Vlákninová diéta je hit: Vďaka nej sa vám podarí schudnúť bez hladovania a natrvalo

Váženie sa na váhe

Na zníženie našej hmotnosti skúšame rozličné diéty (Zdroj: GettyImages)

Najliberálnejší prístup k chudnutiu, ktorý zároveň prispieva k zlepšeniu zdravia! Takto by sa v skratke dala popísať diéta s názvom F-Faktor, ktorá vás dovedie k úspešnému úbytku kilogramov. Bez toho, že by ste hladovali, vzdali sa svojich obľúbených jedál, alebo dokonca, že by ste museli úmorne cvičiť. Ako funguje?

F = Fiber = Vláknina

Nie je to tak dávno, čo tento princíp stravovania vyvolal v zahraničí veľký ošiaľ. V roku 2006 vydala diétologička Tanya Zuckerbrot knihu s názvom F Faktor: Objavte tajomstvo trvalej štíhlosti. „F“ znamená vlákninu – z anglického fiber – ktorej má väčšina z nás v strave nedostatok. Autorka diétneho programu si dala za cieľ vytvoriť plán, v ktorom môžete jesť plnohodnotné a zdravé potraviny a pripravovať si výživné jedlá, podľa svojich osobných potrieb a návykov.

Vláknina je nestráviteľný sacharid, ktorý sa nachádza v najvýživnejších potravinách, predovšetkým v zelenine, ovocí, strukovinách, orechoch, semenách a celozrnných potravinách. Má výnimočný sýtiaci účinok a je nevyhnutná pre zdravie čriev.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa tuku účinne a navždy: Táto overená diéta pre vás môže byť to pravé!


Zdravšie trávenie aj nižší cholesterol

Tanya Zuckerbrot si vo svojej praxi všimla, že klienti s cukrovkou a srdcovocievnymi chorobami zaznamenali zlepšenie svojho stavu pri prechode na stravu bohatú na vlákninu. Pomohla im nielen dostať pod kontrolu hladinu cukru v krvi a znížiť hladinu cholesterolu, ale aj schudnúť.

Riziko cukrovky a srdcových ochorení narastá úmerne s obezitou. Vďaka vláknine dokázali jej klienti odolávať hladu. Denne prijali menej kalórii a výsledok v podobe redukcie hmotnosti na seba nenechal dlho čakať. Vláknina tak prospela ich hmotnosti aj celkovému zdraviu.

Ak budete jesť stravu bohatú na vlákninu, predídete výkyvom hladiny cukru v krvi a lepšie odoláte všetkým pokušeniam. Vláknina nielen sýti, zároveň čistí črevá od nahromadených toxínov, ktoré mohli spôsobovať problémy s vyprázdňovaním, ale aj časté bolesti brucha. Nezabúdajte dodržiavať pitný režim, ktorý je pri tejto diéte mimoriadne dôležitý ako prevencia pred zápchou.

Má tri fázy

Samotná diéta síce nezakazuje žiadne jedlo. Treba však počítať s tým, že isté ústupky, či skôr prechod k zdravším alternatívam bude potrebný. Pozostáva z troch fáz: V prvej štartovacej fáze by mal chudnúci za deň zjesť 35 g vlákniny a menej ako 35 g gramov sacharidov. Druhá, pokračovacia fáza množstvo vlákniny uchováva na 35 g, no už si môžete dopriať 75 g čistých sacharidov. V poslednej, udržiavacej fáze naďalej konzumujete najmenej 35 g vlákniny, sacharidy môžu stúpnuť na 125 g za deň. V tejto fáze sa zotrváva do dosiahnutia hmotnosti, po akej túžite.


Mohlo by vás zaujať: Najlepšia diéta presne pre vás: Máme pre vás návod, ako ju nájsť a konečne schudnúť


Ktoré potraviny sú najlepšie?

Na rozdiel od prísnych detoxov a nízkosacharidových diét, F – Faktor diéta pracuje s postupným zvyšovaním príjmu sacharidov a učí, ako s jedlu pristupovať rozumne. O tom svedčí aj zaujímavý zoznam odporúčaných potravín s vyšším zastúpením vlákniny:

– Strukoviny všetkých odrôd – najmä fazuľa, cícer, šošovica
– Zelenina s vyšším obsahom vlákniny – brokolica, karfiol, sladké zemiaky, repa, tekvica, listová zelenina, paprika, paradajky
– Ovocie s vyšším obsahom vlákniny – všetky druhy bobuľovitého ovocia, jablká, hrušky, banány, pomaranče, hrozno, figy, datle
– Celozrnné potraviny – quinoa, špalda, pohánka, amarant, kuskus, pšeno, bulgur
– Kvalitné celozrnné výrobky
– Olejnaté semienka a orechy


Máte vlastné skúsenosti s touto diétou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame