Chcete pravidelne cvičiť ale nudí vás to? Tieto triky vám pomôžu

Strečing

Tieto triky vám pomôžu pri strečingu (Zdroj: GettyImages)

Patríte k ľuďom, ktorí majú radšej dynamickejšie cviky? Niet pochýb, že strečing je prospešný pre telo i myseľ, no niekomu môže pripadať nudný. Stačí pritom pár jednoduchých trikov a možno zmeníte názor.

Prečo je strečing dôležitý?

Strečing môže robiť každý v akomkoľvek veku a kedykoľvek. Nie je to len spôsob, ktorým sa športovci pripravujú pred cvičením. Aj keď nepatríte k tým, ktorí pravidelne cvičia, strečing do svojho každodenného života zaradiť môžete. Tu je niekoľko dôvodov prečo:

  • Zlepšíte si rozsah pohybu.
  • Je perfektnou prevenciou pri bolestiach chrbta a kolien.
  • Uvoľníte si napäté svaly a udržíte telo dlhodobo pohyblivejšie.
  • Zlepšíte si nielen fyzické, ale aj duševné zdravie.

Tipy, ako zabaviť myseľ pri monotónnych cvičeniach

Zapnite si obľúbený program, pustite si podcast alebo audio knihu

Rada, aby ste si popri strečingu zapli televíziu, vás asi prekvapí, no tento jednoduchý mentálny trik funguje spoľahlivo. Veď to určite poznáte. Keď sledujete niečo, čo vás baví alebo zaujíma, čas plynie oveľa rýchlejšie. Takže nalaďte si obľúbený film, seriál alebo reláciu a možno vás pohltí tak veľmi, že vydržíte byť natiahnutý v zložitej pozícii oveľa dlhšie, než by ste čakali.

Možno vás obrazovka môže rozptyľovať až príliš a nebudete sa poriadne sústrediť na kvalitné prevedenie cviku. Skúste preto do strečingu zapojiť svoj sluch. Je to praktickejšie aj vtedy, ak ste napríklad v posilňovni a nie doma.

Pomôžte si video návodom

Už ste vyskúšali predchádzajúci tip a akosi nefunguje? Možno je rozptýlenie vaším nepriateľom a potrebujete niekoho, kto vám presne povie, čo máte robiť a ako dlho to máte robiť. V tom prípade bude tréning vedený inštruktorom presne pre vás. Ak navyše so strečingom začínate, nie je na škodu mať trenéra, ktorý vám vysvetlí základy a ukáže, ako správne cvičiť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Seniori pozor, aj vďaka tejto zdanlivo banálnej činnosti môžete žiť dlhšie!

Zapojte priateľov

Skúste si nájsť parťáka, ktorý do toho pôjde s vami. Strávite príjemné chvíle s priateľmi a zároveň vám to pomôže vytrvať v cvičení, pretože už v tom nie ste sami. Vytvorili ste si spoločný záväzok. Tréningy nenechávajte na náhodu a vopred si ich spoločne naplánujte, aby ste tak znížili riziko, že k nim vôbec nedôjde. Cviky môžete robiť rovnaké, ale môžete tiež každý skúšať niečo iné a potom sa vzájomne učiť.

Naučte sa cudzí jazyk

Keď sa budete naťahovať, pravdepodobne si budete počítať, koľko ešte musíte vydržať. Skúste to v cudzom jazyku, ktorý nepoznáte. Váš mozog sa bude sústrediť na rozpamätanie slov a odláka vašu pozornosť od monotónneho cviku. Je to ďalšia mentálna skratka, ktorá so sebou prináša výhodu, že sa naučíte počítať v cudzej reči. A možno nezostanete len pri čísliciach.

Využite športové pomôcky

Nebojte sa viac experimentovať a cviky obmieňajte, či skúšajte neustále nové. Nie je nič nezvyčajné, že niektorý typ cviku vás vôbec nemusí baviť a iný zase áno. Môžete ich spestriť aj zapojením nejakého náčinia. Perfektné sú napríklad odporové pásy, expandery alebo joga bloky.

Zakomponujte strečing do každodenných aktivít

Začať zhurta nemusí byť pre každého to pravé, pretože je náročné udržať rovnako rýchle tempo, s ktorým ste namotivovaný začínali. Vytvoriť si nejaký zvyk určitý čas trvá a radšej to vezmite postupne. Výhodou strečingu je, že ho môžete vykonávať takmer kdekoľvek.

Začnite s ním popri bežných aktivitách, ktoré robíte takmer každý deň, ako je napríklad umývanie zubov alebo kým čakáte na zohriatie vody alebo jedla. Pomôcť vám môže aj to, že sa dáte do športového oblečenia alebo vyskúšajte rôzne aplikácie, v ktorých si viete zaznamenávať a sledovať progres v cvičení.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Jednoduché cviky na brucho, ktoré zoštíhlia pás: Konečne postava ako lusk!

Odporúčame