Odkladáte ráno budík? Má to svoje výhody, najnovšie zistenia hovoria toto

Účastníci, ktorí si oddialili vstávanie pomocou odkladu budíka, vykazovali zlepšené fungovanie pamäte (Zdroj: Freepik/pvproductions)

Ste človekom, ktorý ráno vstane na prvé zvonenie budíka, alebo skôr odkladáte začiatok rána čo najdlhšie, kým sa dá? Ak aj vy používate pravidelne tlačidlo, ktorým si doprajete pár minút spánku navyše, mali by ste vedieť toto.

Nedostatok spánku je zlo?

Nedostatočný spánkový režim môže mať benefity! Výskumníci skúmali vzorku okolo 1700 účastníkov, a to  vrátane takých, ktorí sa pri prebudení nespoliehajú na budíky.

Štúdia vyšla v magazíne Journal of Sleep Research. Hovorí o tom, že po zobudení sú častejšie ospalí tí, ktorí nevstanú z postele ihneď. Avšak, odkladanie budíka nemusí byť zlé pre zdravie, skôr naopak.

Kedy máme tendenciu odkladať budík?

Podľa prieskumu sa k odkladaniu budíka uchýlime skôr počas pracovných dní. Až okolo 70 percent ľudí uviedlo, že to pravidelne robia. Avšak, až 23 percent ľudí odkladá budík aj počas voľných dní. Navyše, 60 percent z opýtaných uviedlo, že sa im takmer vždy podarí medzi jednotlivými budíkmi nanovo zaspať.

Vplyv na pamäť

Výskumníci u zúčastnených merali ospalosť, hladiny kortizolu, náladu a výkon po prebudení na sérii matematických a pamäťových kognitívnych testov.

Účastníci, ktorí si oddialili vstávanie pomocou odkladu budíka, vykazovali zlepšené fungovanie pamäte a vyriešili jednoduché úlohy na sčítanie v testoch rýchlejšie ako účastníci, ktorí možnosť odloženia budíka nepoužili. To však platilo len pri meraniach ihneď po prebudení účastníkov.

Autorka štúdie doktorka Tina Sundelin z univerzity v Štokholme vyzýva ľudí, aby sa odkladaniu budíka nevyhýbali. Podľa jej slov z toho môžu ťažiť hlavne ľudia, ktorí trpia rannou ospalosťou.

Nedostatok spánku nie je vždy výhrou

Štúdia z roku 2022 zasa zistila, že dospelí vo veku 50 a viac rokov čelia mnohým zdravotným problémom, ak spia menej ako päť hodín počas noci. Je u nich tiež až o 30 percent vyššia pravdepodobnosť vzniku viacerých chronických problémov (a to vrátane vrátane mŕtvice, srdcových chorôb, demencie či depresie).

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte problémy so spánkom? Vyskúšajte metódu dýchania 4-7-8!

Hoci vedci definitívne neuviedli, prečo sú chronické stavy bežnejšie u ľudí, ktorí menej spia, niekoľko štúdií spája nedostatok spánku nielen s poklesom energie.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame