POROVNANIE Tento rok sa konečne okúpete vo svojom bazéne: Aký je najlepší a koľko bude stáť?

Mladá žena na nafukovačke v bazéne

Porovnanie bazénov vám uľahčí rozhodovanie (Zdroj: GettyImages)

Letné horúčavy sú už za rohom. Uvažujete, že si tento rok spríjemníte čas na záhrade domácim kúpaním? Vybrať si z bohatej ponuky bazénov môže byť na prvý pohľad náročné, no nie nemožné. Stačí poznať, aké bazény trh ponúka, zvážiť očakávania, predstavy a, samozrejme, zohľadniť aj priestor či počet ľudí, ktorí sa budú naraz kúpať.

Bazén sa môže stať dominantným prvkom záhrady. Nezaobíde sa však bez vašej pozornosti. Ak sa chcete kúpať v čistej a priezračnej vode, netreba podceniť viacero detailov. Poradíme vám, ktorý typ bazénu bude pre vás najvhodnejší!

Nadzemný bazén – z miesta na miesto

Mnoho majiteľov záhrad začína s jednoduchým nadzemným bazénom. Tento sortiment láka svojou rozmanitosťou, aj dobrou cenou. Majú hneď niekoľko výhod. Nie sú náročné na inštaláciu, nezruinujú váš rozpočet, kúpať sa teoreticky môžete už na druhý deň -za predpokladu, že sa voda stihne zohriať. Ak ste sa netrafili s umiestnením, počas sezóny stačí bazén vypustiť a presunúť na iné miesto.

Najväčšiu popularitu si vyslúžili v rodinách s malými deťmi. Bazény nie sú príliš hlboké a skutočnosť, že sú nad povrchom zeme evokuje lepší pocit bezpečia – aj keď nič netreba podceniť. Malé dieťa iba s veľkým úsilím prelezie 70 cm vysoký okraj, do nekrytého zapusteného bazéna však môže spadnúť kedykoľvek.

Z akých možností si môžete vyberať?

  • Nafukovacie bazény – Takzvané nafukovačky sú k dostupné v rôznych veľkostiach, tvaroch a farebnosti. Urobia veľkú radosť malým deťom, kúpiť si však môžete aj väčší, ktorý vám poskytne príjemné osvieženie po dlhom letnom dni v práci. Výsadou je nízka cena, nedostatkom je náchylnosť na poškodenie. Pozor, ak máte na dvore mačky a akčného psa!

    Nafukovací bazén s obručami pre najmenšie deti kúpite už za 20 eur. Ak uvažujete o väčšom rozmere, pripravte sa na trojnásobnú cenu. Atraktívne nafukovacie vodné parky/hrady vás síce vyjdú na niekoľko stoviek, no radosť detí bude na nezaplatenie.
  • Samonosné bazény s obručou – Ďalšia obľúbená a cenovo dostupná voľba, ku ktorej si už môžete dokúpiť aj filtračný systém. Na bazéne sa nafukuje iba okrajová obruč. Stúpajúca vodná hladina sama postaví steny bazéna. Telo bazéna je zvyčajne zo zosilnenej laminovanej fólie. Aj tu treba zvýšiť opatrnosť a predchádzať mechanickému poškodeniu.

    Cena bazénov tohto typu s priemerom 3 m je približne 60 – 80 eur.
  • Fóliové bazény s kovovým rámom – Tento typ bazéna je bežne vidieť na slovenských záhradách. Na rámovú podpornú konštrukciu sa navlečie zosilnená bazénová fólia, najčastejšie modrej farby. Dostupný je aj trendy ratanový vzhľad. Najpredávanejšie bazény s kovovým rámom disponujú priemerom od 3 – 4,5 m, výškou od 0,6 – 1,2 m. Poskytujú tak priestor aj pre veľké rodinné kúpanie.

    Väčšinu takýchto bazénov kúpite za 150 – 500 eur, v závislosti od kvality použitých materiálov a množstva doplnkového príslušenstva.


  • Bazény s kovovým plášťom – Ak hľadáte riešenie, ktoré v dobrom stave a bez častých opráv vydrží niekoľko rokov, potom investujte do bazénu s celoobvodovým oceľovým plášťom. Bazén bude na záhrade pôsobiť solídne a neohrozí ho ani bežný kontakt s domácimi zvieratami. Dokonca zvládne aj väčší počet ľudí.

    Jeho cena bude pochopiteľne vyššia ako predchádzajúce varianty (menší bazén od 300 eur, väčší rodinný model 500 eur a viac), pri správnej starostlivosti a zazimovaní sa zaobídete aj bez náročných opráv.

Mohlo by vás zaujať: Chcete v lete plávať vo vlastnej záhrade? Vyberte si ten správny bazén!


Polozapustený bazén – estetický kompromis

Nadväzujúc na predchádzajúci typ bazéna potom prirodzene prichádza do úvahy aj polozapustený bazén. Na rozdiel od nadzemných vyniká vyššou stabilitou, odolnosťou aj estetickým vzhľadom. Okolie bazéna si totiž môžete upraviť presne podľa svojich predstáv. Na jeho usadenie sa dá dokonca využiť aj krásne slnečný svah na pozemku, na ktorom doteraz rástla iba tráva.

Cena zohľadňuje veľkosť, materiál stien, výbavu aj tvar, pričom treba počítať aj s výdavkami na terénne úpravy. Začína sa na sume približne 500 – 600 eur, vyšplhať sa môžete až k niekoľkým tisícom.

Zapustený bazén – pre rozhodnutých

Zapustené bazény, alebo aj pevné bazény pod úrovňou zeme predstavujú najväčšiu finančnú investíciu (malé bazény s objemom do 14 m3 cca 1000 eur, rodinné verzie s plnou výbavou od 2500 eur a viac). Odmenou je vysoký komfort a pri správnom prevedení aj dlhá životnosť. Skôr, ako takýto bazén osadíte na pozemok, dajte si poradiť od odborníkov a starostlivo zvážte všetky pre a proti daného miesta. Rovnako si rozmyslite aj veľkosť, hĺbku a výbavu bazéna. Ide o konštrukčne aj technologicky náročnejší projekt, kde by ste pre vašu budúcu spokojnosť mali klásť veľký dôraz na kvalitu prevedenia.

Kde bazén umiestniť?

Na túto zásadnú otázku máme hneď niekoľko dobrých rád:

  1. Hľadajte na vašej záhrade miesto, ktoré je slnečné počas väčšiny dňa. Ideálne také, ktoré vám poskytne súkromie pred zvedavými pohľadmi od susedov a zároveň pokoj od ruchu blízkej cesty.
  2. Vyhnite sa blízkosti stromov – listnatých aj ihličnatých. Vodu znečisťujú nielen listy a drobné konáriky, ale aj trus vtákov a mŕtvy hmyz.
  3. Spevnená plocha pod bazénom by mala presahovať minimálne pol metra okolo obvodu bazéna, aby ste si do vody nenosili trávu či zem. Zároveň by mal byť tento povrch príjemný aj pri chôdzi naboso. Okolo bazéna je vhodné umiestniť materiál s protišmykovou úpravou.
  4. Myslite aj na dostatok miesta pre záhradný nábytok, aby ste si po kúpaní mohli vychutnať letný drink na obľúbenom záhradnom ležadle, pozorujúc šantenie detí.

Mohlo by vás zaujať: Kúpalisko vo vašej záhrade: Aké možnosti máte k dispozícii?


Zvoľte správnu veľkosť

Neexistuje jedna univerzálna odpoveď, ktorá by vyhovovala všetkým. Veľkosť bazéna sa v prvom rade odvíja od jeho umiestnenia na pozemku. Ďalej má výrazný vplyv jeho typ, hlavný konštrukčný materiál, aj odhadovaný počet ľudí, ktorí sa v ňom budú spoločne kúpať.

Platí však, že čím je bazén drahší, s predpokladom dlhej životnosti, priamoúmerne rastú aj jeho rozmery. Ak si chce z času na čas v bazéne zaplávať dospelá osoba, treba počítať s hĺbkou minimálne 1,2 – 1,3 m a šírkou 2,5 – 3 m. Na aktívne plávanie počítajte s dĺžkou až 10 m, ak však uvažujete o protiprúde do bazéna, môže byť jeho dĺžka polovičná. Bazén, ktorý má poslúžiť predovšetkým na osvieženie a hru detí, zas vystačí aj hĺbkou okolo 0,6 m a priemerom 3 – 4 metre. Voda sa v ňom rýchlo zohreje aj po niekoľkých upršaných dňoch. Ušetríte tiež na jeho prevádzke – menej miniete za bazénovú chémiu či chod filtračného čerpadla.

Starostlivosť o bazén môže byť aj jednoduchá

Zostaviť, napustiť a už sa iba kúpať! Nie, nebude to takto zázračne jednoduché, ale určite to zvládnete. Skôr, ako sa rozhodnete pre konkrétny typ a veľkosť bazéna, premyslite si spôsob filtrácie vody. Opakovaná výmena vody je nielen záťažou pre peňaženku, je to aj plytvanie cennou vodou.

O čistú vodu bez mechanického znečistenia sa postará výkonná filtrácia. Kartušová filtrácia je vhodná pre bazény do objemu 8m3. Pre bazény s väčším množstvom vody už uvažujte o pieskovej filtrácii. Hoci je drahšia, je tiež výkonnejšia, jednoduchá na údržbu a jej prevádzka je finančne menej náročná.

Nevyhnutým predpokladom hygienicky čistej vody je tiež správne používanie bazénovej chémie. Zabráni rastu rias, množeniu choroboplodných zárodkov a udrží pH vody v bazéne na bezpečnej hodnote 7,0 – 7,4.

Náš tip: Do základnej výbavy by tiež mala patriť podložka pod bazén. Zjednotí nerovný povrch a ochráni dno bazéna pred plesňami a vlhnutím od zeme. Taktiež si zaobstarajte horný kryt -plachtu, ktorá chráni vodnú hladinu počas noci či v čase, kedy bazén nepoužívate.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame