Problémy s nafúknutým bruchom? Objavte potraviny, ktoré uľavia, aj škodia

Nadúvanie

Meteoriznus je lekársky názov pre nadúvanie či plynatosť (Zdroj: GettyImages)

Meteorizmus, čiže nadúvanie, je nepríjemný problém. Sprevádza ho pocit plnosti, nafúknuté brucho a plynatosť, neraz spojená s kŕčmi. Tieto prejavy nám môžu spôsobovať nepohodlie najmä v spoločenskom kontakte, a zažiť „vďaka“ nim môžeme aj nejaký ten trapas. Zvýšené nadúvanie môže byť v určitých prípadoch signálom nejakého závažnejšieho problému, zvyčajne však ide len o prirodzenú reakciu organizmu. A môže za ňu predovšetkým strava.

Pozor na stravovacie návyky  

Čo nadúvanie spôsobuje a ako a mu vyhnúť? V črevách dospelého človeka denne vznikne 0,6 až 1,8 litra plynov, ktoré sa za normálnych okolností vstrebú alebo vychádzajú z tela von. Priemerný človek plyny vypúšťa asi 14-krát denne. Nadúvanie vznikne, keď sa v tráviacom trakte plyny nahromadia. Väčšinou nejde o závažné zdravotné komplikácie, skôr o nepríjemnosti, ktoré nám komplikujú každodenné fungovanie.

Dôvodom bývajú zvyčajne naše stravovacie návyky. Príliš rýchle jedenie, kedy potravu dostatočne nepožujeme, ale aj rozprávanie pri jedle, pri ktorom sa „nahltáme“ vzduchu, to všetko ovplyvňuje stav nášho trávenia. K prehĺtaniu vzduchu dochádza aj pri pití, smiechu, fajčení, žuvaní žuvačiek či dýchaní ústami, a takto prijatý vzduch takisto končí v tráviacom trakte a môže spôsobiť nadúvanie.

Potraviny sú alfa a omega

No nielen spôsob stravovania je dôležitý, ale aj to, čo vlastne konzumujeme. Niektoré potraviny totiž priamo vyvolávajú plynatosť a podpisujú sa na vzniku nadúvania. Iné, naopak, dokážu priniesť úľavu od plynatosti a nepríjemné príznaky výrazne zmierniť. Na čo si teda dávať pozor, a čo do stravy rozhodne zaradiť?


Mohlo by vás zaujať: Nadúvanie: Vďaka týmto tipom nájdete jeho príčinu a zbavíte sa nepríjemných pocitov plynatosti


Potraviny, ktoré nadúvajú

Brokolica, kapusta, kel: Táto zelenina obsahuje rafinózu – cukor, ktorý zostáva nestrávený, kým ho baktérie v našom čreve neskvasia. To produkuje plyn a nadúva nás. Neznamená to však, že by sme sa brokolice, kapusty či kelu mali úplne vzdať, keďže obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok vrátane vitamínov, minerálov a vlákniny. Stačí len obmedziť porcie a zeleninu upravovať v pare. Varením vláknina zmäkne a porcia sa zmenší, pretože časť vody sa vyvarí. Nadúvanie sa síce neodstráni úplne, ale trávenie bude hladšie.

Strukoviny: Fazuľa, šošovica, sója a hrášok sú potraviny, spôsobujúce plynatosť. Obsahujú bielkoviny, cukry a vlákninu, ktorú naše telo nedokáže absorbovať. Keď sa strukoviny dostanú do hrubého čreva, črevné baktérie sa ujmú vedenia a začnú si na nich pochutnávať. Tento proces vedie k plynatosti. Opäť platí, že vzdávať sa strukovín je nezmysel. Vhodné je kombinovať ich s ľahko stráviteľnými celozrnnými výrobkami, ako sú ryža alebo quinoa, telo sa postupne prispôsobí.

Mliečne výrobky: Ak vás trápi nadúvanie po konzumácii mlieka, syra a jogurtov, môže to znamenať, že máte intoleranciu na laktózu. Vášmu telu zrejme chýbajú potrebné enzýmy na rozklad laktózy, a to spôsobuje tvorbu plynu v črevách. Skúste klasické mliečne výrobky na určitý čas nahradiť bezlaktózovými, a uvidíte, či sa vaše problémy s nadúvaním zmiernia.

Jablká: Aj toto mimoriadne zdravé ovocie môže stáť za zvýšenou plynatosťou. Jablká totiž obsahujú vysoký podiel vlákniny a okrem toho aj fruktózu a sorbitol, cukry nachádzajúce sa v ovocí, ktoré mnohí ľudia netolerujú. Výsledkom je pocit nafúknutia a nadúvanie. Ochudobniť sa o konzumáciu jabĺk by však nebolo správne, len ich treba jesť s mierou. Podobne ako jablká pôsobia aj hrušky, broskyne, marhule a slivky.

Slané jedlá: Konzumácia potravín s vysokým obsahom sodíka môže spôsobiť zadržiavanie vody v tele, čo vedie k nadúvaniu. Príjem soli však neznížime len vynechaním typických slaných pochutín, ako sú napríklad chipsy – sodík sa totiž vkráda do väčšiny spracovaných a balených potravín vrátane chleba či polievok. Ak teda vieme, že sme prijali viac soli, ako je zdravé, treba zvýšiť príjem tekutín, aby sme soľ z organizmu vyplavili.

K ďalším potravinám, ktoré môžu spôsobiť plynatosť, patria sýtené nápoje, alkohol a potraviny obsahujúce umelé sladidlá – sorbitol či xylitol.

Potraviny, ktoré uľavia od plynatosti

Uhorka: Táto zelenina obsahuje kvercetín, flavonoidný antioxidant, ktorý pomáha znižovať opuchy. Aj preto je výborným nápadom prikladať si plátky uhoriek na viečka. A nielen to. Konzumáciou uhoriek sa v organizme eliminuje aktivita prozápalových enzýmov, čo priaznivo ovplyvňuje aj naše trávenie. Uhorka či uhorková šťava vám tak zaručene uľavia od nadúvania.

Banány: Obsahujú veľké množstvo draslíka, podobne ako avokádo, kiwi či pomaranče. Zároveň zabraňujú zadržiavaniu vody reguláciou hladiny sodíka v organizme, čo vedie k eliminácii nadúvania spôsobeného soľou.

Špargľa: Superpotravina, ktorá má močopudný účinok, a tak pomáha z tela vyplaviť škodliviny a zbaviť ho nadúvania. Okrem toho obsahuje aj prebiotiká, ktoré napomáhajú rastu „dobrých“ baktérií a udržiavaniu zdravej rovnováhy v tráviacom ústrojenstve.

Jogurt s probiotikami: Je doslova nabitý prospešnými baktériami, ktoré potom „pracujú“ v črevách. Tam pomáhajú regulovať trávenie a znižovať nepríjemné nadúvanie.

Fenikel a zázvor: Semená feniklu obsahujú zlúčeninu, ktorá uvoľňuje kŕče tráviaceho traktu a zmierňuje nadúvanie. Samozrejme, nemusíme si uľavovať priamo žutím feniklových semien, vhodné je aj popíjanie feniklového čaju. Podobné účinky má i zázvor, a to vďaka tráviacemu enzýmu zingibain. Ten pomáha rozkladať bielkoviny a ľahšie stráviť jedlo, čím znižuje plynatosť.

Okrem pitia feniklového a zázvorového čaju môže od nadúvania uľaviť aj čaj z mäty priepornej a harmančeka. Oba druhy uvoľňujú svaly tráviaceho traktu a pomáhajú rozptýliť plyn, ktorý spôsobuje nafúknutie. Harmanček navyše upokojuje a dokáže zmierniť akékoľvek žalúdočné ťažkosti.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame