Počet ľudí s Parkinsonovou chorobou na Slovensku pribúda: Jej výskyt sa zvyšuje so stúpajúcim vekom

ľudí s Parkinsonovou chorobou pribúda

Ročne pribúdajú na Slovensku tisícky ľudí s Parkinsonovou chorobou (Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio)

Na Slovensku ročne pribudne približne 4 000 ľudí s Parkinsonovou chorobou. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), o ktorých informovalo pri príležitosti Svetového dňa Parkinsonovej choroby. Celosvetovo trpí Parkinsonovou chorobou sedem až desať miliónov ľudí, pričom viac mužov než žien. Na Slovensku je však štatistika opačná.

Približne 15 000 Slovákov s diagnostikovanou Parkinsonovou chorobu žije na Slovensku. Uviedla to Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí. „Postihuje typicky pacientov po 60. roku života, jej výskyt sa zvyšuje so stúpajúcim vekom. Zriedka sa môže vyskytnúť pred štyridsiatkou, pričom zasahuje rovnako mužov i ženy,“ spresnila s tým, že Svetovému dňu Parkinsonovej choroby patrí 11. apríl.

Pribúda počet ľudí s Parkinsonovou chorobou – môže vyústiť do demencie

Medzi najčastejšie symptómy Parkinsonovej choroby patrí stuhnutie svalov, tras rúk, pomalosť pohybu, poruchy rovnováhy a koordinácie. Pacient môže mať aj problémy s rečou, zvýšenými emocionálnymi prejavmi, nespavosťou a únavou. Objavovať sa môžu tiež príznaky demencie, upozornila neurologička Ronnie Šandorová Traubnerová z bratislavskej Agel Clinic.

„Prevencia Parkinsonovej choroby nie je možná. Všeobecne sa však odporúča zdravý životný štýl, dostatočné množstvo spánku, pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava, ktorá obsahuje dostatok antioxidantov,“ povedala. V prípade podozrenia na Parkinsonovu chorobu by mali pacienti podľa nej vyhľadať odbornú lekársku pomoc, aby ich mohli čo najskôr správne diagnostikovať a začať s adekvátnou liečbou.

Liečba Parkinsonovej choroby sa zameriava na zmiernenie symptómov a spomalenie progresie ochorenia. Pacientom pomáhajú tiež rôzne terapie, akými ako sú fyzioterapia, ergoterapia a logopédia. V prípade neúčinnosti liečby a zhoršovania stavu sa môže indikovať aj chirurgická liečba.

Možnosti liečby Parkinsonovej choroby

Logopedička Bianka Hrnčiarová z Neurologického oddelenia Fakultnej nemocnice Trnava pripomenula, že pri liečbe Parkinsonovej choroby sa využívajú lieky tzv. antiparkinsoniká, avšak stav pacientov možno zlepšiť aj chirurgickým zákrokom, pri ktorom sa im do tela zavedie stimulátor na zmiernenie trasu či stuhnutosti svalov. Dôležitú úlohu hrá aj telesné cvičenie, doplnkové terapie, vyvážená strava a emočná podpora. „V prípade terapie reči sa zameriavame najmä na zvyšovanie intenzity hlasu a zlepšovanie a spresňovanie artikulácie, čím sa zlepší aj samotná zrozumiteľnosť reči,“ doplnila Hrnčiarová.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Obľúbené potravinárske farbivá môžu poškodzovať časti čreva: Aká je pravda?

Vedecký pohľad na Parkinsonovu chorobu

Ján Necpál z Centra pre liečbu parkinsonizmu a extrapyramídových porúch zvolenskej nemocnice pripomenul, že v tejto sfére sa vyvíjajú vo svete technológie a skúšajú aj nové lieky. „Tieto možnosti sa pravdepodobne časom dostanú na všedný trh a budú raz slúžiť pacientom aj u nás na Slovensku,“ uviedol s tým, že vo väčšine prípadov lekári nevedia, čo ju spôsobuje.

„Pravdepodobne je to komplex viacerých faktorov na biochemickej a bunkovej úrovni, ktoré vedú k spusteniu procesu. Tieto zmeny môžu urýchliť niektoré situácie, ako je úraz alebo operácia s celkovou anestéziou,“ vysvetlil. Dodal, že takýchto prípadov je však málo. „Iba v malom percente dokážeme vystopovať dedičný faktor,“ zdôraznil.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame