Vzťahové problémy nevznikajú čisto iba v mysli: Hádky a neveru máme údajne v génoch!

Hormóny endorfín a vazopresín dokážu ovplyvňovať to, koľko priateľov si okolo seba dokáže človek vytvoriť (Zdroj: Freepik/bearfotos)

DNA neovplyvníme. Každý z nás má v genetickej informácií zabudovaných mnoho génov, okrem iného aj DNA gén, ktorý nám pomáha budovať všetky vzťahy. Ak nedisponujete určitým variantom tohto génu, je pravdepodobné, že vaše vzťahy sú na bode mrazu. Gény tiež môžu ovplyvňovať aj to, ako riešite konflikty, alebo to, či viete byť neverný!

Byť single môže byť aj genetický problém

Niektorí z nás majú kopec priateľov a blízkych, nemajú problém nadväzovať partnerské vzťahy, a iní im ticho závidia…

Prečo to tak je? Podľa výskumu ide o súčasť našej genetickej výbavy, konkrétne o gén, ktorý vytváranie medziľudských vzťahov čiastočne ovplyvňuje. Nazýva sa CD38, a máme ho všetci.

Tento gén reaguje v tele na hormón lásky, oxytocín, ktorý ovplyvňuje vzťahy. Forma tohto génu je dôležitá – určuje to, aké náročné je pre vás zbližovanie sa s ostatnými.

DNA má teda na svedomí to, koľko priateľov máte, či to, ako dokážete nadväzovať partnerské vzťahy.

Nevera ovplyvnená genetikou?

Gén CD38 bol skúmaný na hlodavcoch. Vedci prišli so zistením, že tí jedinci, ktorí tento gén nemali funkčný, si nevytvárali sociálne väzby. Na tomto princípe to má fungovať aj u ľudí.

„Gén CD38 dokáže hrať dôležitú rolu práve vo vzťahoch, a to či už v partnerských, tak v kamarátskych. Novšie výskumy dokonca ukazujú, že nositelia jeho určitej formy majú väčšiu párovú mentalitu. V praxi to znamená, že nemajú záujem o hľadanie nového partnera, pokiaľ vo vzťahu už sú,“ uvádza genetička Paulína Káňovičová.

Kľúč k priateľstvu

Hormóny endorfín a vazopresín dokážu ovplyvňovať to, koľko priateľov si okolo seba dokáže človek vytvoriť. U žien je to špecifickejšie – môže to byť, opäť, ovplyvnené genetickou výbavou. „Samozrejme, nie je to jediný aspekt. Tak ako pri športe či zdravotných predispozíciách, aj v kamarátstve a vzťahoch hrajú gény len čiastočnú rolu. Všetko je ovplyvnené aj inými faktormi, prostredím, výchovou a spôsobom života,“ dodáva genetička.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jeden telefonát s priateľmi dokáže zázraky: Zavolajte im a stane sa...

Hádky podľa DNA

 Vedci skúmali aj konfliktnosť jednotlivcov vo vybraných situáciách. Kam by ste sa zaradili? Patríte skôr medzi tých, ktorí počas hádky chránia skôr seba, alebo vám záleží na tom, ako sa cíti náprotivok?

Aj toto môže mať na svedomí genetická výbava. „V prípade génu CD38 existujú genotypy CC, AA alebo AC. Novšie štúdie sledovali manželské páry, ktoré mali DNA CC genotyp. Zistilo sa, že ich vzťahy sú harmonickejšie. Partneri si ľahšie odpúšťajú a vyjadrujú si vďaku a rešpekt. V prípade mužov s genotypom CC sa potvrdilo, že nepotrebujú vyhľadávať iné ženy. Tieto výskumy sú ale v začiatkoch,“ uvádza Káňovičová.

Ak sa teda pred vami pokúša muž obhajovať svoju neveru tým, že ju má v génoch, majte na pamäti, že genetika je len malým dielikom skladačky, ktorá ovplyvňuje ľudské konanie a správanie.

 

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: Elle
Odporúčame