Je ten správny čas na zdobenie perníkov a medovníčkov! S touto polevou je radosť pracovať

Poleva medovníky

Takto vytvoríte dokonalú polevu na medovníčky (Zdroj: GettyImages)

Všade samé medovníčky… Ich vôňa verne dotvára predvianočnú atmosféru. A keď už sú medovníky vychladnuté a odležané, je čas dať im priam rozprávkovú podobu. Chystáte sa na zdobenie perníkov? Ak áno, potom sa vám zíde návod, ako urobiť základnú bielkovú polevu, aj ako s ňou pracovať. Nemusíte mať za sebou stovky vyzdobených perníčkov. Stačí začať a každým kúskom sa zlepšovať.

Bielková poleva na zdobenie medovníkov – základný recept

Budeme potrebovať:

  • 1 vaječný bielok
  • 140 – 160 g práškového cukru
  • 1 čajovú lyžičku šťavy z citróna

Polovicou úspechu hladkej bielkovej polevy je preosiaty práškový cukor. Nie jedenkrát, ale rovno dvakrát za sebou! Z vaječného bielka vyšľaháme hustý sneh. Pomocou mixéra do neho postupne zapracujeme preosiaty práškový cukor. Mixovanie zaberie minimálne 10 minút. Je totiž dôležité, aby bola cukrovo-bielková poleva hladká, vo všetkých miestach rovnako hustá a bez hrudiek. Krátko pred ukončením mixovania pridáme lyžičku citrónovej šťavy, ktorá zvýrazní jej lesk.

Ako zistiť správnu konzistenciu zdobiacej polevy?

Poleva sa na medovníkoch nesmie roztekať. Skôr, ako ňou naplníme zdobiace vrecko, treba vykonať test tuhnutia. Odoberieme z polevy malé množstvo a nakvapkáme na medovník. Ak poleva drží na mieste a po krátkej chvíli začne tuhnúť, má správnu konzistenciu a je veľká šanca, že sa s ňou bude dobre zdobiť.

V prípade, že sa rozteká do strán a je už na prvý pohľad redšia, zahustíme ju malým množstvom preosiateho cukru do požadovanej konzistencie. Ani príliš hustá poleva však neurobí radosť. Ťažko sa s ňou pracuje a po zaschnutí odpadáva z medovníkov.

S jednoduchou pomôckou pôjde zdobenie od ruky

Na zdobenie perníkov sa používajú rôzne pomôcky. Niektoré máme bežne doma (napríklad mikroténové vrecká), k dostaniu sú však aj špeciálne zdobiace vrecká alebo zdobiace perá. Výborné výsledky sa dajú dosiahnuť aj s obyčajným mikroténovým vreckom, ktoré je na dne hladké, teda bez priznaného zvaru.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Na čo netreba zabúdať pri kúpe vianočných darčekov? S našimi radami zvládnete ich výber bez stresu!

Základom je dostať čo najviac bielkovej polevy do spodného rohu vrecka. Poleva je pomerne lepivá, rýchlo sa zachytáva na steny vrecka, preto sa snažíme vkladať ju lyžicou čo najbližšie do rohu, aby sme nemali veľké straty. Po naplnení urobíme v špičke vrecka otvor. Pozor, ten by nemal byť väčší ako 0,5 – 0,6 mm, inak sa poleva cez otvor „pohrnie“, výsledkom čoho sú hrubé čiary a menej presné zdobenie. Zároveň však nesmie byť ani úplne malý, lebo vrecko pri tlačení praskne.

Zdobenie perníkov – ako postupovať?

Jeden univerzálny návod na zdobenie perníkov neexistuje. Všetko závisí od náročnosti vzoru a skúseností zdobiaceho. Určite si však nedajte zobrať nadšenie z tejto aktivity. Aj bez veľkých skúseností či s pomocou detí si viete doma pripraviť roztomilé vianočné pečivo. Základom je mať predstavu, v ideálnom prípade predlohu. Vychádzajte z tvaru medovníka a popustite uzdu kreativite.

Na internete nájdete veľa inšpirácií, ako ozdobiť medovníky tradičnými aj modernejšími vzormi. Nemusíte sa hneď vrhnúť na komplikované vzory. Už aj kombináciou vlnoviek, bodiek, rovných čiar, jednoduchých šípok či základných tvarov viete vytvoriť krásne domáce medovníčky.

Pre zaujímavosť – aký je rozdiel medzi medovníkom a perníkom?

Ak by ste pátrali po rozdieloch medzi týmito sviatočnými dobrotami, nájdete viacero odpovedí. Dopátrať sa k pravde je čoraz ťažšie. Napríklad – perník je údajne českým pomenovaním nášho medovníka. Avšak perník je tvrdší a korenistejší. Kedysi spolu s medom obsahoval aj „pepř“ a hovorilo sa mu peprník. Medovník bol z mäkšieho cesta a neraz bol nielen zdobený, ale aj plnený.

Ďalšie vysvetlenie hovorí, že medovník obsahuje iba med, zatiaľ čo perník môže mať aj iné sladislo (napríklad cukor). Tak či onak, v súčasnosti už existujú desiatky a možno aj stovky domácich receptov na medovníky a perníky a rozdiely medzi nimi sú čoraz menšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Takúto tatársku omáčku ste ešte nejedli: Jej hlavná ingrediencia je naozaj prekvapivá!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame