.

Za kávu vraj vďačíme kozám

Počuli ste už legendu o tom, ako bola káva objavená? Príbeh siaha do 9. storočia, kedy si etiópski farmári všimli ako ich kozy horlivo poskakujú po zjedení rastliny Coffea. Miestny mních sa rozhodol, že ich tiež ochutná a vďaka nápoju zostal hore celú noc.

Poznáme dva druhy kávových zrniek

Väčšina kávičkárov nedá dopustiť na svoje obľúbené značky kávy, no nerieši o aký druh zŕn sa jedná. Môžu to byť zrnká druhu Arabica, ktoré sú najpestovanejšie na svete a rastú v tieni. Alebo obľubujú skôr Robustu, ktorá je horkejšia a pestuje sa na slnku.

Kávové zrnká sú vlastne kôstky

Kávové zrnká vyzerajú trochu ako fazuľky, no v skutočnosti sú to kôstky bobúľ.

Brazília na čele produkcie

The International Coffee Organization uviedla, že v súčasnosti je najväčším pestovateľom kávy Brazília. Oproti druhému miestu, ktoré patrí Vietnamu, je produkcia v tejto krajine skoro dvojnásobná.

Bobule kávy sa môžu jesť

Bobuľky kávy môžu jesť. Kým sa káva stala slávnym nápojom, ľudia zmiešavali jej plody so živočíšnym tukom, vytvarovali z nich guľky a jedli ich na dodanie energie.

Najdrahšia káva nemusí byť pre každého lákavá

Zhruba 450 gramov kávy Kopi Luwak stojí až 600 $. No nie každému môže byť po chuti, že sa zbiera z výkalov ázijských cibetiek. Zvieratá kávu nedokážu stráviť. Bobuľky, ktoré prejdu ich žalúdkom, sú menej horké a výsledná káva je jemnejšia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako správne piť kávu počas leta: Tento kultový nápoj má toľko benefitov, že by bola škoda vyhýbať sa mu

Fíni milujú kávu

Podľa The International Coffee Organization sa práve vo Fínsku spotrebuje najviac kávy. Dospelí tam priemerne vypijú skoro 12,5 kg tohto nápoja za rok.

Čo znamená espresso?

Taliansky názov kávy espresso pochádza zo spôsobu, akým sa nápoj pripravuje. Vriaca voda sa pretláča cez mleté kávové zrnká. Výsledkom je silná káva, ktorú vypijete na niekoľko dúškov a rýchlo vám dodá energiu.

Káva môže predĺžiť váš život

Organizácia American College of Physicians prišla vo svojom výskume na to, že ľudia, ktorí dlhodobo pili kávu mali nižšiu úmrtnosť ako tí, ktorí ju nepili.

Bezkofeínová káva obsahuje trochu kofeínu

Bezkofeínová káva nie je úplne bez kofeínu, čo by mali vedieť najmä ľudia, ktorí ho chcú celkom vylúčiť zo stravy. Šálka takejto kávy môže obsahovať 2 až 12 miligramov kofeínu.

Čierna káva nemá skoro žiadne kalórie

Čiernu kávu bez cukru a smotany si môžete dopriať aj keď si strážite kalórie. Hrnček nápoja obsahuje iba 1 kalóriu. Čierna káva navyše môže pomôcť zrýchliť metabolizmus.

Rekordne veľká porcia

V roku 2019 bol do Guinessovej knihy rekordov pridaný zápis o najväčšej šálke kávy na svete. Obsahovala až skoro 22 740 litrov kávy druhu Arabica.

Káva nedehydruje organizmus

Káva je prírodné diuretikum. A hoci si po nej budete musieť odskočiť na toaletu, neznamená to, že vaše telo dehydruje.

Za pitie kávy sa trestalo

Počas vlády Osmanskej ríše boli ľudia za pitie kávy trestaní. Drasticky znie aj fakt, že často išlo o trest smrti. Vládcovia sa totiž domnievali, že káva je narkotikum a preto zakázali jej konzumáciu.

Trocha smotany na hrejivú kávu

Možno to znie zvláštne, no pridanie smotany dokáže kávu udržať teplú až o 20 % dlhšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Espresso muffiny s čokoládou pripravíte aj bez mixéra – zaručene im neodoláte!

Nápoj pre každého

V angličtine existuje fráza „a cup of joe“, ktorá označuje kávu. Hovorí sa, že pochádza z amerického námorníctva, ale pravdepodobnejšie vychádza z toho, že káva je univerzálna a môže ju piť každý.

Radšej ako sa vzdať kávy

V roku 2018 prebiehala anketa, ktorá chcela zistiť, čoho by sa ľudia vzdali radšej ako svojej rannej šálky kávy. 25 % by sa radšej celý týždeň neosprchovalo a 29 % by radšej na celý týždeň opustilo svojich blízkych.

Šikovný ťah olympionikov

V roku 1932 nemala Brazília dostatok financií na to, aby vyslala svojich športovcov na Olympijské hry v Los Angeles. Aby sa mohli hier zúčastniť, nalodili svoj tím na loď spolu s balíkmi kávových zrniek. Tie predávali cestou tam a získali tak potrebné peniaze.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, coffeeaffection.com, funfactsabout.com
Odporúčame