Trápi vás únava, nafukovanie, ekzém či bolesť kĺbov? Možno máte „deravé“ črevo

Syndróm deravého čreva

Syndróm deravého čreva ma rôzne príznaky (Zdroj: GettyImages)

Správne fungovanie čriev je dôležité pre zdravie celého organizmus. Ak nám v črevách začne „haprovať“, skôr či neskôr to pocítime aj inde. Za množstvom problémov, ktoré by sme s tráviacim traktom bežne ani nespájali, môže stáť takzvané deravé črevo, odborne syndróm presakujúceho čreva alebo „LEAKY GUT“.

Prečo je deravé?

Steny našich čriev pôsobia ako ochranné bariéry. Regulujú, čo pustia do krvného obehu a  „doručia“ orgánom, a čo naopak do tela za žiadnu cenu ísť nesmie. Drobné medzery v sliznici tenkého čreva umožňujú prenikanie živín a vody, zároveň sú však dostatočne tesné na to, aby zabránili úniku baktérií a ďalších škodlivín. Pri syndróme priepustného čreva však dochádza k povoleniu týchto tesných spojení, medzery sa zväčšia, a do krvného riečiska sa dostanú aj toxíny, ktoré by sa mali normálne vylučovať stolicou. Tieto látky dokážu aktivovať imunitný systém v tele a spustiť zápalové procesy.

Prečo k tomu vlastne dochádza? Na to lekári zatiaľ nemajú jednoznačnú odpoveď. Jednou z príčin môže byť proteín zonulín, ktorý je regulátorom črevnej priepustnosti. Keď sa aktivuje u geneticky disponovaných ľudí, môže to viesť k presakovaniu čriev. Faktorov vzniku syndrómu priepustného čreva je však viac.

Môže to byť napríklad premnoženie „nepriateľských“ baktérií v črevách, neznášanlivosť gluténu – proteínu nachádzajúce sa v pšenici, nadmerný príjem cukru, ktorý poškodzuje bariérovú funkciu črevnej steny, nadmerný príjem alkoholu, chronický zápal v tele, dlhodobé užívanie niektorých liekov, nedostatok vitamínu A, D a zinku alebo dokonca aj chronický stres.

Príznakov viac než dosť

Presakujúce črevo vedie k ďalším zdravotným problémom a upozorniť naň môže množstvo príznakov. Tie sú skutočne rôznorodé. K základným symptómom patrí bolesť brucha, nadúvanie, neznášanlivosť potravín (potravinová intolerancia) a únava. Ďalšími príznakmi môžu byť hnačka, zápcha, nevoľnosť, žalúdočné vredy, strata chuti do jedla, migréna, alergia, astma, kožné problémy ako akné alebo ekzém, nervozita, nesústredenosť, výkyvy nálad či úzkosť a depresia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Čaj na podporu trávenia: Po sviatkoch príde vhod – už pár dúškov vyrieši mnohé žalúdočné problémy

Minimalizovať „spúšťače“

Syndróm priepustného čreva nie je oficiálna lekárska diagnóza, je to spoločný faktor viacerých ochorení. Aj preto neexistuje žiadny štandardný diagnostický test na zistenie syndrómu presakujúceho čreva. Najefektívnejší spôsob, ako zistiť, či za vaše zdravotné problémy nemôže práve tento syndróm, je minimalizovať faktory, ktoré ho môžu spúšťať.

Pacient by mal spolupracovať s lekárom. Ten môže urobiť test na znášanlivosť potravín, ktoré sám postihnutý považuje za problematické. Dôležité je preto sledovať sa a zistiť, čo nám nerobí dobre. Pri pretrvávajúcich problémoch sa odporúča tiež kontrola stolice, ktorá môže odhaliť prítomnosť baktérií alebo parazitov. Keďže problémy s presakujúcim črevom môže naznačovať aj zhoršený stav pečene, vhodné je urobiť krvné testy a prípadne aj ultrazvuk. V niektorých prípadoch sa vykonáva aj test na celiakiu a lekár môže v rámci diagnostiky a zároveň prevencie odporučiť tiež kolonoskopiu.

Ako si pomôcť?

Aby sa problémy, za ktorými môže stáť syndróm presakujúceho čreva eliminovali, je vhodné riadiť sa nasledovnými krokmi:

  • Odstrániť potraviny a faktory, ktoré poškodzujú črevo. Ide o pridaný cukor, rafinované oleje, sladké mliečne dezerty, geneticky modifikované potraviny či syntetické potravinové prísady.
  • Vyradené potraviny nahradiť zdravými a liečivými. Vhodné je konzumovať ľahko stráviteľné potraviny, ako sú zelenina a ovocie bez postrekov, zdravé tuky, naklíčené semená, mliečne produkty so živými kultúrami a vývary z kostí, ktoré obsahujú kolagén a aminokyseliny prolín a glycín s liečivým účinkom na poškodené bunkové steny.
  • Obnoviť funkčnosť črevných stien. Existuje viacero doplnkov stravy, ktoré majú pozitívny účinok na črevá, napríklad tráviace enzýmy, l-glutamín či koreň sladkého drievka.
  • Harmonizovať tráviaci systém probiotikami. Užívanie probiotík by malo byť pri liečbe syndrómu priepustného čreva základom.

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame