Problémy s chrbticou dnes trápia takmer každého. Či už sa za tým ukrýva vyšší vek, sedavé zamestnanie alebo nesprávne návyky, tieto bolesti určite netreba podceňovať. Treba ich začať liečiť, pretože neskôr vám môžu poriadne strpčiť život.
Národné centrum zdravotníckych informácií uvádza, že bolesti chrbta a poruchy medzistavcových platničiek patria k najčastejším dôvodom na kúpeľnú liečbu. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí zápasia s nepríjemnou bolesťou alebo sa jej jednoducho chcete vyhnúť v budúcnosti, pomôcť vám môže práve SM systém.
V tomto článku sa dozviete:
- Čo je to SM systém?
- Kto ho zostavil?
- Výhody tejto cvičebnej metódy
- Pre koho sú cvičenia určené?
- Cviky v SM systéme
- Čo je potrebné pre cvičenie?
- Čo si o tomto cvičení myslia lekári?
Čo je to SM systém?
Pomenovanie SM systém je skratka pre stabilizáciu a mobilitu. Označuje sa ňou súbor systematických cvikov zameraných na pohybový aparát človeka, a to najmä na chrbticu. Tieto cvičenia pomáhajú aktivovať svalové špirály, ktoré sťahujú obvod tela a vyrovnávajú chrbticu do strednej línie.
SM systém je spojením nielen liečby a prevencie, ale aj regenerácie a kondičného tréningu, a pomohol už stovkám ľudí. Okrem Česka a Slovenska sa SM systém cvičí aj v zahraničí, konkrétne v USA, Austrálii, v Dánsku, a Južnej Kórei. V Nemecku je dokonca táto cvičebná metóda hradená poisťovňou ako prevencia zdravia.
Myšlienka českého lekára
Za vytvorením SM systému stojí bývalý športovec a český lekár MUDr. Richard Smíšek. Práve pri kondičnom tréningu atletického desaťboja, súčasťou ktorého bolo cvičenie s elastickým lanom, mu napadla prvotná myšlienka, ktorú neskôr využil pri vývoji nových cvičebných metód. Na tvorbe SM systému pracoval vyše 30 rokov a opieral sa pritom o 25 rokov klinických skúseností u pacientov s bolesťami chrbtice, skoliózou či akútnym výrezom platničky.
Smíšek je považovaný za renomovaného odborníka a okrem toho, že uverejnil niekoľko odborných publikácii, zorganizoval aj množstvo zahraničných školení. Momentálne pôsobí v Prahe. Jeho dve dcéry sú lekárky a takisto sa venujú SM systému.
Výhody tohto cvičenia
Zaradenie týchto cvičení do vašej rutiny vám prinesie množstvo výhod. SM systém pomáha:
- stabilizovať telo i chôdzu,
- spevniť šikmé brušné svaly,
- rehabilitovať telo po úrazoch a zraneniach,
- uvoľniť blokády a tlak v chrbtici,
- predísť zvýšenému opotrebeniu kĺbov,
- podporiť vašu mobilitu,
- odstrániť haluxy (výrastky) a plochú nohu,
- ponaťahovať skrátené svalstvo,
- docieliť správne držanie tela,
- zlepšiť vašu kondíciu.
Pre koho je cvičenie vhodné?
Nemusíte mať problémy s chrbticou, aby ste mohli začať so SM systémom – stačí, že máte záujem o zdravý vývoj vášho pohybového aparátu. Tento set cvičení je vhodný pre mladších, starších, no rovnako aj pre deti, a to už od 5 rokov. Cvičebné metódy vyhľadávajú najmä jedinci, ktorým nepomohli štandardné fyzioterapie alebo tehotné ženy, snažiace sa zmenšiť možnosť rizikového pôrodu.
Mimo toho SM systém poznajú aj vrcholoví športovci, ktorí si týmto špecifickým kondičným tréningom zlepšujú športový výkon, no zároveň tak predchádzajú preťaženiu a zraneniam pri športe. SM systém prináša priaznivé výsledky aj seniorom. Okrem minimalizovania alebo úplného odstránenia bolesti, pomáha starším pacientom stabilizovať chôdzu, čím sa predchádza pádu. Zároveň zlepšuje ich koordináciu.
SM systém je ideálny pre ľudí trpiacimi:
- ľahšími bolesťami chrbtice v dôsledku sedavého životného štýlu,
- vážnejšími poruchami chrbtice (napr. hernia disku, skolióza, spinálna stenóza),
- poruchami držania tela (v dôsledku zranenia, nesprávneho sedenia alebo zlého vývinu dieťaťa),
- bolesťami v oblasti lopatiek (často sa vyskytuje u ľudí v strednom veku),
- stuhnutými svalmi na krku,
- ochabovaním svalstva chrbta,
- preťaženým svalstvom (napr. športovci, ľudia s manuálnou profesiou či prácou, kde sa dvíhajú ťažké predmety).
Základné cviky v SM systéme
SM systém pozostáva z 11 základných cvikov. Tie sú ďalej modifikované podľa toho, na čo a pre koho sú určené – či ide o rehabilitačné cvičenia, špeciálne cvičenia pre tehotné ženy, zostavu pre športovcov a iné. Touto cvičebnou metódou sa aktivujú špirálové svalové reťazce a vyvoláva sa naťahovacia sila v oblasti medzistavcovej platničky, čím sa zníži tlak vyvíjaný na platničku a chrbtica je tak pri pohybe aktívne stabilizovaná.
Výsledný efekt je podobný ako pri nosení korzetu. Váš obvod tela sa stiahne, chrbtica sa vyrovná a naťahuje smerom hore. Pri cvičeniach sa využíva prirodzená koordinácia chôdze, ktorá je rozdelená do jednotlivých cvikov. Pre správnu realizáciu cvičenia je kľúčová pozícia tela. Pri bolestiach chrbtice sa odporúča cvičiť 20 minút denne a pri prevencii aspoň 5 minút denne.
Čo potrebujete, ak chcete začať?
Výhodou SM systému je to, že ho môžete cvičiť kedykoľvek a kdekoľvek. Jednotlivé cvičenia nie sú vôbec ťažké na prevedenia a postačí vám na ne zopár minút. Ďalšou výhodou je cenová dostupnosť cvičebných pomôcok. Základom cvičenia je špeciálne elastické lano. Medzi odporúčané pomôcky patria oporné tyče pre SM systém a balančná podložka, vďaka ktorým dosiahnete ideálne podmienky pre cvičenie.
Pre začiatok je najlepšie pochopiť princípy cvičenia a naučiť sa základnú techniku, s čím vám môže pomôcť inštruktor na individuálnom alebo skupinovom kurze. Potom môžete cviky vykonávať aj sami doma. Pokiaľ nechcete investovať do kurzu, zídu sa vám inštrukcie pre cvičenie SM systému, ktoré nájdete online, na DVD alebo v knižných publikáciách (kniha Zdravý chrbát).
Čo si o tomto cvičení myslia lekári?
Všeobecná lekárka pôsobiaca v Piešťanoch MUDr. Viera Červenková sa o cvičebnej metóde SM systému vyjadrila nasledovne: „Každý z cvikov má svoju jasnú logiku držiacu sa fyziológie. Zamerané sú na posilňovanie svalstva v okolí chrbtice ako svalového korzetu. Tento chrbticu chráni, udržuje ju v správnom postavení, umožňuje platničkám a kĺbom dýchať a nasávať tekutinu a nie ich gravitáciou a zlým držaním tela stláčať a tak umožňovať ich degeneráciu.“
Sama si jednotlivé cviky vyskúšala, najprv pod odborným vedením, neskôr sama doma. „SM systém ma oslovil svojou jednoduchosťou a zároveň dobrým pocitom z preciťovania svalstva najmä v okolí chrbtice a tendencie k lepšiemu držaniu tela.“
Podľa MUDr. Kataríny Žlebekovej patria ochorenia pohybového systému v súčasnosti medzi najčastejšie chronické ochorenia a Ich výskyt stále rastie. „Tieto ochorenia, zvlášť ochorenia chrbtice, sú druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti (až 420-tisíc dní ročne!) a trpí nimi až 30 % obyvateľstva.“
Za vznikom týchto ochorení stojí často chybné držanie tela, ktoré si osvojíme už v detskom veku. „Už 15 minútové denné cvičenie SM systému dokáže účinne inhibovať každodenné negatívne vplyvy prostredia na pohybový aparát a v budúcnosti sa tak môžeme vyvarovať vyššie spomínaným ťažkostiam.“ Tomuto unikátnemu cvičeniu sa po celej Európe venuje viac ako 15-tisíc ľudí. Začnite ešte dnes a vaše zdravie sa vám za to určite poďakuje.
Zdieľať na