Viete ako klíčky prospievajú nášmu zdraviu? Po prečítaní nášho článku si budete chcieť hneď vypestovať vlastné!

Klíčky z pohánky

Spoznajte silu klíčkov (Zdroj:Freepik/Safonovastock10)

V súčasnosti sú klíčky hitom v zdravom stravovaní a je na to dobrý dôvod. Klíčky sú vlastne klíčiace semená, z ktorých sa stávajú veľmi mladé rastlinky. Tento proces klíčenia sa začína už keď sú semená namočené vo vode na niekoľko hodín. Prečítajte si, aké sú pre náš organizmus výživné a budete si ich chcieť vypestovať aj vy.

Najbežnejšie druhy klíčkov

  • strukoviny: šošovica, cícer, fazuľa, „kidney“ fazuľa, fazuľa mungo, čierna a biela fazuľa, hrach. Nikdy však neklíčte červenú fazuľu, pretože obsahuje toxickú látku lektín fytohemaglutinín.
  • orechy: mandle
  • obilniny: pohánka, ryža divá a čierna, quinoa, amarant, proso, ovos, pšenica
  • semená: tekvicové, sezamové, slnečnicové a lucerna

Zdravotné výhody všetkých odrôd klíčkov sú podobné, no svojimi špecifickými živinami sa druhy líšia.

Čo obsahujú klíčky?

Všeobecne klíčky obsahujú množstvo vitamínu A, B1-tiamín, B2 -riboflavín, B3-niacín, B5 – kyselinu pantoténovú a iné vitamíny skupiny B. Z minerálnych látok obsahujú draslík, horčík, vápnik, fosfor, železo, zinok, sodík, selén a meď. Obsah množstva týchto živín narastá spolu s tým, ako sa klíčky ďalej vyvíjajú. Klíčky sú navyše bohatým zdrojom enzýmov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie.

Pre zaujímavosť, keď napríklad namočíte ovos, zvýši sa v ňom obsah vitamínu B2 o 1300% a v momente, keď už sú naklíčené lístky ovsa zelené, obsahuje až o 2000% tohto vitamínu viac. Vitamín B7-biotín sa zvýši o 50%, B5 o 200%, B6-pyridoxín o 500% a B9 – kyselina listová o 600%. V sójových bôboch sa zas po troch dňoch klíčenia znásobuje vitamín C až päťkrát.

Klíčením sa zvyšuje nutričná hodnota zŕn, strukovín alebo semienok. Klíčky obsahujú antioxidanty vrátane kyseliny fytovej, ktorá blokuje dôležité minerály. Inhibituje tiež naše tráviace enzýmy, ktoré spôsobujú plynatosť a zlé trávenie. Podľa odborníkov na výživu obsahujú mladé klíčky 10 -100 násobok glukorafínu, čo je enzým, ktorý chráni telo pred pôvodcami rakoviny. Klíčky ďalej zvyšujú aktivitu chlorofylu, ktorý pomáha pri detoxikácii tela zvyšovaním hladiny kyslíka v tele.

Šalát s klíčkami
Klíčky obohatia každé jedlo (Zdroj:Freepik.com)

Účinky pre zdravie

Zlepšujú trávenie: Vďaka vysokému obsahu enzýmov podporujú  rôzne metabolické procesy a chemické reakcie v tele. Enzýmy pomáhajú účinne odbúravať jedlo a zvyšujú vstrebávanie živín tráviacim traktom. Okrem toho obsahujú vlákninu, ktorá hrá dôležitú úlohu pri správnom trávení, keďže uľahčuje priechodnosť čriev.  Sú tak vhodné na liečbu zápchy i hnačky.

Pomáhajú zvýšiť metabolizmus: A to vďaka spomínaným enzýmom, ktorých prísun predstavuje pre telo „nakopnutie“, ktoré môže ovplyvniť aj jeho metabolickú aktivitu. Obsahujú veľké množstvo bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre takmer všetky telesné procesy, najmä pri tvorbe a udržiavaní buniek, pri regenerácii kože, pri raste kostí a pri vývoji svalov.

Udržujú zdravé srdce: Klíčky obsahujú veľké množstvo omega-3 mastných kyselín, hlavne kyseliny alfa-linolénovej (ALA). Strava s vysokým obsahom takýchto kyselín pomáha znižovať triglyceridy v krvy  a tiež zlepšuje HDL, čiže zdravý cholesterol. Okrem toho, draslík nachádzajúci sa v klíčkoch pomáha znižovať krvný tlak. Zvýši sa tiež krvný obeh a okysličovanie, čo znižuje zrážanlivosť a znižuje riziko aterosklerózy, infarktu a mozgovej príhody.

Chránia pred defektmi neurálnej trubice: Defekty neurálnej trubice sú najčastejším vedľajším účinkom nedostatku kyseliny listovej, čiže vitamínu B. Keďže sú klíčky významným zdrojom kyseliny listovej, chránia pred týmto ochorením.

Bránia vzniku anémie: Anémia označuje nedostatok živín, najčastejšie ide o nedostatok železa. Bez potravy bohatej na železo, telo nedokáže vyrobiť dostatok hemoglobínu, nevyhnutného na prenos kyslíka červenými krvinkami. Následkom býva únava, nedostatok koncentrácie, nevoľnosť, závraty a žalúdočné poruchy. Vďaka správne fungujúcemu krvnému obehu sa zvýši okysličenie orgánov a optimalizuje ich výkon.

Pomôžu zredukovať hmotnosť: Keďže majú klíčky vysoký obsah živín a málo kalórii, sú ideálnou diétnou potravinou. Môžete ich jesť bez obáv a vláknina v nich tiež napomáha pocitu plnosti. Do čriev totiž pridajú objem a tým zabránia uvoľnovanie ghelínu, hormónu hladu, ktorý napovedá našej mysli, že sme pripravení niečo zjesť. Znížite tak chuť na sladké aj prejedanie medzi jedlami.

Klíčky v miske
Klíčky si ľahko pripravíte aj doma (Zdroj:Freepik/Safonovastock10)

Udržujú zdravé oči: Vitamín A pomáha pri zlepšení zdravia zraku a vitamín C pôsobí ako antioxidačné činidlo na ochranu buniek očí pred voľnými radikálmi. Konzumáciou klíčkov preto môžete zabrániť glaukómu, kataraktu a makulárnej degenerácii.

Pomáhajú vyliečiť opary: Opary bývajú bolestivé a nepohodlné. Po nákaze sa môžu dokonca stať vážnym zdravotným rizikom. Špecifická aminokyseliny zvaná lyzín, ktorá inhibuje rast oparov a lieči ich, sa bežne vyskytuje v množstve druhov klíčkov.

Pripravte si klíčky doma

Vybrané semená poriadne premyte studenou vodou a nasypte ich na dno čistého zaváracieho pohára. Zalejte studenou vodou a nechajte 8-12 hodín odpočívať. Po uplynutí tohto času vodu vylejte, ale semená ponechajte stále v pohári, kým klíčky nevyrastú. Pohár udržujte v tme, aby nezostali horké. Niekoľkokrát za deň premyte semená studenou vodou. Podľa druh vám vyklíčia za 2-7 dní.

Z 1/2 šálky suchých semien získate asi 2,5 šálky klíčkov. Keď semená dosiahnu vami požadovanú veľkosť, presuňte ich do chladničky, kde sa spomalí ich rast.


Zdroj: plnielanu.sk,zdravopedia.sk
Odporúčame