Práve teraz je správny čas na doplnenie dôležitého vitamínu: Kde ho nájdete?

vitamín C

Doplňte po zime vitamín C, povieme vám, ako! (Zdroj: GettyImages)

Vitamín C, označovaný aj ako kyselina askorbová, patrí k najznámejším a zároveň aj najdôležitejším vitamínom v ľudskom tele. Po zime však môžeme pociťovať jeho nedostatok, čo sa zvykne prejaviť rôznymi zdravotnými problémami, najmä zníženou imunitou.

Vitamín C pôsobí ako antioxidant, podieľa sa na tvorbe hormónov, znižuje hladinu cholesterolu a stará sa o zdravé ďasná zuby, kosti, svaly, cievy aj kožu. Kým väčšina živočíchov si dokáže vytvárať vlastný vitamín C, človek je odkázaný prijímať ho. Jeho najlepším zdrojom je čerstvé ovocie a zelenina.

Denná odporúčaná dávka

Potreba vitamínu C sa líši v závislosti od veku a fyzickej záťaže. Dalo by sa však zhrnúť, že bežný človek by mal prijať minimálne 60 mg céčka denne. Špeciálny pozor by si mali dať ale fajčiari, ktorým znižujú hladinu tohto vitamínu toxíny z cigaretového dymu. Ich príjem by mal byť preto vyšší. Týka sa to aj ľudí, ktorí bojujú s infekciou, sú v procese hojenia rán, alebo prekonávajú mimoriadnu telesnú či psychickú záťaž.

Odkiaľ ho získať?

Ak si už teraz hovoríte, že počítanie miligramov je náročné vedzte, že vitamínom C sa nemožno predávkovať. Je rozpustný vo vode a po prijatí nadbytočného množstva ho telo jednoducho vylúči. V našom tele sa však neuskladňuje, preto ho treba pravidelne dopĺňať. Najlepším zdrojom vitamínu C je ovocie a zelenina.

Nájdeme ho vo väčšine citrusových plodov, v zemiakoch, paradajkách, červenej a zelenej paprike, brokolici, ružičkovom keli, jahodách či kivi. Treba však myslieť na to, že dlhodobým skladovaním a varením sa z potravy stráca. Jeho prítomnosť sa môže znížiť aj ohrievaním jedla v mikrovlnke. V prípade, že jeho príjem z potravy nepostačuje našim aktuálnym potrebám, je vhodné siahnuť po náhrade v podobe výživového doplnku.

Inšpirovať sa môžete aj naším videotipom:

 


Mohlo by vás zaujať: Doplňte vitamín C: Ktoré ovocie a zelenina ho má viac ako citrón?


Vitamín C vo vybraných potravinách:

  • 1 kiwi – 91 mg,
  • pomaranč – 70 mg,
  • grapefruit – 76 mg,
  • paradajka – 16 mg,
  • papája – 168 mg,
  • pečený zemiak – 17 mg,
  • šálka jahôd – 85 mg,
  • šálka malín – 32 mg,
  • šálka ananásu – 79 mg,
  • šálka melónu – 59 mg,
  • pohár varenej brokolice – 101 mg,
  • pohár kapusty – 51 mg,
  • pohár karfiolu – 55 mg

Jeho nedostatok si všimnete

Bez vitamínu C by náš život nebol možný. Závisí od neho zdravie srdcovocievneho systému aj práca buniek. Céčko chráni organizmus pred záťažou ťažkými kovmi, pomáha ničiť baktérie aj vírusy, stimuluje imunitný systém, má význam aj v prevencii vzniku rakoviny. Že ho telu nedodávame dostatok, si všimneme predovšetkým na týchto príznakoch:

Únava: Ráno máme problém vstať z postele, cez deň sme bez energie a večer zaspíme pri televízii. Únava znižuje našu produktivitu a obmedzuje nás v aktivitách. Práve nedostatok vitamínu C môže spôsobiť, že sa cítime vyčerpane.

Zápal ďasien: Začervenania, opuch či krvácanie ďasien môže spôsobovať nedostatočná alebo nesprávne vykonávaná ústna hygiena a následné hromadenie plaku v ústnej dutine, ale tiež aj nedostatok vitamínu C. Neliečený zápal ďasien môže viesť až k parodontitíde a strate zubov.

Náchylnosť na infekcie: Vitamín C ako účinný nástroj v boji proti prechladnutiu a infekciám je známy už oddávna. Ak nám chýba céčko, oveľa ľahšie nás premôže chrípka, nádcha, kašeľ či bolesti hrdla. K ďalším príznakom patrí ťažké hojenie rán, podkožné krvácanie, tvorba modrín, krvácanie zo slizníc, vypadávanie vlasov či bolesť kĺbov a svalov.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame