Všestranný pupalkový olej: Bojuje proti starnutiu, impotencii aj Alzheimerovi

Pupalka dvojročná

flickr.com

Pupalka dvojročná (Oenothera biennis) je príťažlivá rastlina so žltými voňavými kvetmi, ktoré kvitnú vo večerných hodinách. Svojimi kvetmi tešia svet iba počas noci, pretože nadránom odkvitnú a odumrú. To však nič nemení na tom, že pupalka je liečivá rastlina s výnimočnými vlastnosťami. Pochádza z oblasti Severnej Ameriky, kde je súčasťou tradičnej medicíny už stovky rokov.

Zhruba od tridsiatych rokov minulého storočia sa začali  intenzívnejšie využívať produkty z pupalky na liečbu ekzémov a kožných problémov. Aktuálne sa pupalkový olej, získaný zo semien pupalky lisovaním za studena, stáva prostriedkom liečenia mnohých zdravotných neduhov.

Pupalkový olej a zdravie

Pupalkový olej je predovšetkým zdrojom omega-6 nenasýtených mastných kyselín, konkrétne kyseliny gama-linolénovej (GLA). Denná odporúčaná dávka pre dospelého jedinca predstavuje asi pol gramu a človek ju získava výlučne z potravín. Ak táto významná esenciálna kyselina v organizme chýba, telo človeka upozorňuje na jej nedostatok napríklad kožnými problémami, nervovými ťažkosťami, zníženou kvalitou vlasov a nechtov. 

V čom vám môže pomôcť?

Je dokázané, že kyselina gama-linolénová ako reprezentantka omega-6 nenasýtených mastných kyselín znižuje vysokú hladinu cholesterolu a krvný tlak, podporuje imunitu, psychickú vyrovnanosť, eliminuje príznaky predmenštruačného syndrómu, migrény atď. Okrem GLA sú v pupalkovom oleji zastúpené vitamíny skupiny B, vápnik a horčík. Pupalkový olej má tiež schopnosť znížiť nepríjemné bolesti kĺbov i intenzitu opuchov.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kokosový olej: Menej kalórií v kuchyni a balzam pre vašu pokožku v jednom


Balzam na pokožku

Medzi prvé oblasti použitia pupalkového oleja patrila schopnosť zmierňovať príznaky ekzému – svrbenie, začervenanie, olupovanie, vznik pľuzgierikov a hnisajúcich prasklín. Najnovšie sa tento zázrak odporúča aj pri liečbe akné a psoriázy.

Okrem zásluh na zdraví pokožky možno pupalkovému oleju pripísať i ďalšie, ktoré sú spojené s krásou. Bojuje totiž aj proti tmavým kruhom pod očami, stareckým škvrnám, vráskam a suchej pokožke.

Proti Alzheimerovi aj impotencii

Pupalkový olej sa uplatňuje i ako bojovník proti zápalom, ktoré spôsobuje roztrúsená skleróza. Zároveň posilňuje prenos nervových impulzov, čím eliminuje pamäťové výpadky pri Alzheimerovej chorobe. Za tieto vlastnosti sú zodpovedné najmä nenasýtené mastné kyseliny.

Panenský olej z pupalky dvojročnej je podporným prostriedkom krvného obehu. Z tohto dôvodu je schopný podporiť prietok krvi do penisu, a tým odstrániť jednu z primárnych príčin mužskej impotencie. Odborníci v tomto prípade odporúčajú užívanie pupalkového oleja spolu s vitamínom C a ginko bilobou.

Pre krásu…

Nesmieme zabudnúť ani na výrazné stimulačné účinky na metabolizmus človeka. Podporou metabolizmu človek spáli viac kalórií ako obyčajne. Ak užívanie pupalkového oleja podporíte pravidelnou športovou aktivitou, výsledky vás určite potešia. Jeho pravidelný príjem by mal prospieť tiež vašim vlasom a nechtom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Jojobový olej je balzamom pre vašu pokožku: Vyskúšajte jeho účinky!


Ako ho užívať a koľko vás bude stáť?

Pupalkový olej ako zástupca panenských olejov nie je vhodný na tepelné spracovanie. Je stvorený pre dochutenie šalátov a polievok. Za odporúčanú dennú dávku sa považuje množstvo jednej čajovej lyžičky ráno i večer po jedle.

Pri kožných ťažkostiach malé množstvo oleja rozmiešame s krémom alebo masťou a nanesieme na pleť. Pri vážnych a chronických ochoreniach sa odporúča užívanie pupalkového oleja konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Cena kvalitného pupalkového oleja sa pohybuje medzi 20 až 25 eur za 250 ml. Je dostupný aj vo forme kapsúl s prídavkami vitamínov a pod.


Máte skúsenosti s používaním pupalkového oleja? Neváhajte, podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Mirka
Odporúčame