Spomaľte starnutie a zbavte sa tiež tuku na tele: Čaje dokážu priam zázraky, pozor však na výber druhu!

Žena s hrnčekom čaju

Spoznajte benefity každodenného pitia čaju, ktorým sa poteší vaša myseľ i telo (Zdroj: GettyImages)

Ak popíjate čaj pri čítaní týchto riadkov, posilňujete takmer každý orgán vo vašom tele. Vedeli to aj v starej Číne, kde sa jeho blahodarné účinky začali využívať pred vyše 4 000 rokmi. Práve Čína je domovom čajovníka – rastliny, z ktorej sa vyrába biely, žltý, zelený a čierny čaj.

Nesladené čaje sú plné antioxidantov, ktoré pomáhajú predchádzať chronickým ochoreniam a opravovať poškodené bunky v tele. Navyše obsahujú až o polovicu menej kofeínu ako káva, takže ich môžete popíjať bez nepríjemných účinkov na nervový systém. Objavte ich liečivé účinky na telo aj myseľ. Najzdravšie sú práve zelené a biele čaje, ktoré sú z mladých listov bohatých na prospešné látky a najmenej sa technologicky upravujú.

Spomaľte starnutie

Ľudské telo je denne vystavené voľným radikálom, ktoré urýchľujú starnutie a tvorbu vrások. Vznikajú pri vystavovaní ultrafialovému žiareniu, pri zlej životospráve, fajčení či nadmernej konzumácii alkoholu. Na zvrátenie ich vplyvu pomáhajú potraviny so silným antioxidačným účinkom. K jedným z najsilnejších prírodných antioxidantov je práve zelený čaj, ktorý podporuje regeneráciu a opravu buniek, ako aj elasticitu pokožky. Zelený čaj tiež zlepšuje stav mastnej pleti a výskytu akné.

Náš tip: Vychladnuté vrecúška zeleného čaju môžete použiť aj priamo na tvári a zintenzívniť tak pitnú kúru. Položte ich na oči a relaxujte 20 minút. Kombinácia kofeínu a chladu odstráni opuchy a zlepší stav pokožky okolo očí.

Nižšie riziko cukrovky

Každodenné pitie čierneho čaju znižuje riziko cukrovky 2. typu. Odporúča sa piť najmä po jedle, kedy pomáha regulovať hladinu krvného cukru a dokonca ju aj znížiť – najmä v prípade, že bol pokrm bohatý na cukry.

Silnejšie zuby

Hoci pravidelné popíjanie čaju môže na zuboch zanechať škvrny, má pre ne aj cenné benefity. Zelený čaj má na zuby antibakteriálny účinok, znižuje tvorbu zubného povlaku ako aj množstva baktérií zodpovedných za zubné kazy. Je zároveň výborným prírodným zdrojom fluoridov, ktoré sa pridávajú aj do zubných pást, pretože posilňujú zubnú sklovinu.


Mohlo by vás zaujať: Blahodarný zelený čaj: Pre silnejšie kosti, zdravšie srdce aj proti rakovine


Lepšia pozornosť a menej stresu

Čajovník je jedna z mála známych rastlín, ktoré produkujú aminokyselinu L-teanín. Tá stimuluje produkciu mozgových alfa vĺn, ktoré sa spájajú s uvoľnenou a zároveň koncentrovanou mozgovou činnosťou. „Čaj významne pôsobí proti stresu. Jedinečná aminokyselina L-teanín upokojuje myseľ a v kombinácii s kofeínom podporuje zdravie mozgu, zlepšuje poznávacie schopnosti, pamäť aj kognitívnu výkonnosť,“ hovorí čajová someliérka Linda Gaylardová. Odporúča piť najmä zelený a biely čaj. Obsahujú najviac antioxidantov. Čaj je známy svojimi protizápalovými účinkami, ktoré pôsobia aj na dobrú priechodnosť krvných ciev. To na oplátku redukuje stres, ktorému by inak mohlo byť srdce vystavené.

Zníženie rizika rakoviny

Antioxidanty (najmä flavonoidy) a fenolové látky obsiahnuté v čajoch majú potenciál v boji proti rakovine. Najúčinnejší je práve katechín EGCG, ktorý je najviac zastúpený v zelenom čaji. Laboratórne štúdie zistili, že EGCG môže znižovať metastázy a zlepšovať výsledky pri rakovine prsníkov, pľúc, hrubého čreva, kože a ďalších.

Spaľovanie kalórií a lepšie trávenie

Ukázalo sa, že polyfenoly čierneho čaju, oolongu a zeleného čaju zvyšujú výdaj kalórií a znižujú množstvo telesného tuku. Pri konzumácii troch až piatich šálok denne dokážu pomôcť spáliť 70 až 100 kalórií. Biely čaj zasa pozastavuje tvorbu nových tukových zásob. Pitie týchto čajov zároveň podporuje tvorbu zdravého – hnedého tuku, ktorý je metabolicky aktívnejší, pomáha spaľovať kalórie a zlepšovať metabolizmus.

Čaj oolong sa už dlho uplatňuje ako digestívum po jedle. Mimoriadne vhodný na trávenie je Pu´erh, lebo má probiotické účinky a predpokladá sa, že podporuje spaľovanie tukov. Z bylinkových čajov tráviacej sústave prospieva najmä mätový, ktorý zmierňuje pocity prejedenia, upokojuje podráždený žalúdok a zmierňuje nadúvanie. Mäta uvoľňuje žalúdočné svaly, čím zvyšuje rýchlosť prechodu potravy žalúdkom.


Mohlo by vás zaujať: Dokáže prebudiť, povzbudiť aj upokojiť: Viete, kedy a ktorý čaj pôsobí najlepšie?


Výber čaju zaváži

Pri výbere čaju dbajte na to, aby bol v čo najvyššej kvalite a z ekologického zberu. Platí, že čím väčšie sú zachované lístky, tým vyššia je kvalita čaju. Najmenej spracované sú zelené a biele čaje, nasledujú čiastočne fermentované žltozelené čaje oolong, fermentovaný čierny čaj a pu-erh. Dávajte pozor aj na pridané arómy a umelé sladidlá, ktoré sa môžu nachádzať najmä v málo kvalitných čajoch.

Čaje z bylín

Liečivé účinky majú aj bylinkové čaje, ktoré sa vzhľadom na to, že nepochádzajú z čajovníka, považujú za nepravé. Nijako to však neznižuje ich prospešný vplyv na organizmus. Harmančekový čaj je liekom na dobrý spánok, žihľavový prečisťuje krv a pomáha pri vysokom krvnom tlaku, šalviový pôsobí pri boľavom hrdle a kašli a medovkový zatočí so stresom a migrénou. Zázvorový čaj posilňuje imunitu a pomáha pri nachladnutí a chrípke, rozmarínový zasa uvoľňuje svaly a podporuje krvný obeh. V prírodnej lekárni sa dá nájsť liek na takmer každý neduh. Našli ste ten, ktorý chutí vám?


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame