Pohyb u seniorov je mimoriadne dôležitý: Aký druh cvičenia je vhodné zvoliť?

Senior

gettyimages

Udržiavať sa v kondícii je dôležité v akomkoľvek veku. S pribúdajúcim vekom a s ním spojenými chorobami je to zásadné tiež pre ľudí, ktorí na cvičenie či beh už nemajú toľko energie. Ktoré cviky vyskúšať, aby nás poslúchalo telo a zároveň z pohybu profitovalo?

Pilates, Nordic walking, stacionárny bicykel či pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu. Ide o aktivity, ktoré môžu seniorom zaručiť zdravý a bezpečný pohyb, ktorý ich udrží vo forme. 

„To, čo telo dokáže urobiť, by malo pravidelne a často aj vykonávať, približne denne. Výhodné a zdravé aktivity sú často tie jednoduché a zdanlivo banálne,“ povedala Dagmar Lizáková, rehabilitačná lekárka z Polikliniky Radlinského v Bratislave. V prípade pochybností odporúča konzultáciu s lekárom, aby sa predišlo prípadným zdravotným komplikáciám.


Mohlo by vás zaujímať: Pohyb vás udrží vo forme aj vo vyššom veku: Ktorú aktivitu si vyberiete vy?


Chôdza s palicami

Nordic walking je druh chôdze, pri ktorej si človek pomáha špeciálnymi palicami. „Pri správnej technike človek dokáže získať mnohé zdravotné výhody, akými sú napríklad prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, a tiež prevencia pred chorobami pohybového aparátu,“ povedala Lizáková. Opomenúť netreba podľa nej ani pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

Umenie uvoľniť sa

Pilates sa zameriava na uvoľňovacie a naťahovacie cviky. Nezaťažuje kĺby ani chrbticu. Pre seniorov je vhodný, dokonca sa odporúča aj ako pokračovanie rehabilitačnej liečby.

Stacionárny bicykel je zase prevenciou proti osteoporóze, je tiež tréningom pre pľúca, cievy a srdce. „Zároveň sa pri cvičení na ňom senior nemusí báť pádu či úrazov, ktoré by mohol utrpieť počas jazdy na klasickom bicykli,“ uviedla Lizáková.


Mohlo by vás zaujímať: Cvičenie pre seniorov aj aktívnych športovcov: Bosu pre vašu kondičku a koordináciu


Vhodné aj domáce práce

Zdraviu prospešné sú však aj domáce aktivity. „Ľahké práce v domácnosti či v záhrade, prípadne bežné upratovanie sú v poriadku, ak sú v súlade so zásadami školy chrbtice – napríklad namiesto predklonov ísť radšej do podrepu až drepu, pomôcť si vykročením jednej nohy dopredu a druhou si kľaknúť, dôležité je vyhýbať sa predklonom,“ vysvetlila lekárka. Čas si treba podľa nej nájsť aj na drobnú domácu rozcvičku.


Akému pohybu sa najviac venujete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, TASR
Odporúčame