Hrbíte sa alebo vás trápi zlé trávenie? Môžete mať zlomeninu a ani o tom nevedieť!

Zlomenina stavca

Zlomený stavec sa môže prejavovať bolesťou v chrbte (Zdroj: GettyImages)

O tom, že človek utrpí zlomeninu, spravidla vie veľmi dobre. Upozorní ho na to veľká bolesť a obmedzená hybnosť. V prípade zlomeniny stavcov je to však trochu iné. Bolesťou sa totiž prejavuje len asi 50 percent zlomenín a pacient tak vôbec nemusí vedieť, že s ním čosi nie je v poriadku.

Pri bolestivej forme zlomeniny stavcov pacient obvykle pocíti náhlu prudkú bolesť v oblasti hrudnej alebo driekovej chrbtice, ktorá sa zhoršuje pri pohybe, nádychu či kašli. Zvyčajne vtedy neváha a vyhľadá lekára. Polovica prípadov však zostáva bez bolesti a lekár na takúto zlomeninu obvykle príde len náhodne, pri röntgene. Neznamená to ale, že by zlomenina stavcov bola úplne bez príznakov, len sú špecifické a človek tak musí byť voči svojmu zdraviu vnímavejší.

Ako vzniká zlomenina stavcov?

Najčastejšou a najbežnejšou príčinou zlomeniny stavcov je osteoporóza. Ide o ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, ktoré sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty, oslabením pevnosti kostí a zvýšením ich lámavosti. Osteoporóza postihuje najmä staršie osoby, prevahu majú ženy v menopauze. Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená každá tretia žena a približne každý šiesty muž nad 50 rokov, čo predstavuje 6 až 8 percent populácie.

Popri zlomenine predlaktia, ramena a stehennej kosti sa osteoporóza najčastejšie prejavuje práve zlomeninou stavcov. Podľa odhadov Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí trpí u nás osteoporózou až 230-tisíc pacientov, liečených je však len necelých 65 tisíc ľudí. Mnohí totiž toto ochorenie považujú za nevyhnutný sprievodný jav starnutia, s ktorým sa treba jednoducho zmieriť.

Zlomeniny stavcov však nepostihujú len ľudí, ktorí trpia osteoporózou. Viesť k nim môže už čiastočné zníženie kostnej hustoty, teda osteopénia. Pacienti by mali byť obozretní – stačí poškodenie malej časti stavca a môže dôjsť k výraznému oslabeniu jeho pevnosti a kolapsu celej štruktúry. V žiadnom prípadne by sme svoje ťažkosti s chrbtom nemali pripisovať len veku, vyššej hmotnosti či životnému štýlu.


Mohlo by vás zaujať: Hrbenie môže mať závažné príčiny: Pozor na neliečené zlomeniny stavcov


Najčastejšie príznaky

Ak ste utrpeli uraz alebo viete o svojej osteoporóze, a náhle vás trápia silné bolesti chrbta,  bude návšteva lekára samozrejmosťou. Ako ale zistiť, že máte zlomený stavec, ak výraznejšia bolesť chýba? Pri zlomenine stavcov sa postupne deformuje hrudná chrbtica a dochádza k nahrbeniu postavy. Okrem hrbenia je významným sprievodným znakom aj pokles výšky o 3 centimetre oproti výške v mladosti. Objaviť sa môžu tiež vyklenutie brucha, problémy s dýchaním či tráviace ťažkosti.

Pri podozrení na zlomeninu stavcov lekár pacienta pošle na RTG, prípadne aj CT alebo na magnetickú rezonanciu. Odborníci upozorňujú, že každá zlomenina stavca zvyšuje riziko úmrtia až osemnásobne, preto je dôležité včas ju diagnostikovať a liečiť.

Lieky aj nové metódy ošetrenia

Úplne najideálnejšie je osteoporotickým zlomeninám predchádzať. Umožňuje to antiporotická liečba, ktorá znižuje riziko výskytu zlomeniny o 40 až 60 percent. Dôležité je však liečbu užívať pravidelne a dlhodobo, svojvoľne ju neukončovať.

Ak už k zlomenine stavcov príde, lekár pacientovi predpíše lieky tlmiace bolesť a podľa druhu zlomeniny niekedy odporučí operačnú liečbu. V súčasnosti však existujú aj nové metódy ošetrenia zlomenín stavcov, napríklad posilnenie stavcov kostným cementom. Ide o takzvanú rádiofrekvenčnú kyfoplastiku, ktorá je miniinvazívna a robí sa v celkovej anestézii. Cez kožu na chrbte pacienta sa pod RTG kontrolou zavedie do postihnutého stavca jedna alebo dve kanyly, cez ktoré sa aplikuje kostný cement.

Pred aplikáciou do tela stavca sa cement rádiofrekvenčne zahrieva, čím sa zabezpečí kontrolovaný priebeh jeho tuhnutia. Posilnenie kosti stavcov kostným cementom je nielen metódou liečby, ale aj prevenciou progresie ochorenia a vzniku ďalších zlomenín.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame