Dobrý sex aj po rokoch? Stavte na naše tipy a objavte v sebe spiacu vášeň!

Pár v posteli

Aj po rokoch možno v manželstve objaviť stratenú intimitu (Zdroj: GettyImages)

V manželstve sa po rokoch môžu udiať mnohé zmeny. Jednou z najvýraznejších je aj znížená sexuálna aktivita. Patrí k tabuizovaným témam, o ktorých sa nehovorí a zvyčajne sa vníma ako bežný stav. Dá sa táto bariéra prelomiť aj po dlhšej odluke v manželskej intimite?

Každý má iné potreby

Doktorka Sue Varna, certifikovaný psychiater a poradca pre páry, upozorňuje na rôzne štandardy, ktoré pri vnímaní intenzity sexuálneho styku ľudia mávajú: “Niekto môže tvrdiť, že má málo sexu pri troch razoch týždenne. Na začiatku to totiž mohlo byť trikrát denne. Iný človek si však povie, čo by za to dal, keby mal so svojím partnerom aspoň takúto frekvenciu.” Optimálna frekvencia sexuálneho styku nie je stanovená, preto sa mnoho ľudí dostáva do nereálnych porovnávaní a tiež zbytočných konfliktov. Zároveň však dodáva, že pokiaľ si na posledný sex ani nespomínate, ide o problém, ktoré si zaslúži vašu pozornosť.


Mohlo by vás zaujať: Vytratil sa z vášho vzťahu sex? Zistite prečo a ako si v spálni opäť užívať


Príčiny bývajú rôzne

Je prirodzené, že s pribúdajúcimi rokmi vášeň medzi partnermi postupne vyprchá. Príčinou býva manželská rutina, ale aj množstvo reálnych problémov, ktorým väčšina z nás čelí. Môže ísť o pokles sexuálneho libida, mužské i ženské problémy ale i o fyzické zmeny aj nespokojnosť s vlastným telom. Frekvenciu sexu v manželstve však ohrozujú aj finančné problémy, pracovná vyťaženosť, starostlivosť o deti, psychické problémy, nedostatok komunikácie, či dokonca závislosť od pornografie.

Sex nie je jediným elementom, ktorý drží manželstvo pohromade. To znamená, že manželstvá bez sexu nemusia vždy smerovať iba k rozvodu. Jeho neprítomnosť však zvyšuje riziko vzájomného vzďaľovania sa aj v ostatných oblastiach. Jeden z partnerov môže chýbajúcu intimitu riešiť neverou, izolácia tiež podnecuje hnev, frustráciu a neskôr aj pohŕdanie. Ak chcete v dlhoročnom manželstve zmeniť celibát za príjemné spoločné chvíle, pokúste sa vytvoriť podmienky pre nasledujúce aktivity.

Rozprávajte sa

Azda najťažšie bude prelomiť dlhodobé mlčanie a vyhýbanie sa témam, ktoré sa týkajú spoločného intímneho života. Je možné, že sa vytratila dôvera. Vyhraďte si spolu pokojný večer vo dvojici a pokúste sa otvorene komunikovať o tom, že vám sexuálny život chýba. Hovorte aj o navrhovaných riešeniach, snažte sa prísť s východiskom či kompromisom.

V manželstvách je po rokoch jednou z najväčších obáv nevýrazný sexuálny zážitok alebo sklamanie partnera (najmä pri zdravotných problémoch). Rozšírte preto definíciu kvalitného sexu. Existuje množstvo spôsobov, ako potešiť partnera a nájsť stratenú partnerskú blízkosť.


Mohlo by vás zaujať: Sexom k pevnejšiemu zdraviu a dlhšiemu životu: Vráťte vášeň do svojej spálne


Aktívni by mali byť obaja

Koľkokrát ste počuli frázu: „Dnes večer nie“? V odmietanom partnerovi sa môže hromadiť pocit, že jeho túžba po polovičke je prinajmenšom zvláštna a čudná. Stav, kedy je iba jeden z partnerov iniciátorom, vnáša neistotu aj do ostatných oblastí spoločného života. Ak ste sa po vzájomnom rozhovore dohodli obnoviť sexuálny život, dajte si záležať aj na tom, aby iniciatíva vychádzala striedavo od oboch partnerov.

Pokúste sa vytvárať intimitu aj mimo spálne. Môže vás to vrátiť do prvých spoločných rokov. Posielajte si hravé a koketné správy, venujte si letmé dotyky, objímajte sa, žmurkajte po sebe, zahŕňajte sa komplimentami. Púšťajte si vaše obľúbené piesne, využite atmosféru sviečok či aromaterapie. Čím viac vzájomných prejavov, o to menší stres budete mať pri milovaní.

Nájdite si na sex čas

Síce to neznie ako romantický ani vášnivý nápad, avšak manželstvám, ktoré sú už dlhšie bez sexu, jasný harmonogram prospieva. Tak, ako si viete nájsť čas na varenie, upratovanie či nákupy, stanovte si čas, kedy sa budete intímne venovať jeden druhému. Spočiatku nemusí ísť o častú frekvenciu. Ak však nájdete spoločnú reč tiel aj po rokoch, plánovanie sa môže zmeniť na spontánnosť.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame