Vytratil sa z vášho vzťahu sex? Zistite prečo a ako si v spálni opäť užívať

Muž

thinkstockphotos.com

Je do veľkej miery prirodzené, že s pribúdajúcimi rokmi sa frekvencia sexu v manželstve znižuje. Úlohu hrá zväčša väčšie množstvo povinností, keď sa súčasťou rodiny stanú deti, určitá rutina, ale aj vekom klesajúca hladina hormónov v tele či rôzne zdravotné ťažkosti. Keď sa sex vytratí len na určité obdobie – na pár týždňov či mesiacov – napríklad po pôrode, počas náročného obdobia v práci či akútnych zdravotných ťažkostiach, je to viac-menej pochopiteľné. Čo však pre vzťah znamená, ak sa pohlavný styk vytratí zo súžitia natrvalo? Môže byť vôbec plnohodnotný a šťastný?

Problémy na obzore?

Môžeme si hovoriť, čo chceme, ale ak sexu nebránia vážne prekážky, jeho dlhodobá neprítomnosť zväčša signalizuje, že vo vzťahu je nejaký problém. Najmä ak bolo fyzické zblíženie kedysi jeho bežnou súčasťou. S neprítomnosťou sexu sa neraz pomaličky vytrácajú aj ďalšie intímne dotyky a pohladenia. Existuje množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú, že „ľudské teplo“ hrá dôležitú úlohu pre pocit šťastia a spokojnosti človeka. A keď sa tento aspekt zo života vytráca, zväčša –skôr či neskôr – nasledujú ďalšie problémy.


Mohlo by vás zaujať: Päť výhod sexu po päťdesiatke: Užívate si ich aj vy?


Nepríjemné zacyklenie

Raz odmietne jeden, potom druhý a ani neviete ako, zrazu sa vo vašej spálni naozaj len spí. A to nie ako kedysi – v objatí či aspoň tesnej blízkosti. Naopak, jeden partner na jednej strane postele, druhý na druhej. Nájsť z tejto situácie cestu von nie je vždy jednoduché. Pretože čím menej dotykov vo vzťahu je, tým zložitejší môže byť krok k ich obnoveniu. V tomto prípade však naozaj treba zabudnúť na hrdosť a povedať si veci „z mosta do prosta“. Čo sa s nami stalo, že zrazu jeden po druhom netúžime, resp. nedávame túžbu najavo?

Príčin môže byť viacero

  • Problémy o ktorých sa nehovorí – napríklad bolestivý sex u žien a problémy s erekciou na strane mužov. Strach z nepohody či zlyhania je neraz taký veľký, že sa radšej sexu vyhneme úplne. A najčastejšie bez vysvetlenia či snahy problém vyriešiť. Niet divu, že sa partner či partnerka cítia nežiadúci a reagujú tiež odmietaním. Ak vás trápi citlivý problém a zdráhate sa s ním zveriť svojej polovičke, choďte k odborníkovi. Ten ho možno vyrieši za relatívne krátku dobu a vy si opäť budete môcť užívať ako kedysi.
  • Niekto iný – „podvádza ma“ povie si množstvo ľudí, hoci okrem absencie sexu na tento názor nemajú žiaden dôvod. Je celkom možné, že pravda je celkom inde. A keby aj nie, zamyslite sa, čo vašej polovičke mohlo vo vašom vzťahu chýbať a ako situáciu napraviť – samozrejme, ak o to stojíte.
  • Zmenili ste sa – znie to možno kruto, ale staráte sa o seba tak, ako kedysi? A správate sa k nemu či nej tak, ako kedysi? Ak máte pocit, že všetko už je isté a netreba sa vôbec snažiť, spomaľte. Rozvodov a nešťastných manželstiev je dnes viac ako dosť. Ak nechcete, aby k nim patrilo aj to vaše, musíte na ňom pracovať a nebrať ho ako samozrejmosť.

Mohlo by vás zaujať: Vzrušujúca tantrická masáž: Uvoľní vaše sexuálne napätie!


Ako sa dostať na správnu cestu?

Dá sa to – keď je chuť a snaha na obidvoch stranách, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám podarí dostať opäť na správny chodník.  Prvým bodom je porozprávať sa o príčinách. Možno zistíte, že problém celkom nečakane tkvie v nejakej maličkosti, ktorá vám ani nenapadlo. A možno sa, naopak, budete musieť vyrovnať s oveľa väčším problémom, ako je „len“ nedostatok sexu. Ak hľadáte drobnú pomoc, ako sa opäť naladiť na sexi vlnu, ponúkame vám pár tipov:

  1. Spomeňte si na mladosť a na to, ako ste zvykli spolu v posteli kedysi vyvádzať. Možno už len myšlienka na to vás nabije novou energiou.
  2. Trávte spolu viac času. Máte nejaký spoločný záujem – hoci aspoň pozeranie televízie? Ak sa míňate v bežnom živote, ťažko obnovíte intimitu v spálni. Vyberte sa na prechádzku, choďte do kina, pozrite si doma zaujímavý dokument, o ktorom sa môžete porozprávať…Jednoducho trávte čas spolu.
  3. Nešerite dotykmi. Aj mimo spálne majú veľmi dôležitú úlohu vo vašom vzťahu. Každé pohladenie či stisnutie znamená mám ťa rád/rada, preto nebuďte skúpi.
  4. Zvádzajte. Či už dotykmi alebo žartovným flirtovaním dáte svojej polovičke najavo, že stojíte o ňu aj v posteli. 

Myslíte si, že môže manželstvo fungovať aj bez sexu? Aký je váš názor? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Dora
Odporúčame