Môže zápálová reakcia uľaviť od bolesti chrbta? Nová štúdia ukazuje zaujímavé výsledky

staršiu ženu boli chrbát pri prechádzke

Chronická bolesť a zápal môžu spolu súvisieť (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Zápal je hlavnou zložkou bolesti. Ale skoré zápalové reakcie môžu chrániť pred akútnou bolesťou, ktorá sa stáva po čase chronickou, podľa zaujímavej štúdie takmer stovky pacientov s bolesťou dolnej časti chrbta. Na prvý pohľad štúdia, ktorá zahŕňala aj zvieracie modely pretrvávajúcej bolesti a analýzu užívania liekov proti bolesti na úrovni populácie, zdanlivo ide proti hromadám dôkazov, ktoré naznačujú, že zápal poháňa rozšírenú chronickú bolesť.

Štúdia sa však zameriava na akútny zápal – prvú vlnu imunitných buniek vedenú neutrofilmi, typom bielych krviniek nasadených do poškodených tkanív. Štúdia pod vedením výpočtového biológa Marca Parisiena z McGill University v Kanade poukazuje na úlohu zápalu, keď sa akútna bolesť premieňa na pretrvávajúcu chronickú bolesť (tá trvá šesť mesiacov alebo viac).

Čo je chronická bolesť?

Technicky je akútna bolesť ostrá, náhla bolesť, ktorá pretrváva menej ako tri mesiace. Dlhodobá chronická bolesť zahŕňa komplexnú súhru medzi imunitným a nervovým systémom tela a môže sa prejavovať v mnohých formách: autoimunitné ochorenia, ako je reumatoidná artritída, a muskuloskeletálne stavy, ako je bolesť chrbta.


Mohlo by vás zaujímať: Za bolesťou chrbta, rúk či nôh môže byť aj psychika: Toto sú najčastejšie typy psychosomatických bolestí


Je zrejmé, že globálna potreba lepšej úľavy od bolesti je obrovská. Bolesť krížov je najvyššia zo všetkých chronických stavov z hľadiska rokov prežitých so zdravotným postihnutím, po ktorých nasledujú neurologické ochorenia a depresia. Aby sme ju mohli liečiť, musíme tiež lepšie pochopiť, ako sa chronická bolesť spočiatku vyvíja a prečo akútna bolesť, ktorá u niektorých pacientov ustúpi, u iných pretrváva ako chronická bolesť.

Akútna bolesť a imunitný systém

V novej štúdii Parisien s kolegami sledoval hladiny génovej expresie v imunitných bunkách 98 pacientov s akútnou bolesťou dolnej časti chrbta, pričom porovnávali údaje od ľudí, ktorých bolesť ustúpila po troch mesiacoch, s údajmi od pacientov, ktorých bolesť pretrvávala.


Mohlo by vás zaujímať: Horúca voda s citrónom je hotový zázrak pre telo: Pite ju každý deň a čaká vás lepšia pleť, trávenie aj imunita


Štúdia zistila, že ľudia, ktorých akútna bolesť dolnej časti chrbta ustúpila, mali vysoko aktívne zápalové reakcie poháňané neutrofilmi. Dynamické zmeny v niekoľkých tisíckach génov boli pozorované v ich imunitných bunkách, ale žiadne u ľudí s pretrvávajúcou bolesťou.

Nové riešenie bolesti

Celkovo výsledky viedli Parisiena a kolegov k záveru, že akútne zápalové reakcie, regulované neutrofilmi a inhibované protizápalovými liekmi, by mohli byť základom riešenia bolesti, čo je proces, o ktorom si myslia, že je narušený u ľudí, ktorých bolesť sa stáva chronickou.

Napriek okamžitej úľave od bolesti protizápalovými liekmi, súčasným základom liečby bolesti, zistenia tiež naznačujú, že tieto lieky môžu byť kontraproduktívne pre dlhodobé výsledky pre ľudí s bolesťou dolnej časti chrbta. Sú však potrebné dlhšie a rôznorodejšie štúdie, pretože táto sledovala účastníkov iba tri mesiace.Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame