Spoločenské hry sa nájdu v každej domácnosti: Vedeli by ste si tipnúť, kedy ich ľudia začali hrať?

Spoločenské hry dokážu rozprúdiť zábavu (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Spoločenské hry sú rôzne a či už sa hrajú na doske, pomocou kariet alebo miniatúr, vždy spoľahlivo zabavia. Niektoré závisia na šťastí a náhode hráča, iné zas na jeho schopnostiach, no nájdu sa aj také, ktoré tieto dva aspekty kombinujú. Poďte si prečítať o histórii stolných spoločenských hier a dozviete sa tiež množstvo zaujímavostí o najobľúbenejších z nich.

Ľudia hrávajú spoločenské hry už celé veky

Stolné hry ľudia hrávali a vytvárali vo väčšine kultúr a spoločenstiev. Najstaršie nájdené pozostatky herných dosiek sa našli v Iráne a pochádzajú zo skoršej doby bronzovej. Historici predpokladajú, že najstaršie spoločenské hry vznikli už pred 5000 rokmi.

Obľubovali ich tiež starovekí Egypťania a práve ich hra Senet je najstaršou známou stolnou hrou. Vyššie postavení členovia spoločnosti hrávali na zdobených doskách, ktorých exempláre sa zachovali až dodnes. Chudobnejší si hru museli vyryť na kamenné povrchy, napríklad aj stoly či podlahu.

Obyvatelia Číny hrávali svoje vlastné hry 200 rokov pred našim letopočtom a vznikli tam napríklad Go a Liubo. Kelti zas mali svojho predchodcu šachu Tafl už 400 rokov pred našim letopočtom. Backgammon vznikol pred viac ako 5000 rokmi v Mezopotámii. V Indii vznikli napríklad hry Pachisi, Cahupar a Ashtapada a svoje korene tam má aj šach.

Staroveký backgammon (Zdroj: Wikimedia Commons/Chris 73)

Najstaršou hrou, ku ktorej sa zachovali aj pravidlá, je Kráľovská hra Ur, pochádzajúca z Mezopotámie. Vznikla pred 4600 rokmi a jej pravidlá zaznamenal klinovým písmom babylonský astronóm roku 177 pred Kristom. Kurátor Irving Finkel ich dešifroval a zistil, že úlohou dvoch hráčov bolo dostať sa z jedného konca hracej dosky na druhú. Zaujímavosťou je, že štvorčeky v jej strede sa vraj používali tiež na veštenie.

Európu očarila hra, ktorá udala tón moderným spracovaniam

Hranie spoločenských hier v Európe bolo prvýkrát zaznamenané v známom Homérovom epose Ilias, ktorý bol napísaný v 8. storočí pred Kristom. Autor v diele spomína starogrécku hru Petteria. Tá sa neskôr vyvinula na rímsku Ludus Latrunculorum (latrinculi alebo hra vojakov), ktorá pripomína dnešnú dámu či backgammon.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dračí dub z Lozorna skončil v ankete Európsky strom roka na 2. mieste: Zvíťazil strom susednej krajiny

Niektorí dokonca predpokladajú, že táto hra sa postupne zjednodušovala a ovplyvnila aj vývoj šachu. Hoci majú latrinculi a šach podobnú hraciu dosku, koncept a figúrky, zatiaľ neexistuje dôkaz, že by tieto hry spolu súviseli.

Prototypom prvých komerčne vyrábaných stolných hier sa stala takzvaná husia hra. Hra bola založená na náhode a šťastí a nevyžadovala žiadnu stratégiu. Verziu tejto hry daroval veľkovojvoda Francesco Medici španielskemu kráľovi Filipovi II. niekedy medzi rokmi 1574 a 1587. Jej obľúbenosť sa neskôr šírila po celej Európe a zachovali sa rôzne exempláre datujúce sa od roku 1774 až po neskoršie roky 19. storočia. Hra aj jej pravidlá sa zachovali vo viacerých jazykoch, napríklad vo francúzštine, nemčine a taliančine.

Talianska verzia husej hry Giuoco dell‘ Oca z roku 1893 (Zdroj: Wikimedia Commons/British Museum)

Kráľovská hra

Nad hrou kráľov, čiže nad šachom, si ľudia lámu hlavu už viac ako 1400 rokov. Jej pôvod siaha až do Indie, kde sa nazýval „chaturanga“. Hoci je hracia doska veľmi podobná, pravidlá hry sa líšia. Figúrky kráľovien sa vtedy nazývali poradcami a namiesto strelcov mala slonov. Hra časom putovala cez Perziu, Arábiu, Čínu a Japonsko a následne sa dostala až do Európy. Po celom svete sa tak hráva dodnes.

V Stredoveku a počas renesancie sa stala obľúbenou zábavkou kráľov a rytierov. Znalosť hry bola tiež známkou vznešenosti. Jedného času dokonca katolícka cirkev šachy zakázala, pretože sa ich hráči príliš rozrušovali, čo mohlo viesť k opitosti.

V druhej polovici 19-teho storočia sa začali hrávať moderné šachové turnaje. Prvý svetový šampionát v šachu sa konal v roku 1886.

Starožitná indická hra chaturanga vyrobená zo santalového dreva (Zdroj: Wikmedia Commons/Chaturaji)

Zaujímavosti zo sveta hier

Tréning pre mozog: Stolné hry nemusia byť iba kratochvíľou, vďaka nim si zároveň trénujete mozog. Napomáhajú vylepšiť jeho vnemy a podporujú hormóny šťastia, redukujú stres a naučia vás trpezlivosti a strategickému mysleniu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Príďte si pozrieť nádhernú zbierku slovenskej keramiky: Pochádza z manufaktúry, ktorú založil manžel Márie Terézie

Najdrahšia hra: Šachovnica Jewel Royalle je s hodnotou 9,8 milióna dolárov najdrahšou šachovnicou na svete. Figúrky sú vyrobené z čistého zlata a vykladané diamantmi a inými drahými kameňmi.

Hra, ktorá pomohla vojakom: V niektorých zajateckých táboroch dovolili nacisti spojeneckým vojakom hrať doskové hry. Briti túto skutočnosť využili a posielali tam zdanlivo neškodné balenia hry Monopoly. V nich sa však nachádzali kompasy, bankovky a mapy, ktoré zajatci použili na útek.

Najhranejšia hra: Najhranejšou hrou na svete je šach, ktorý sa hráva už viac ako dve tisícročia. Obľúbenosť hier však závisí najmä od osobných preferencií hráčov. Vo svete však patria medzi najviac hrané aj dáma, backgamonn, Monopoly, Jenga, Risk, či Scrabble.

Predmet výskumu: V Česku sa výskumom stolných hier zaoberal Miloš Zapletal. Na danú tematiku vydal niekoľko kníh, napríklad Velkou knihu deskových her.

Ako vznikli známe hry?

  • Najstaršia verzia hry Monopoly sa nazývala The Landlord’s Game a navrhla ju Američanka Elizabeth Magie. Existovala už v roku 1902, no patentovaná bola až o dva roky neskôr.
  • Scrabble vymyslel počas Veľkej ekonomickej krízy nezamestnaný architekt z New Yorku menom Alfred Mosher Butts. Utrápeným ľuďom tak chcel priniesť aspoň trochu rozptýlenia.
  • Risk navrhol francúzsky filmový režisér Albert Lamorisse a prvýkrát vyšla v roku 1957 ako La Conquête du Monde (Dobývanie sveta) vo Francúzsku.
  • Klaus Teuber pracoval v 80-tych rokoch ako zubný technik v priemyselnom meste Darmstadt v Nemecku. Tvorba stolných hier bola iba jeho záľubou, no v 90-tych rokoch vymyslel hru Osadníci z Katanu, ktorá sa hneď stala veľmi obľúbenou.

    Nemecká verzia Človeče nehnevaj sa z roku 1929 (Zdroj: Wikimedia Commons/Vitavia)
  • Človeče nehnevaj sa má pôvod v Nemecku. V mnohých krajinách ju považujú za klasiku stolových hier. Hru vymyslel počas zimných mesiacov na prelome rokov 1907/1908 Josef Friedrich Schmidt , ktorý sa inšpiroval už spomínanou hrou Pachisi a anglickou hrou Ludo. Od roku 1914 sa hra vyrába sériovo a jej pravidlá sa odvtedy nezmenili. Predalo sa jej viac ako 60 miliónov kusov.
  • Takzvané cestovné piškvorky vytvoril učiteľ, ktorý sa považoval za príliš hlúpeho. Namiesto hrania dámy na bežnom hracom poli, umiestnil plochu vertikálne. Hru dokončil v roku 1973, no vyšla až o päť rokov neskôr, pretože ju najskôr 10 spoločností odmietlo vytvoriť.
  • Dostihy a sázky je odvodená od hry Monopoly. Na trh ju v roku 1983 uviedol Ladislav Mareš, zakladateľ malej tlačiarne v Jablonci nad Nisou. Neskôr sa hra vyrábala v Mnichově Hradišti. Hra mala veľký ohlas a mesačná produkcia tlačiarne vo výške 7000 kusov nestačila pokrývať vtedajší dopyt. Do roku 2010 sa jej predalo viac ako 3 milióny kusov a dodnes patrí medzi najúspešnejšie stolné hry v Česku.

 

Zvyknete hrávať spoločenské hry?

Zdroj: plnielanu.sk, justfunfacts.com, webtribunal.net, wikipedia.org
Odporúčame