Zadržiava vaše telo vodu? Poradíme vám, ako so zavodnením bojovať

Zavodnenie organizmu

Opuchy nôh sú v lete časté, čo môže byť ich príčinou? (Zdroj: GettyImages)

Horúce počasie dáva nášmu organizmu zabrať. Mnohí si všímame, že práve v lete častejšie trpíme opuchmi nôh či rúk, ktoré sú spôsobené zavodnením organizmu. Zadržiavanie vody v tele môže viesť k viacerým nepríjemnostiam, nehovoriac o zmene hmotnosti a nepohodlí v každodennom živote.

Ľudské telo je z približne šesťdesiatich percent tvorené práve vodou. Tá sa nachádza v krvi, svaloch, orgánoch a dokonca aj v kostiach. Voda je pre telo nevyhnutná, no niekedy jej je priveľa a to sa prejaví opúchaním chodidiel, členkov, rúk či dokonca tváre. Dôvodov, prečo telo zadržiava vodu, môže byť viacero.

Cestovanie, horúčava, problémy so srdcom

Dlhé sedenie či státie, ale aj hormonálne zmeny počas tehotenstva a menopauzy, to všetko môže spôsobiť, že úroveň našej hydratácie nie je vyvážená a telo má tendenciu zadržiavať vodu. Niektoré príčiny tohto stavu sú banálne, iné môžu súvisieť s vážnejšími zdravotnými problémami.

Let v lietadle: Ak cestujete lietadlom, zmeny tlaku v kabíne a dlhé sedenie bez pohybu môže spôsobiť, že vaše telo zadrží vodu. Pomôžu aj drobné pohyby, ako je krúženie členkami, ohýbanie prstov na nohách či stavanie na špičky.

Dlhé státie alebo sedenie: Gravitácia zadržiava krv vo vašich dolných končatinách. Je preto dôležité často vstávať a pohybovať sa, aby krv cirkulovala. Ak máte sedavé zamestnanie, naplánujte si čas na vstávanie a krátku prechádzku, hoci aj len po kancelárii.

Priveľa sodíka: Ak priveľa solíte, konzumujete spracované potraviny alebo pijete niektoré minerálne vody, môže sa vám do tela dostať príliš veľa sodíka, a ten spôsobuje opuchy.

Určité lieky: Niektoré lieky spôsobujú zadržiavanie vody ako vedľajší účinok. Ide najmä o chemoterapeutické lieky, voľnopredajné lieky proti bolesti, lieky na krvný tlak, lieky na Parkinsonovu chorobu a niektoré hormonálne antikoncepčné tabletky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Do sveta sa vracia stredovek: Syfilis je opäť na vzostupe, ako ho spoznať?

Problémy so srdcom: Srdcové zlyhanie, ku ktorému dochádza, keď srdce nemôže efektívne pumpovať krv, môže spôsobiť zadržiavanie vody v tele.

Hlboká žilová trombóza: Opuch nôh môže byť spôsobený zrazeninou v žile. To je dôvod na okamžité vyhľadanie lekárskej starostlivosti.

Ochorenie obličiek: Pokročilé chronické ochorenie obličiek spôsobuje zadržiavanie vody v rukách i nohách. Stáva sa to, keď obličky nie sú schopné filtrovať prebytočné tekutiny z tela, čo vedie k ich nahromadeniu.

Cirhóza pečene: Zvýšený tlak v pečeni a znížená produkcia bielkovín pri cirhóze pečene môžu viesť k zadržiavaniu vody v organizme.

Hormonálna nerovnováha: Aj menštruačný cyklus a jeho zmeny môžu spôsobiť zadržiavanie vody. Príznačné je najmä pre tehotenstvo, no objaviť sa môže aj počas menopauzy.

Horúčavy: Horúce počasie samo osebe nie je príčinou toho, že naše telo zadržiava vodu. Súvisí však s príjmom tekutín. V lete sa viac potíme a tým tekutiny strácame. Ak ich v dostatočnej miere nedopĺňame, telo na nedostatok tekutín reaguje ukladaním vody do zásoby. A zadržiavanie vody je na svete.

Máte problém so zavodnením organizmu?

Nielen opuchy

Väčšina z nás si zavodnenie organizmu spája predovšetkým s opuchnutými nohami, najmä chodidlami a členkami. Že naše telo zadržiava vodu, však napovedia aj ďalšie príznaky. Ide najmä o nadúvanie, opuch brucha, tváre a bokov, stuhnuté kĺby a kolísanie hmotnosti. Pri zadržiavaní vody sa zväčša cítime ako nafúknutý balón a máme pocit, že vážime o niekoľko kíl viac, ako tomu bolo ešte nedávno. V dôsledku toho sme často menej obratní a menej aktívni.

Kedy to môže byť vážne?

Hoci vo väčšine prípadov ide pri zadržiavaní vody o krátkodobý jav, súvisiaci s aktuálnym životným štýlom, v určitých situáciách treba spozornieť. Na to, že zavodnenie organizmu môže súvisieť so zdravotnými ťažkosťami, upozornia zmeny krvného tlaku, dlhodobý kašeľ, dýchacie problémy, problémy s močením, ale aj opuch končatiny, ktorý sprevádza bolesť a pokožka teplá na dotyk. V takýchto prípadoch netreba čakať a problémy treba urýchlene konzultovať s lekárom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vychutnajte si čerstvý hrášok: Okrem toho, že skvelo chutí, prináša telu aj množstvo živín

Pohyb, pitný režim, masáže

Otázkou je, ako telu pomôcť s odvodnením, ktoré nám spôsobuje diskomfort. Nikto sa predsa nechce cítiť ako guľa. Tu sú rady odborníkov:

Dodržiavajte pitný režim: Aby si telo netvorilo z vody zásoby, treba mu ju dopĺňať priebežne a v dostatočnom množstve. Pozor však na to, čo pijete. Najvhodnejšia je čistá voda bez bubliniek a zbytočných sladidiel.

Hýbte sa: Pokiaľ sa chcete zbaviť prebytočnej vody, je nutné sa viac hýbať. Ideálnymi pohybovými aktivitami sú joga, tanec a plávanie, pokojne však môžete zvoliť aj iné druhy športu.

Obmedzte konzumáciu soli: Denný príjem sodíka by nemal prekročiť 2 000 až 2 500 mg. Nezabudnite však, že soľ sa nachádza aj v spracovaných potravinách, polotovaroch, údeninách a mnohých ďalších potravinových výrobkoch.

Vsaďte na vlákninu: Pri odvodnení organizmu môžu pomôcť celozrnné cereálie, ľanové semienka či hnedá ryža, ktoré obsahujú vlákninu. Tej by mal dospelý človek denne prijať okolo 30 mg.

Vyraďte rafinované sacharidy: Stačí biely cukor a múku nahradiť zdravšími alternatívami.

Jedzte potraviny bohaté na horčík a draslík: Banány, avokádo, paradajky, sladké zemiaky, špenát… To je len niekoľko druhov ovocia a zeleniny, bohatej na horčík a draslík. Práve tieto minerály vám pomôžu vyrovnať hladinu sodíka.

Skúste lymfatické masáže: Lymfatická masáž môže prispieť k odvodneniu organizmu a regenerácii tela. Dôležité však je zveriť sa do rúk odborníka, ktorý sa takémuto druhu masáží venuje.

Pomôžte si bylinkami: Odvodňovacie účinky má napríklad žihľava, púpava, rebríček, ligurček, borievka či prvosienka.

Vyložte si nohy: Podloženie nôh pomôže presunúť vodu z dolných končatín smerom hore. Výbornou pomôckou sú aj kompresné ponožky a podkolienky, ktoré stláčajú nohy a zabraňujú tak hromadeniu tekutín.

Ak nič nepomáha: Možno budete musieť na zlepšenie stavu užívať lieky, diuretiká. Tie pomáhajú odstraňovať soľ a vodu z tela močom. O užívaní diuretík rozhodne lekár, ktorý posúdi príznaky a určí diagnózu. Aj v prípade medikamentóznej liečby je však vhodné upraviť stravovanie a celkový životný štýl.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Navštevujete prírodné kúpaliská? Ak v nich uvidíte toto, vyhnite sa im a neohrozíte tak svoje zdravie

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame