Do sveta sa vracia stredovek: Syfilis je opäť na vzostupe, ako ho spoznať?

Syfilis

Choroba, ktorá v stredoveku zabila milióny ľudí, je (nielen) v Európe opäť na vzostupe. Zdroj: Unsplash/Reproductive Health Supplies Coalition

Syfilis je vysoko infekčné ochorenie, o ktorom si mnohí myslia, že patrí skôr do stredoveku. Podľa Národného centra zdravotníckych ifnormácií však jeho výskyt na Slovensku v posledných rokoch stúpa. Ako toto ochorenie spoznáte a koho najviac ohrozuje?

Americký štát Mississippi prišiel v marci tohto roka so šokujúcou štatistikou: V roku 2022 sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom narodilo o 900 % (!) viac novorodencov so syfilisom. Infikované matky o chorobe nevedeli, a tak chorobu preniesli aj na novorodencov. Syfilis je na dramatickom vzostupe aj v Európe, len v Británii zaznamenali minulý rok až 8 692 nových pacientov. Ide o najvyššie číslo od roku 1948, infikovaných jedincov je pritom v populácii omnoho viac, keďže číslo odzrkadľuje len potvrdené prípady.

Na svedomí ho má baktéria treponema pallidum a vďaka svojej schopnosti napodobňovať rôzne choroby si vyslúžil povesť „veľkého imitátora“. Koncom 14. storočia spôsobil v Európe epidémiu, zomrelo naň viac ako 5 miliónov ľudí. Zdá sa, že v súčasnosti je v našich končinách táto pohlavne prenosná choroba opäť na vzostupe.

Najohrozenejšou skupinou sú muži 

Hoci syfilis nie je v súčasnosti taký smrteľný ako kedysi, dodnes predstavuje pre európske verejné zdravie problém. Podľa posledných údajov dochádza na celom kontinente k nárastu prípadov. Môže za to hlavne časté striedanie sexuálnych partnerov, nedostatočná sexuálna výchova na školách, ale hlavne nepoužívanie dostatočnej ochrany v podobe prezervatívov. Najohrozenejšou skupinou sú hlavne muži, ktorí majú sex s mužmi, no domnievať sa, že syfilis je výhradne problémom homosexuálov, by bola chyba.

Príznaky syfilisu 

Podlosť syfilisu ako choroby spočíva v jeho mnohotvárnosti. Postupuje v troch etapách, pričom každá z nich má odlišné symptómy a potenciálne dôsledky. V primárnom štádiu sa na mieste infekcie, často na genitáliách, konečníku alebo ústach, objaví nebolestivá vyrážka či vred. Nenápadný vred si nemusíte na prvý pohľad všimnúť, keďže nesvrbí. Na tele pobudne 3 až 6 týždňov a objaviť sa môže napríklad aj na perách či v ústach, na rukách a zadku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zdravie čreva je dôležité: Ovplyvňuje aj pečeň, ale vhodné stravovanie pomáha upraviť mikrobióm aj náladu

Sekundárne štádium sa môže prejaviť kožnými vyrážkami, horúčkou, bolesťami hrdla, svalov, zdurenými lymfatickými uzlinami či vypadávaním vlasov na hlave, brade či obočí. Syfilis si v tomto štádiu môžete ľahko zameniť s chrípkou a vyrážku pripísať náhlej alergii. Pokiaľ chorobu nebudete liečiť, príznaky takmer istotne odznejú a syfilis prejde do latentného štádia, kedy infekcia zostáva skrytá a nenesie žiadne zjavné príznaky.

Vo svojej najťažšej forme môže terciárny syfilis spôsobiť závažné zdravotné komplikácie. Zaznamenané boli srdcové choroby, paralýza a poškodenie mozgu a nervového systému či slepota. Neliečený syfilis môže v terciárnej fáze aj zabíjať.

Prevencia aj liečba fungujú 

Účinná liečba, prevencia aj ochrana pred syfilisom pritom dnes existuje. V prvom rade by ste mali praktizovať bezpečný sex s každým novým partnerom, ktorého zdravotný stav nepoznáte. Používaním prezervatívov značne znížite riziko prenosu, no je dôležité podotknúť, že syfilis sa môže šíriť kontaktom s infikovanou ranou či vyrážkou, nielen pohlavným stykom. Vyhýbajte sa preto priamemu kontaktu s infikovanými zónami a ak striedate partnerov, pravidelne sa na sexuálne prenosné choroby testujte.

Ak máte podozrenie, že ste prišli so syfilisom do kontaktu, alebo máte akékoľvek príznaky spojené s infekciou, urýchlene vyhľadajte lekársku pomoc. Včasná diagnostika a liečba zabráni progresu ochorenia a jeho prípadným komplikáciám. Krvné testy zistia prítomnosť protilátok na syfilis vo vašom krvnom obehu a ak sa z laboratória vrátia pozitívne, lekári nasadia vhodnú liečbu, zvyčajne vo forme antibiotík.
 Sledujte náš Facebook

Odporúčame