Zbystrite pozornosť: Ak vaše telo vysiela tieto signály, káva vám škodí!

Pitie kávy

V určitých prípadoch by ste si mali pitie kávy odpustiť (Zdroj: GettyImages)

Káva má na telo aj myseľ množstvo pozitívnych účinkov. Aj napriek celej plejáde benefitov by ste však jej príjem mali obmedziť, ak na sebe spozorujete niektoré z nasledovných zdravotných ťažkostí.

Kofeín povzbudzuje činnosť mozgu, srdca aj svalov, antioxidanty a polyfenoly zasa chránia pred nádorovými ochoreniami. Káva obsahuje aj vitamíny skupiny B, horčík a draslík. Znižuje riziko vzniku Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, podporuje spaľovanie tukov, pomáha pri boji s depresiou a zlepšuje náladu. Napriek tomu by ste mali pitie kávy obmedziť, ak sa u vás objaví niektorý z týchto 8 problémov.

1. Máte vysoký krvný tlak

Ak trpíte hypertenziou, mali by ste vedieť, že kofeín v káve tlak ešte viac zvyšuje. Opatrní buďte najmä v lete, počas horúčav sa tento problém môže ešte zhoršiť. Vyššie teploty cievy rozširujú, v dôsledku čoho sa cítime malátne. Srdce sa však snaží rozdiel dorovnať a pracuje rýchlejšie. Aj káva podporuje činnosť srdca a núti ho biť rýchlejšie.

Zdraví jedinci s tým nemajú výraznejší problém, pokiaľ však máte problémy so srdcom, riziko sa zvyšuje, keďže kofeín môže tento orgán ešte viac unaviť. Najlepšie urobíte, ak sa o vhodnej dávke kávy poradíte so svojím lekárom. Ak však trpíte vysokým krvným tlakom, je pravdepodobné, že by ste s ňou mali skoncovať nadobro.

2. Trápi vás pálenie záhy a reflux

Kofeín uvoľňuje dolný pažerákový zvierač, čo spôsobuje spätný tok žalúdočnej kyseliny zo žalúdka do pažeráka. Keďže káva je kyslastá, jej príjem riziko pálenia záhy a refluxu zvyšuje. Ak sa svojho obľúbeného nápoja napriek problémom nechcete úplne vzdať, vyskúšajte zameniť silnú kávu za miernejšie espreso, latte, kapučíno.

3. Bojujete s nespavosťou

Vzhľadom na vysoký obsah kofeínu je konzumácia kávy šesť a menej hodín pred spaním spojená s rušivými účinkami na spánok a zvýšenou nespavosťou. Ak neviete skoncovať s pitím kávy, doprajte si ju o niečo skôr alebo zmenšite množstvo gramov na šálku.

4. Trpíte úzkosťami

Nadmerné pitie kávy môže privodiť príznaky úzkosti vrátane búšenia srdca, chvenia, bolestí hlavy a nespavosti. Ľudia, ktorí už žijú s úzkostnými poruchami, sú obzvlášť citliví na tieto negatívne účinky kofeínu, a preto by pri pití kávy mali byť obozretní.

5. Máte žalúdočné ťažkosti alebo hnačku

Kofeín má stimulujúce účinky na tráviacu sústavu. Uvoľňuje hormón, ktorý spôsobuje, že žalúdok zrýchľuje činnosť hrubého čreva, čo môže viesť k nevoľnosti a hnačke. Káva má kyslastú príchuť, ktorá tiež môže dráždiť žalúdok a spôsobiť kŕče. Ak sa nechcete vzdať kávy, zvoľte radšej kvalitné espresso, ktoré je menej kyslé a obsahuje menej kofeínu.


Mohlo by vás zaujať: Lákavej vôni kávy je ťažké odolať: Viete však, ako na vás pôsobí kofeín?


6. Pri vynechaní šálky cítite abstinenčné príznaky

Ak sa u vás pri vynechaní obľúbenej šálky kávy objavia bolesti hlavy, znížená energia, znížená pozornosť, depresívna nálada alebo dokonca príznaky podobné chrípke, je pravdepodobné, že ste od kávy závislí. Tieto príznaky ovplyvňujú kvalitu života a sťažujú sústredenie aj vykonávanie bežných úloh. Ak ich spozorujete, určite množstvo kávy obmedzte.

Nezabúdajte, že hoci káva stimuluje nervový systém a zlepšuje fyzickú výkonnosť, rovnako môže spôsobiť aj únavu. Hladina adenozínu, ktorý sa nachádza v káve, sa totiž najprv zvyšuje a potom klesá. Niektoré štúdie ukázali, že po nadmernom pití kávového moku sa môžete cítiť unavení a ospalí, dokonca po dopití poslednej šálky zaspíte.  

7. Bezdôvodne priberáte

Pitie kávy spôsobuje pocit plnosti, čo často vedie k vynechaniu jedla. Akonáhle však tento pocit plnosti vyprchá, váš žalúdok je prázdny a cítite hlad, ktorý vás núti jesť viac než zvyčajne.

8. Máte nepravidelnú menštruáciu

Mnohí ľudia pijú kávu namiesto jedla, aby schudli, čo môže mať nepriaznivý vplyv na menštruačný cyklus. Niektoré ženy, ktoré sa pokúšajú schudnúť, používajú kávu ako spôsob, ako sa rozptýliť od jedenia, potlačiť chuť do jedla alebo si vytvoriť umelú energiu namiesto nutrične primeranej stravy. Stáva sa to často pri raňajkách, ktoré odbijú šálkou kávy.

Kortizol je však už ráno prirodzene vysoký, takže keď máte nízku hladinu cukru v krvi z toho, že neraňajkujete a len pijete kávu, jeho hladina ešte narastie. Keď telo pocíti také vysoké hladiny kortizolu, mozog mu dá signál, že sa nachádza v stave nebezpečenstva a zastaví reprodukciu v snahe nevložiť rastúci plod do stresového prostredia, hovorí nutričná poradkyňa Abby Vichill.

Koľko kávy je priveľa?

Optimálna hodnota dennej dávky kofeínu by sa mala pohybovať do 400 mg denne, čo zodpovedá asi 4 šálkam kávy. Pozor, ak pijete zrnkovú kávu, tá obsahuje kofeínu o niečo viac. Tolerancia kofeínu je však u každého iná, preto je dôležité sledovať jeho individuálne účinky na telo.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame