Kam na výlet na južnom Slovensku? Tu je 25 skvelých tipov, rodina sa vám zaručene poďakuje

Juh a juhozápad Slovenska láka turistov počas celého roka

Juh a juhozápad Slovenska láka turistov počas celého roka (Zdroj: GettyImages)

Juh a juhozápad Slovenska pozdĺž toku Dunaja láka turistov počas celého roka najmä množstvom termálnych prameňov. Popri tejto atraktivite má však Podunajsko aj veľa ďalších lákavých cieľov, vďaka čomu si ho vychutnajú klasickí výletníci, rekreanti, turisti aj cykloturisti. Kam sa vyberiete vy?

Žltý kaštieľ

Kaštieľ z prvej polovice 18. storočia sa nachádza v Dunajskej Strede a sídli v ňom Žitnoostrovské múzeum s etnografickými a archeologickými expozíciami. Dozviete sa tu, ako vyzerala kuchyňa sedliakov, a obzrieť si môžete aj pamätnú izbu cestovateľa Ármina Vámbéryho.

Galéria súčasných maďarských umelcov

Galériu nájdete v krásnej dunajskostredskej secesnej Vermesovej vile a je baštou maďarskej kultúry na Hornej zemi. Popri dielach hornozemských maďarských výtvarníkov tu nájdete aj práce umelcov z Maďarska a maďarských umelcov žijúcich v rôznych krajinách Európy.

Nádvorie Európy

Architektonický unikát – Európske námestie v Komárne – približuje architektúru 45 európskych krajín a regiónov. Návštevníci tak na jednom mieste môžu porovnať zvláštnosti napríklad fínskej, grónskej, islandskej, ukrajinskej či poľskej architektúry. Budovy dopĺňajú veľkolepé sochy uhorských panovníkov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Maryna Krykun (@maryna_krykun),


Mohlo by vás zaujať: 25 skvelých tipov na výlety na Orave: Objavte jeden z najkrajších regiónov Slovenska


Pevnosť v Komárne

Komárňanská pevnosť je jedným z najväčších pevnostných systémov v Európe. Nájdete tu aj rímske lapidárium s exponátmi rímskych hraničných opevnení z 2.-4. storočia.

Zichyho palác

Podunajské múzeum sídli vo viacerých budovách v Komárne, jednou z nich je aj Zichyho palác zo 17. storočia. Kedysi tu bývali plesy a divadelné predstavenia, dnes tu nájdete expozíciu dokumentujúcu históriu Komárna a jeho rodákov.

Galéria Limes v Komárne

Bohatú zbierku výtvarných diel súčasného domáceho aj zahraničného moderného umenia nájdete v nádherných priestoroch bývalého františkánskeho vojenského kostola.

Vodné kolové mlyny

Vodné mlyny patrili k najčastejším typom mlynov a ľuďom uľahčovali spracovávanie obilia. Z veľkého počtu sa ich na Slovensku zachovalo len pár, a patria k nim aj kolové vodné mlyny v Jahodnej a Jelke. Oba boli zrekonštruované a sú prístupné verejnosti.

Tomášikovský vodný mlyn

V blízkosti obce Tomášikovo stojí od roku 1893 ďalší očarujúci vodný mlyn. Objekt je funkčný a jeho interiér obsahuje pôvodné mlynárske zariadenie i dobové fotografie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lenka Rybárová (@lenka_rybarova),


Mohlo by vás zaujať: 5 tipov na výlet u nás: Tieto hrady sa oplatí vidieť, neuveríte, čo skrývajú


Vodný mlyn Dunajský Klátov

Typický spodkový mlyn je zasadený do prekrásneho a tichého prostredia. Objekt aj celý areál sú vyhlásené za chránené územie. V interiéri je expozícia vodného mlynárstva.

Plávajúci lodný mlyn v Kolárove

Tento unikát je posledným exemplárom lodného mlynu na Slovensku. Je v ňom zriadená expozícia s funkčnými časťami mlynu. K objektu vedie 86 m dlhý drevený most, ktorý je považovaný za najdlhší most s drevenou konštrukciou v Európe.

Most Márie Valérie

Unikátny železný most z roku 1895 spája ponad rieku Dunaj slovenské Štúrovo a maďarský Ostrihom. Prvý most medzi oboma mestami vybudovali ešte v roku 1762. Jeho kapacita však nestačila rozmáhajúcemu sa obchodu a František Jozef I. ho preto nechal zrekonštruovať. Most je pomenovaný po najmladšej dcére panovníka a jeho manželky Sissi.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Roland Elzer (@eroli77),


Mohlo by vás zaujať: Obrovský prehľad výletov na Liptove: Ľahká turistika, cyklotrasy, malebné dedinky aj liečivé pramene


Mestské múzeum

V Štúrove môžete navštíviť aj mestské múzeum, ktoré sídli v starobylej budove Franklovcov a prezentuje históriu mesta, kroje či typické úžitkové predmety sedliakov.

Roľnícky dom

Kúsok od Komárna, v dedinke Martovce, nájdete krásny tradičný sedliacky dom z roku 1871, postavený zo zmesi hliny a slamy. Objekt je pamiatkovo chránený a ukrýva expozíciu ľudovej architektúry a bývania s pôvodným maľovaným nábytkom.

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove

Patrí medzi historicky najstaršie a najvýznamnejšie na Slovensku, vznikla ako jedno z prvých astrofyzikálnych observatórií v Európe. Prevádzkuje aj digitálne planetárium a historický park s veľkými slnečnými hodinami.

Kalvária v Nových Zámkoch

Kalvária z roku 1779 sa nachádza na zachovanom bastióne Forgáchovej bašty. Dominantu námestia tvorí rímsko-katolícky Kostol sv. Kríža zo 16. storočia a mesto očarí aj barokovým súsoším Najsvätejšej Trojice, ktorá symbolizuje morovú epidémiu z roku 1740.

Vyhliadková plavba

Plavby po Dunaji sú atraktívnym zážitkom, vďaka ktorému návštevník spozná krásy regiónu, vrátane jedinečnej prírody so zvyškami lužných lesov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Canoetrips.sk (@canoetrips_sk),


Radi bicyklujete, ale nepoznáte trasy? V tejto knihe je až 22 cyklotrás po celom Slovensku


Chránený areál Dropie

Nachádza sa na juhu Slovenska, medzi obcami Kameničná, Zemianska Olča a Čalovec. Ide o hlavné zimovisko dropov na Slovensku, medzi inými aj najväčšieho stepného vtáka – dropa fúzatého. Okrem krásnej prírody tu nájdete jazierko, infocentrum, kryté posedenie, ohnisko, detské ihrisko a hospodársky dvor s domácimi zvieratami.

Vodné dielo Gabčíkovo

Raj pre vodákov, obdivovateľov prírodných krás Dunaja i milovníkov cyklistiky. Dominantou vodného diela je dozorná veža s vyhliadkovou plošinou. Absolvovať môžete vyhliadkovú plavbu osobnou loďou.

Podunajská cyklotrasa

Je súčasťou medzinárodnej cyklotrasy z Passau až k Čiernemu moru. Meria 3 656 km a spája viaceré európske krajiny. Cez Slovensko prechádza pozdĺž Dunaja, pričom je nenáročná, vhodná aj pre deti a rekreačných cyklistov.

Hrad Čeklís

Zrúcanina hradu sa nachádza na okraji Bernolákova. Hrad z 13. storočia zanikol počas husitských spanilých jázd a lokalita dnes ponúka krásny výhľad na Podunajskú nížinu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jaroslav Ringler (@jari_ri),


Mohlo by vás zaujať: Zamagurie a Pieniny sú ako stvorené na výlety: 15 tipov na miesta, ktoré sa oplatí vidieť


Vlastivedné múzeum

Stojí v centre Galanty a poodkryje vám mestskú históriu. Nájdete tu aj dejiny mlynárstva a expozíciu meštianskeho bývania s kolekciou historického nábytku.

Renesančný kaštieľ Esterházyovcov

Táto pamiatka je pýchou a zároveň symbolom Galanty. Kaštieľ stojí uprostred sídliska a je dejiskom kultúry s reprezentačnými a výstavnými priestormi.

Synagóga v Šuranoch

Ortodoxná synagóga je mestským múzeom a konajú sa tu muzeálne a galerijné výstavy, koncerty, prednášky a prezentácie. Vystavené sú tu aj archeologické nálezy z lokality Zámeček – Slovenská Trója či zo Šurianskeho hradu.

Dom ľudového bývania

Takisto uprostred sídliska, no tentoraz v Šali, nájdete malebný roľnícky dom s nádvorím. Dnes je tento objekt historickou pamiatku, v interiéri ktorého sa nachádza expozícia ľudového bývania.

Termálne kúpaliská

Podunajsko je mimoriadne bohaté na termálne pramene. Vyberať si môžete z ponuky sezónnych kúpalísk, ktoré sa nachádzajú v Komárne, Horných Salibách, Topoľníkoch a Patinciach, aj zo zariadení s celoročnou prevádzkou, kam patria Thermalpark Dunajská Streda, Vadaš Štúrovo, Thermal Corvinus Veľký Meder či Wellness Patince. Termálna voda tohto regiónu má priaznivé účinky na organizmus, blahodarne pôsobí na pohybové ústrojenstvo, svalstvo a chrbticu, a má regeneračné účinky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa THERMALPARK Dunajská Streda (@thermalparkds),

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame