Máte na ruke zvláštny hrb? Nečakajte s riešením príliš dlho!

Ganglión

Ganglióm nie je nijako výrazne nebezpečný, ale dokáže znepríjemniť život (Zdroj: GettyImages)

Ak ste spozorovali na ruke v oblasti zápästia či na hornej strane dlane akýsi hrb, zbystrite pozornosť. Pravdepodobne sa vám vytvoril ganglión. Čo všetko o ňom vieme a aká je jeho liečba?

Cysta nejasného pôvodu

Popísať ganglión nie je práve jednoduché. Veď aj lekári hovoria o cyste nejasného pôvodu. Ide o nahromadenú kĺbovú tekutinu v okolí šliach. Tekutina je číra a hustá, miestami pripomína želé. Najčastejšie sa ganglióny vyskytujú na chrbtovej strane zápästia a stretnúť sa s ním môžu najmä ženy v produktívnom veku, zhruba od 20 do 50 rokov.

Nejasná príčina vzniku

Ľudské telo je nevyspytateľné. V prípade gangliónu to platí dvojnásobne. Príčina ich vzniku nie je úplne jasná. Predpokladá sa, že k nim dochádza po tom, čo je dlhodobo namáhaná časť zápästia. Ide o akési mikrotraumy, voči ktorým sa môže ruka brániť práve vznikom gangliónu.

Ku vzniku gangliónu ale môže prísť aj nárazovo. Podobne ako u našej 35-ročnej čitateľky Marty. „Do nového roka 2019 som vstupovala s tým, že sa začnem konečne hýbať a robiť niečo so svojou postavou. Žiaľ, vybrala som si zlého trénera vo fitnes centre. Pamätám si, akoby to bolo včera, keď som štvornožky, kolená odlepené od zeme, musela tlačiť veľkú drevenú bedňu. Zrazu som pocítila iba ostrú bolesť v zápästí, aj som mu o nej povedala, ale nereagoval. Vraj nevie, prečo by ma to tam malo bolieť.“

Kedy treba problém riešiť?

Nech už znie ganglión akokoľvek desivo, dobrou správou je, že pokiaľ nebolí a neobmedzuje funkciu ruky či váš každodenný život, v mnohých prípadoch sám zmizne. Napriek tomu, že môže narásť až po veľkosť golfovej loptičky, nie je život ohrozujúci.

Na druhej strane, nepodceňujte túto cystu. Neriešený problém nabral vážne kontúry aj u Marty. „Nevedela som, že sa mi stal úraz. Neriešila som to. Po čase som však ľavú ruku mala slabšiu a slabšiu, odrážalo sa pri cvičení a kľukoch a neskôr som v nej ledva udržala veľký hrniec. Bola výrazne slabšia ako zdravá, pravá ruka. Myslím si, že ten úraz bol príčinou gangliónu, ktorý sa mi o niekoľko týždňov vytvoril.“

Stretli ste sa už s týmto zdravotným problémom?

Spôsoby odstránenia gangliónu

Na internete existujú rôzne šialené teórie o tom, ako sa zbaviť gangliónu. Rozhodne sa ho nesnažte zatlačiť, udrieť po ňom silným predmetom ani nič podobné. Situáciu by ste mohli nenávratne zhoršiť a poraniť si okolie ruky. Výnimkou nemusí byť ani následný zápal. Dnes existujú iba dve správne možnosti ako sa popasovať s gangliónom:

  • Aspirácia: chirurg pomocou veľkej ihly vysaje tekutinu z gangliónu. Je viac ako pravdepodobné, že sa vám však ganglión po čase objaví opäť.
  • Operácia: najideálnejším riešením je chirurgické odstránenie, ktoré rieši oddelenie chirurgie ruky. Operácia prebieha v čiastočnej alebo úplnej narkóze. Lekári vám ganglióm odrežú a zašijú minidierku, prostredníctvom ktorej vytiekla tekutina. Nasleduje približne dvojdňový pobyt v nemocnici, zhruba 2 týždne veľkého šetrenia a nehýbania s rukou a potom rehabilitácia.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zadržiava vaše telo vodu? Poradíme vám, ako so zavodnením bojovať

Pre prvú možnosť sa rozhodla aj naša čitateľka: „V mojom prípade som to riešila odsatím tekutiny. Bolo to celkom nepríjemné. Po pár týždňoch sa mi však hrča vrátila. Viac ako dva roky po úraze som sa odhodlala ísť aj na operáciu, na ktorú som čakala zhruba pol roka. Medzitým som žila normálnym životom, aj som sa vrátila k posilňovaniu. Neviem, čo sa stalo, ale začala som cítiť oveľa viac sily v ruke. Dva týždne pred operáciou som teda išla na vyšetrenie, pretože som mala pocit, že už mi ganglión zmizol. Lekár mi povedal, že moje telo to vyriešilo samé. Tekutina z gangliónu sa mi rozliala do ruky a vstrebala. Operácia teda nebola potrebná, aj keď nevylúčil opätovný vznik cysty,“ podelila sa so svoju skúsenosť s gangliónom naša čitateľka.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame