Vianoce sú plné záhad, ktoré ste doteraz nepoznali: Viete, ako rýchlosťou cestuje Santa?

vianočný interiér a sviatky plné záhad

Vianoce sú obdobím mnohých tradícií a tajomstiev (Zdroj: Freepik/senivpetro)

Vianoce oslavuje každý rok, ale ešte stále sú pre nás plné záhad. Že neveríte? Každá krajina má svoje vlastné zvyky a tradície a niektoré sú pre nás prekvapením. Viete ale, akou rýchlosťou cestuje Santa a koľko času môže stráviť v každej domácnosti? Alebo, aký program sledujú Švédi každoročne na Štedrý deň? Nasledujúce informácie vás pobavia a naučia niečo nové.

Fakty plné tajomstiev o Vianociach

1. Koľko času potrebuje Santa na doručenie darčekov?

Vedci často prídu s naozaj zvláštnymi výsledkami svojej činnosti. Napríklad pri Santovi sa zamerali na to, akou rýchlosťou za hodinu by musel cestovať, aby doručil darčeky do každej domácnosti na svete. Výsledok je šokujúci, pretože jeho rýchlosť pri mala byť 4 921 200 míľ za hodinu, čiže takmer 8 miliónov kilometrov za hodinu.

Do tohto výpočtu vstúpilo niekoľko faktorov. Na svete je približne 1,6 miliardy domácností a Santa skutočne navštívi iba asi 31 % domácností. To znamená, že na Štedrý deň urobí okolo 500 miliónov zastávok. Na túto úlohu by potreboval 42 hodín kvôli medzinárodným časovým pásmam a iným okolnostiam.

Počas toho, ako sa zastaví v každom dome, prinesie darčeky a občerství sa koláčikom alebo dvomi, musí zostať neodhalený. Aby to bolo možné, Santa by sa v každej domácnosti musel zastaviť na 300 mikrosekúnd – teda 0,0003 sekundy!

2. Aká je pravdepodobnosť, že sa Ježiš narodil v maštali?

Príbeh o tom, že sa Ježiš narodil v maštali je všeobecne známy. Ukazuje sa však, že je vysoko nepravdepodobné, aby sa to tak naozaj stalo. Oddávna ľudia verili, že sa narodil v maštali, pretože Mária a Jozef nezohnali miesto v hostinci.

Po podrobnej analýze tohto príbehu však odborníci zistili, že pravdepodobne žiaden hostinec ani neexistoval. Miesto, ktoré pravdepodobne navštívili, bol rodinný dom a počas obdobia ich života boli domy v Betleheme zväčša dvojposchodové. Fungovali tak, že na prízemí boli ustajnené zvieratá a horné poschodie slúžilo na skutočné bývanie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Zabudnite na vianočku, táto tvarohová štóla nesmie na vašom sviatočnom stole chýbať!

3. Prečo bol sob Rudolf s červeným nosom pôvodne odmietnutý?

Príbeh so Santovými saňami ťahanými sobmi poznáme zopár rokov. Ale asi už každý vie, že najznámejším sobom z nich je Rudolf s červeným nosom. K známej partii sobov však pribudol až v roku 1939 a vytvoril ho Robert L. May pre obchodníka Montgomeryho Warda.

Ward každé Vianoce rozdával omaľovánky a v jednej sa objavil aj sob Rudolf. Prvotne ho chcel nazvať Rollo alebo Reginald, ale tento návrh nakoniec zmenil. Sob s červeným nosom bol však v tridsiatych rokoch odmietnutý, pretože červený nos bol považovaný za znak opilca.

4. Čo tradične pozerajú Švédi na Vianoce len tak neuhádnete!

Každá krajina, ktorá oslavuje Vianoce, má svoje vlastné tradície. U nás si nevieme predstaviť sviatky bez rozprávky Tri oriešky pre Popolušku, ale to, čo na Štedrý deň pozerajú Švédi, by ste asi neuhádli.

Animovaný Káčer Donald sa vysiela na švédskej hlavnej televíznej stanici TV1 už od roku 1959. Krátke animované scénky sú súčasťou špeciálneho, hodinu trvajúceho, sviatočného vysielania Disney.

5. Akú históriu majú svetielka na vianočnom stromčeku?

Úplne prvá reťaz elektrických svetiel na stromček bola vytvorená v roku 1882. Až do 20. storočia sa však stromčeky rozsvecovali sviečkami, čo nebolo zrovna bezpečné. Zaujímavé je, že prvé elektrické svetielka vytvoril priateľ Thomasa Edisona, Edward H. Johnson.

Náklady na vytvorenie svetiel a ich inštaláciu boli tak vysoké, že si ich široká verejnosť mohla dovoliť až o niekoľko desaťročí neskôr. Johnsonov vianočný stromček bol však vyhlásený za „najkrajší vianočný stromček v Spojených štátoch“.

Prehľad top kúpeľov a wellness na Slovensku: Čítajte viac!

Zdroj: Plnielanu.sk, Thefactsite.com
Odporúčame