Ochranári radia, spravte toto: Pozor na stretnutie s medveďom a inými šelmami, v jari viacnásobne narastá nebezpečenstvo!

divá zver

Medvede čoraz viac strácajú plachosť a pre človeka môžu byť nebezpečné, na túrach sa preto držte len vyznačených trás (Zdroj: Freepik/bpm82)

Jar sa blíži a teplejšie počasie nás čoraz viac láka vykročiť na prechádzku či dlhšiu túru do prírody. Musíme však myslieť na to, že v lese nie sme sami, ale nachádza sa tam aj divá zver, ktorá s oteplením naberá na sile a začína byť aktívnejšia – aj preto hrozí nebezpečenstvo stretu návštevníkov lesov so šelmami, v jari najmä s medveďom.

Medvede čoraz viac strácajú plachosť

Ministerstvo preto chystá pre vybrané územia edukačný program, v ktorom budú podporovať vzdelávanie a informovanosť o šelmách. Tiež však podporuje aj ochranu občanov v osídlených miestach, kde sa zabezpečuje odstrel medveďov. Tie vo väčšine prípadov stratili plachosť a presúvajú sa aj k ľudským príbytkom. „Len za minulý rok bolo takto odstránených sedem synantropných medveďov, čo je viac než dohromady za tri predchádzajúce roky,“ priblížilo MŽP.

Synatropné správanie majú také druhy zvierat, ktoré sú viazané na človeka a jeho aktivity, a to až do takej miery, že nie sú schopné dlhší čas prežívať vo svojom prirodzenom prostredí. To je dôvod, prečo sa (nielen) medvede často zdržiavajú v blízkosti ľudských obydlí. Takýto medveď okrem iného nejaví známky plachosti, a tak je pre človeka a jeho okolie nesmierne nebezpečný.

Zdržiavajte sa len na vyznačených trasách

Zásahový tím a Ministerstvo životného prostredia bude pokračovať v odstraňovaní pre človeka nebezpečných jedincov a chrániť ľudí aj v prirodzenom prostredí zvierat. Zároveň upozorňujú občanov, aby sa správali zodpovedne. Varovanie smerovali aj na vodičov, keďže sa v jarných mesiacoch zvyšuje aj riziko zrážky áut s lesnou zverou. Ministerstvo životného prostredia SR preto pravidelne vydáva zoznam obcí, v ktorých hrozí najväčšie riziko.

Zásahový tím taktiež upozorňuje verejnosť, že sa v marci príroda zobúdza z dlhého zimného spánku a medvedice sa v tomto čase často zdržujú v blízkosti brlohov, odkiaľ postupne vyvádzajú svoje mláďatá. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR apeluje na ľudí, aby rešpektovali platné uzávery turistických trás v národných parkoch a v prírode sa pohybovali len po v chodníkoch, ktoré sú vyznačené na to určené. „Je dôležité, aby návštevníci lesa ostali ostražití najmä v menej prehľadnom teréne,“ uviedla ŠOP SR.Zdroj: TASR.sk, plnielanu.sk
Odporúčame