Ako správne piť kávu počas leta: Tento kultový nápoj má toľko benefitov, že by bola škoda vyhýbať sa mu

ako piť kávu počas leta

V lete častejšie siahnite po bezkofeínovom druhu kávy (Zdroj: Freepik/valeria_aksakova)

Možno patríte k ľuďom, ktorí majú niekde v mysli uloženú informáciu, že piť kávu v lete, nepôsobí dobre na ľudský organizmus. Väčšina ľudí sa obáva dehydratácie a aj jej močopudných účinkov, napriek tomu, v lete stúpa spotreba ľadových kávových nápojov. Letné dni si vyžadujú väčšiu kontrolu príjmu tekutín. Ak to zoberiete na ľahkú váhu, môže sa vám to nepríjemne vypomstiť. Vtedy už o užívaní si teplého počasia a vytúženej dovolenky nemôže byť reč. Voda to zachráni, no možno to povedať aj o káve?

Prečo je dobré piť kávu aj počas leta?

Keďže sa počas letných horúcich dní prízvukuje dostatočné pitie tekutín, teoreticky by sa medzi ne mala počítať aj káva, ktorá predstavuje skvelú vzpruhu pre telo i myseľ. Má preukázateľné pozitívne účinky na fungovanie nášho tela. „Je dokázané, že pravidelná konzumácia kávy znižuje riziko ochorení, ako je rakovina hrubého čreva, rakovina prostaty, Alzheimerova a Parkinsonova choroba,“ hovorí o benefitoch kávy baristka Monika Matúšová z pražiarne Zlaté Zrnko.

O jej účinkoch by sa mohla napísať celá kapitola knihy, no má i svoju odvrátenú stránku. V súvislosti s nápojom sa často spomína odvodňovanie organizmu. Káva je diuretikum, čo znamená, že stimuluje močenie a prispieva k väčšej tvorbe moču, teda vzniká potenciálna možnosť dehydratácie.

V skutočnosti to však s čiernym mokom nie je také zlé. Pri bežnej konzumácii kávy zvyčajne nedochádza k významnej dehydratácii tela. Pre väčšinu zdravých ľudí pitie mierneho množstva kávy (asi 3 – 4 šálky denne) zvyčajne nevedie k dehydratácii, ak je zabezpečený aj príjem tekutín z iných zdrojov. Navyše, ak šálku zapijete pohárom vody, odvodňovací efekt bude minimálny.

Dehydratácia by hrozila v prípade, ak by ste pitie väčšieho množstva kávy nevyvažovali prijímaním iných tekutín, najmä vody. Ak si to neustrážite a vyhrá láska k lahodnému nápoju, ktorého sa nechcete vzdať, mohli by to nepekne pocítiť najmä ľudia so srdcovými problémami a s vysokým krvným tlakom. Rizikovou skupinou sú aj starší ľudia, ktorým neprospieva kombinácia horúčav, veľkého množstva kávy a málo vody.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Ako si doma vyrobiť prírodný repelent? Tento odplaší komáre, hmyz aj kliešte

Stačí obmedziť kofeín

Práve kofeín v káve stimuluje centrálny nervový systém a povzbudí myseľ, ale taktiež telo pripraví o väčšie množstvo vody pre svoje diuretické účinky. Najmenej kofeínu má káva, pri príprave ktorej voda prechádza cez kávové zrná iba krátko – teda ristretto. „Z kávy sa najskôr uvoľňujú aromatické látky a oleje, kofeín patrí medzi posledné zložky, ktoré sa zo zŕn uvoľnia do kávového nápoja. Preto je ristretto bohaté na chuť a má krásnu penu, ale až tak veľmi nepovzbudí a nespôsobuje problémy pri citlivosti na kofeín,“ pokračuje M. Matúšová.

V lete je vhodné, ak častejšie ako zvyčajne siahnete po bezkofeínovej káve. Vo všeobecnosti sa považuje pitie bezkofeínovej kávy za súčasť príjmu tekutín a obvykle nemá významný negatívny vplyv na hydratáciu. „Odvodňovací efekt by sa mohol vyriešiť voľbou bezkofeínovej kávy, hoci ani tá nie je úplne bez kofeínu. Má však v porovnaní s bežnou kávou menej výrazný vplyv na odvodňovanie tela a je preto menej pravdepodobné, že by jej pitie viedlo k dehydratácii,“ poznamenáva Václav Faltus, majiteľ pražiarne Zlaté Zrnko.

Ak chcete vynechať kofeín zo svojej kávy, vyberte si ten správny druh. „Kvalitná bezkofeínová káva je plnohodnotný nápoj, ktorý má svoje krásne chute aj arómy a telo z neho môže čerpať aj niektoré zdravotné benefity,“ dodáva na záver Václav Faltus.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Tlačová správa/zlatezrnko.sk
Odporúčame