Chronická bolesť nôh vie poriadne potrápiť: Pocíťte úľavu vďaka tejto jednoduchej rutine

strečing

S touto rutinou uvoľníte boľavé nohy a zároveň posilníte svoje svaly (Zdroj: Freepik/Drazen Zigic)

Je celkom bežné, ak po dlhej prechádzke či túre pociťujete bolesti dolných končatín. Horšie je, ak patríte ku skupinke ľudí, pre ktorých sú bolestivé nohy každodennou záležitosťou. V tomto článku vám prinášame rutinu pozostávajúcu zo štyroch jednoduchých cvikov, ktoré vám pomôžu zmierniť vašu bolesť a zároveň zvýšiť flexibilitu. Tieto cvičenia sa dajú robiť aj keď ležíte v posteli alebo sedíte pri stole v práci.

Prečo vyskúšať túto rutinu?

Nasledujúca rutina je zameraná na svaly a šľachy okolo vašich lýtok a členkov. Ukázalo sa, že práve napätie v lýtkových svaloch a znížený rozsah dorzálnej flexie členkového kĺbu (pohyb, ktorý nastáva, keď pritiahnete prsty k holeni), súvisí s množstvom ochorení dolných končatín, vrátane Achillovej šľachy a plantárnej fasciitídy alebo zápalu tkaniva chodidiel.

Strečingové pohyby sú kľúčové pre zlepšenie mobility. Potvrdili to aj výskumy, podľa ktorých začlenenie statického a dynamického strečingu môže zlepšiť váš rozsah pohybu.

strečing
(Zdroj: Freepik/freepik)

Pred začatím akéhokoľvek nového cvičebného programu sa poraďte so svojím lekárom. Okamžite zastavte, ak pocítite bolesť.

Cvik č. 1

Narovnajte jednu nohu a ohnite chodidlo nahor tak, aby sa prsty približovali k vám a smerom k holeni. Vydržte päť sekúnd, nasledovne vystrite špičky a zotrvajte ďalších päť sekúnd. Tento cvik zopakujte 5-krát, potom nohy vymeňte.

Cvik č. 2

V sede alebo v ľahu ohnite jednu nohu nahor a predstavte si, že prstami ukazujete na 12 hodín. Potom otočte členok tak, aby ste chodidlo nasmerovali doprava a prejdite smerom k 1 hodine. Pokračujte v smere hodinových ručičiek dookola doprava, kým neukážete nadol na 6 hodín, a potom začnite otáčať chodidlo smerom doľava, teda od 7 hodín späť nahor až k 12-tke.

Opakujte päťkrát, a potom päťkrát začnite chodilo otáčať proti smeru hodinových ručičiek. Nezabudnite cvik zopakovať aj na druhej nohe.

Cvik č. 3

Natiahnite jednu nohu pred seba a otočte chodidlom do strany von. V tejto polohe zotrvajte päť sekúnd. Potom otočte chodidlo opačným smerom (dnu), a držte päť sekúnd. Cvik zopakujte 5-krát, potom vymeňte nohy.

Cvik č. 4

Nechajte obe nohy uvoľnené. Potom si predstavte, že sa snažíte zovrieť kus látky na podlahe a zdvihnúť ho nohami. Pevne stočte všetkých 10 prstov na nohách a držte päť sekúnd. Uvoľnite chodidlá. Toto cvičenie opakujte 10-krát.

Cvičte túto rutinu raz denne a snažte sa každý pohyb robiť pomaly a opatrne.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame