Počuli ste už o bezzvyškovej diéte? Tráviacej sústave sa poriadne uľaví, ideálna je aj pred kolonoskopiou

Bezzvyšková diéta

Potraviny pri bezzvyškovej diéte treba vyberať obozretne a patrične tepelne ich upraviť (Zdroj: GettyImages)

Ak máte problémy s črevami a potrebujete odľahčiť trávenie alebo vás v blízkej dobe čaká kolonoskopia, mali by ste vyskúšať bezzvyškovú diétu. Prečo by ste mali skúsiť tento spôsob stravovania? A počuli ste už o ňom?

Bezzvyšková diéta sa označuje aj ako šetriaca či čistiaca, pretože je zameraná práve na dôkladnú očistu hrubého čreva. Je postavená na ľahko stráviteľných pokrmoch a vo všeobecnosti pomáha ľuďom so zápalom čriev, častejšími hnačkami, nepriechodnosťou čriev, ulceróznou kolitídou, Crohnovou chorobou či rôznymi typmi tráviacich ťažkostí.

Ako bezzvyšková diéta funguje?

Diéta zahŕňa predovšetkým potraviny, ktoré nespôsobujú nadúvanie a ich zvyšky nezaťažujú črevá. Ide o to, aby sa zo stravy vylúčili všetky potraviny, zanechávajúce nestrávené zvyšky, ktoré by mohli dráždiť črevnú sliznicu. Obsahuje zvýšené množstvo bielkovín, menej tukov a glycidov. Dodržiavaním bezzvyškovej diéty človek dostane do tela dostatok vitamínov aj minerálov, a vynecháva tie najviac škodlivé jedlá.

Nevýhodou je, že zakázané sú aj niektoré potraviny a suroviny, ktoré sú pre organizmus mimoriadne prospešné, napríklad väčšina druhov ovocia, zeleniny či orechy. Výrazne je pri nej redukovaná vláknina. Z tohto dôvodu má bezzvyšková diéta slúžiť len ako prvá pomoc pri zdravotných problémoch, na prečistenie a detoxikáciu čriev či pri recidíve ochorenia tráviaceho systému, a nemala by sa držať dlhodobo.

Základné princípy diéty

Pri bezzvyškovej diéte treba dodržať niekoľko pravidiel a zásad, len tak možno docieliť pozitívny efekt na tráviaci trakt. Tu sú tie najdôležitejšie:

Spôsob úpravy: Potraviny treba pripravovať varením, dusením alebo pečením bez oleja, absolútne nevhodné je vyprážanie či grilovanie. Jedlo musí byť uvarené skutočne do mäkka, ak sa takouto kuchynskou úpravou nedá pripraviť, môžete ho pomlieť.

Menšie porcie:  Dôležitou zásadou je rozdeliť si jedlá na viacero menších porcií, napríklad raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Medzi jedlami by mal byť rozostup približne 3 až 4 hodiny. Posledné jedlo by ste mali konzumovať najneskôr dve hodiny pred spaním.

Pitný režim: Aj to, čo pijete, má veľký vplyv na očistu čriev a tráviacej sústavy. Vyhnúť sa treba bublinkovým a sladeným nápojom, rovnako aj priveľmi studeným. Zriecť by ste sa mali tiež kofeínu a alkoholu. Ideálna je čistá voda a vhodné sú tiež neperlivé minerálky a riedené bylinkové alebo ovocné čaje.

Šetriaci režim: Počas bezzvyškovej diéty by ste sa mali vyhnúť náročnej fyzickej aktivite. Neznamená to však pestovať gaučovú kultúru, naopak. Na zlepšenie trávenia je vhodná pokojná pohybová aktivita, najlepšie pomalšia chôdza 30 minút denne.


Mohlo by vás zaujať: Eliminačná diéta dokáže zázraky, je vhodná aj pre vás? Zistite, kedy je pre vaše trávenie nutný čas zakročiť


Povolené a zakázané potraviny

Výber potravín je orientovaný tak, aby sa obmedzili zdroje s nestráviteľnými zložkami, najmä celulóza a šupky a jadierka zo surového ovocia a zeleniny.

Toto ÁNO

Z mäsa je vhodné chudé kuracie a morčacie, hovädzie, teľacie a bravčové mäso, prípadne i králik. Povolená je tiež varená alebo dusená šunka, jemná diétna saláma a diétne párky. Odporúča sa konzumovať ryby s nízkym obsahom tuku, ďalej vajcia, ktoré sú zdrojom bielkovín, z príloh sú to predovšetkým zemiaky, ryža, cestoviny a krupicové halušky.

Z polievok najčastejšie podávame vývary z mäsa, ďalej zemiakovú lisovanú alebo zeleninovú lisovanú polievku a rajčinovú polievku. Pečivo voľte len biele, deň staré. Vhodná je aj beztuková vianočka a sucháre. Z ovocia sú povolené banány a jablká bez šupky a jadierok (ideálne podusené), vhodný je marhuľový, broskyňový a jablkový kompót. Zelenina musí byť výlučne varená, podľa možnosti aj pomixovaná. Výber je prísny, do úvahy prichádzajú mrkva, dusený pasírovaný špenát, v malom množstve zeler, petržlen, rukola a ľadový šalát.

Z mliečnych výrobkov sú prípustné kefír, kyslomliečne jogurty, biele jogurty s tukom do 3 %, netučný tvaroh, tvarohová nátierka a tvrdý syr. Z ďalších potravín sú povolené múka, ocot, rastlinné oleje, maslo ghee, rajčinový pretlak, med, džem, detské výživy (jablkové, jablkovo-banánové, marhuľové). Z korenín môžete použiť majoránku, škoricu a sladkú papriku.

Toto NIE

Zakázané sú konzervy, chemicky upravované pokrmy, polotovary, ťažké, mastné a tučné jedlá, a tiež také, ktoré sú pripravené nezdravým spôsobom alebo, naopak, nie sú upravované vôbec a sú surové. Z jedálnička vylúčte tučné mäso a ryby, údeniny, vnútornosti, masť, oškvarky, tučné mlieko a mliečne výrobky a sladené jogurty. Mlieko ako samostatný nápoj nepodávajte.

Nekonzumujte surovú zeleninu a surové ovocie so šupkou či kôstkami. Zakázané sú predovšetkým kapusta, kel, cibuľa, cesnak, uhorky čerstvé aj nakladané a nakladaná zelenina. Vyhnite sa čerstvému pečivu, ale aj celozrnnému chlebu či rožkom. Tabu pri bezzvyškovej diéte sú tiež strukoviny, huby, orechy, mak, kokos, kysnutá knedľa, kakao, cesnak, pikantné korenie, slané pochutiny a dochucovadlá.

Tipy na jedálniček

Ak práve premýšľate nad tým, čo vlastne budete pri bezzvyškovej diéte jesť, možno vám pomôže pár tipov na vhodný jedálniček:

Raňajky/desiata/olovrant: 

Čaj a deň staré biele pečivo s nátierkou (tvarohovou, vajíčkovou, mäsovou), nízkotučný hrudkovitý tvaroh s nastrúhaným a poduseným jablkom, ochuteným škoricou, beztuková vianočka s džemom alebo medom, málo sladký tvarohový krém, pražská šunka a sendvič, biely jogurt s kompótom, vaječná omeleta so šunkou.

Obed/večera:

Dusené teľacie mäso so zemiakovou kašou a mrkvovým šalátom, rizoto s mäsom a syrom, lisovaná zeleninová alebo zemiaková polievka, špenátová polievka, dusené kuracie prsia s ryžou a sekaným hlávkovým šalátom, vaječný nákyp, ryžový nákyp s kompótom, žemľovka, pečené kura bez kôrky.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame