Pohádali ste sa s nevestou a neviete to urovnať? Skúste 7 krokov k harmonickému vzťahu

Hádka svokry a nevesty

Hádky či napätie medzi svokrou a nevestou dokážu byť veľmi nepríjemné (Zdroj: Freepik/shurkin_son)

Nie je žiadnym tajomstvom, že vzťah medzi svokrou a nevestou nebýva vždy úplne ideálny. Každá môže priniesť do rodiny nové predstavy a očakávania, ktoré sa nie vždy stretnú so vzájomným pochopením. V ideálnom svete by ste dostali radu, aby ste sa akýmkoľvek konfliktom vyhýbali. Realita však býva iná. Ako sa teda najlepšie vyrovnať s nepríjemnou hádkou a vybudovať si zdravý vzťah?

Pokúste sa zachovať chladnú hlavu

Nevybíjajte si svoj hnev na druhej osobe, ak máte zlý deň alebo sa cítite frustrovane. Predtým, ako sa so svojou nevestou pustíte do diskusie o probléme, dajte si chvíľu na vydýchanie a upokojenie prvotných emócií. Je pravdepodobné, že sa potom na väčšinu vecí budete pozerať aj z inej perspektívy.

V každom prípade, nezabúdajte ani na zdvorilosť a úctu. To, čo raz vyslovíte, už nemôžete vziať späť. Ak sa rozhovor uberá zlým smerom a máte pocit, že za chvíľu vybuchnete, radšej odíďte na nejaký čas z miestnosti.

Stalo sa vám, že sa vaša nevesta správala hrubo? Ak používa nadávky či vulgárne slová, určite to nenechajte len tak. Aj v tom prípade sa jej však pokúste prihovoriť miernym tónom a požiadajte ju, aby vážila svoje slová, najmä pokiaľ sú v miestnosti aj deti. Hrubosťou sa možno len snaží zakryť svoj pocit ohrozenia alebo potrebu bojovať o pozornosť svojho partnera.

Uprednostnite otvorenú a úprimnú komunikáciu

Svoje pocity či prípadné obavy vyjadrite jasne a priamo. Vynechajte však akékoľvek urážky, obviňovanie alebo osobné útoky. Zachovajte si otvorenú myseľ a načúvajte druhej strane aj v prípade, ak s jej prejavom alebo názorom nesúhlasíte. Pokúste sa napriek všetkému pochopiť nevestin pohľad na vec, čo ju môže trápiť alebo čo je spúšťačom jej hnevu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pravdivý príbeh: Dcéra mi zakazuje ovplyvňovať vnúčence – hanbí sa za to, odkiaľ pochádza
Snažte sa o otvorenú a úprimnú komunikáciu. (Zdroj: Freepik / freepik)

Dôležitá však nie je len samotná komunikácia, ale aj zručnosť v tom, čo a ako povedať. Ak máte pocit, že medzi vami došlo k nejakému nedorozumeniu alebo to škrípe v oblasti dôvery, vopred si premyslite, čo vás presne sužuje a rozhodnite sa, ako najlepšie v tejto veci konfrontovať vašu nevestu. Pôjdete do rozhovoru s jasnou mysľou, s istou dávkou ľahkosti a umožní vám to vnímať všetko s väčším pokojom.

Stanovte si hranice a hľadajte kompromisy

Buďte pripravení na vzájomné kompromisy a ústupky. Snažte sa nájsť spoločné riešenia, ktoré budú uspokojivé pre obe strany. Diskutujte a hľadajte možné alternatívy.

Bez ohľadu na to, aké máte pocity, sa však nikdy neznížte k šíreniu svojho negatívneho postoja pred vaším synom. Vyvolávanie rozbrojov ničomu nepomôže, skôr sa môžete pripraviť na to, že svoje dieťa od seba odoženiete. Radšej svoju energiu investujte do nachádzania spôsobov, ako sa opäť spojiť a dosiahnuť harmóniu v rodine.

Oboznámte sa so vzájomnými očakávaniami

Porozprávajte sa o svojich vzájomných očakávaniach a uistite sa v tom, že ste im obe porozumeli. Uvedomte si, že každá z vás je iná a jedinečná. Každá z vás prináša do rodiny iné zvyklosti, názory, jednoducho veci, ktoré sa vám nechce príliš meniť.

Šanca, že sa so svojou nevestou vo všetkom zhodnete, je mizivá. (Zdroj: Freepik / gpointstudio)

Pravdepodobnosť, že sa s vašou nevestou vo všetkom zhodnete, je takmer mizivá. I napriek tomu je dôležité, aby ste tu boli tak pre svoje vnúčatá, ako aj pre svoju nevestu. Podporte ju, dajte jej pocítiť, že stojíte pri nej, aby vedela, že sa s vami môže kedykoľvek o všetkom porozprávať či poradiť.

Pracujte na vzťahu

Vypustite z hlavy ideálnu predstavu nevesty, ktorú ste si vysnívali pre svoje dieťa. Zmierte sa s tým, že si váš syn vybral sám a pokúste sa vzájomne na vzťahu popracovať. Privítajte ju v rodine, snažte sa ju čo najlepšie osobne spoznať a zaujímať sa o ňu ako o svoju dcéru.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako ochrániť deti počas chrípkovej sezóny? Naučte ich niekoľko pravidiel a choroby sa im budú vyhýbať

Budovanie pozitívneho vzťahu sa pravdepodobne neudeje z večera do rána. Pokojne si niekam spolu vyjdite, zájdite na obed alebo kávu, vyberte sa na spoločnú prechádzku, prípadne zorganizujte celodenný výlet vo dvojici. Ak si myslíte, že by vám váš syn mohol pomôcť posilniť vzťah s vašou nevestou, pokojne ho do tohto procesu zapojte.

V neposlednom rade je dôležité, aby ste si uvedomili, že nikto nie je dokonalý. Spoznanie vlastných nedostatkov je kľúčom k budovaniu a udržiavaniu vzťahov akéhokoľvek druhu. Poznať seba a vedieť, v ktorých situáciách urobiť krok späť, sú dôležité zručnosti, ktoré by ste mali mať.

Prejavte ochotu znovu vybudovať vzájomný vzťah

Ak sa váš vzťah s nevestou napriek všetkému pokazil a rozpadol, možno si poviete, že je pre vás dôležité aspoň sa pokúsiť o jeho opätovné vybudovanie. V prvom rade sa do ničoho nežeňte, choďte na to pomaly a informujte druhú stranu, že máte záujem sa posunúť dopredu. Potom jej dajte určitý čas na to, aby sa sama rozhodla, ako to cíti a či má záujem váš vzťah obnoviť. Zostaňte v pravidelnom kontakte a komunikujte, aby ste dali jasne najavo, že vám na tom záleží.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plníelánu.sk, gransnet.com
Odporúčame