Máte problémy so sústredením? Vyskúšajte tieto esenciálne oleje na pamäť a koncentráciu

esenciálne oleje

Bojujete s koncentráciou? Toto by vám mohlo pomôcť (Zdroj: Freepik/pvproductions)

Máte deti, ktoré počas robenia domácich úloh strácajú sústredenie? Potrebujete pomoc s dodržaním úlohy pre projekt alebo termín? Aj esenciálne oleje môžu byť skutočne účinné aj pri sústredení a koncentrácii. Vybrali sme pre vás niekoľko najlepších druhov, ktoré by vám mohli pomôcť, bez ohľadu na to, či ste dieťa alebo dospelý.

Ako to funguje

Esenciálne oleje môžete na zvýšenie sústredenia a koncentrácie použiť niekoľkými rôznymi spôsobmi. Najprv ich môžete použiť aromaticky. To znamená, že ich použijete v difúzore – ktorý vyzerá podobne ako zvlhčovač. Do difuzéra dáte asi 10 – 12 kvapiek esenciálnych olejov a tie sa rozptýlia do vzduchu. Vôňa esenciálnych olejov skutočne pomáha dostať sa do limbického systému mozgu, ktorý ovplyvňuje náladu a emócie. Takto vás esenciálne oleje môžu upokojiť a pomôcť vám sústrediť sa.

Môžete ich dokonca dať do malej fľaštičky s rozprašovačom a vytvoriť si vlastný rozprašovací sprej. Je to čosi ako difúzor na cestách a jeho výroba je úplne jednoduchá. Do sprejovej fľaše pridajte 10 – 15 kvapiek esenciálneho oleja, 1 polievkovú lyžicu hamamelu, ktorý pomáha udržiavať vodu dezinfikovanú, a nádobu naplňte vodou. Zmes použite v prípade potreby, keď budete potrebovať pomôcť so sústredením.

Esenciálne oleje môžete aplikovať aj lokálne. Pred nanesením na pokožku zrieďte esenciálne oleje nosnými olejmi, ako je kokosový olej, mandľový olej alebo dokonca avokádový olej. Odporúčame pomer esenciálneho oleja k nosnému oleju 1 : 5.

Vo všeobecnosti sú citrusové oleje (ako citrón), bylinné oleje (ako bazalka a rozmarín) a koreňové alebo živicové oleje (ako vetiver a kadidlo) najlepšie na sústredenie a koncentráciu. Pomáhajú upokojiť myseľ, aby sa mohla sústrediť, a povzbudzujú ju, aby veci robila.

Vetiver

Vetiver uzemňuje, upokojuje a stabilizuje. Naneste 1-2 kvapky na spodnú časť chodidiel alebo ho niekoľko minút inhalujte ráno a pred spaním. Môže sa používať v kombinácii s levanduľou a cédrovým drevom (1-2 kvapky na spodnú časť chodidiel, najmä palec na nohe – bod Vita Flex do mozgu).

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vodiči seniori: Kedy sa vzdať šoférovania a ako sa s tým vyrovnať?

Levanduľa

Levanduľa je skvelým pomocníkom pri relaxácii a uvoľnení pred spaním a poskytuje vyrovnávacie vlastnosti. Naneste 1-2 kvapky na krk a chodidlá pred spaním, pridajte do difuzéra alebo použite v kombinácii s vetiverom a cédrovým drevom na spodnú časť chodidiel.

Cédrové drevo

Cédrové drevo má teplú, drevitú arómu a poskytuje upokojujúce vlastnosti. Naneste 1-2 kvapky s nosným olejom na chodidlá ráno a pred spaním, ráno a večer niekoľko minút inhalujte, pridajte do difuzéra alebo použite v kombinácii s vetiverom a levanduľou na spodnú časť chodidiel.

Rozmarín

Rozmarín má výraznú a upokojujúcu bylinkovú vôňu, ktorá pomáha znižovať duševnú únavu, takže je skvelá, keď máte poobedný útlm a potrebujete sa zobudiť. Rozmarín je skvelý na pomoc pri mentálnom sústredení. Naneste 1-2 kvapky s nosným olejom na zadnú časť krku a vlasovú líniu, alebo ho pridajte do difuzéra.

Mäta pieporná

Mäta pieporná je jedným z najlepších olejov na sústredenie a koncentráciu. Mätová aróma stimuluje myseľ a dodáva energiu. Pridajte 6 kvapiek mäty piepornej a citrónu spolu, aby ste získali najlepšiu zmes difuzéra, keď potrebujete niečo urobiť

Bazalka

Rovnako ako rozmarín, aj bazalka má bylinkovú vôňu, ktorá je upokojujúca, čo vám pomôže zmierniť váš stres či nervozitu. Skombinujte ju s citrusovým olejom, ako je citrónová tráva, ktorá vás povzbudí a naštartuje, zatiaľ čo bazalka vám pomôže schladiť sa. Počas práce na projekte pridajte po 6 kvapiek bazalky a citrónovej trávy do difuzéra.

Citrónová tráva

Citrónová tráva má osviežujúcu, čistú vôňu, ktorá pomáha motivovať, keď ste na konci projektu. Používajte ju v kombinácii s bazalkou alebo rozmarínom pre povznášajúcu vôňu. Použite po 6 kvapiek citrónovej trávy a bazalky/rozmarínu do difuzéra.

Kadidlo

Kadidlo je jedným z najlepších esenciálnych olejov na uzemnenie a sústredenie. Naneste 1-2 kvapky za krk a na spánky. Je naozaj jemný, takže ho nemusíte riediť, ale môžete použiť nosný olej, ak chcete.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Deň voľna na zlepšenie psychickej pohody: Prečo je prospešné si ho vziať?

Citrón a bergamot

Citrón má sviežu a povznášajúcu vôňu a rovnako povzbudzujúci je aj citrusový olej bergamot. Do difuzéra pridajte po 6 kvapiek.

Zdroj: plnielanu.sk, dontmesswithmama.com
Odporúčame