Seniori pozor, aj vďaka tejto zdanlivo banálnej činnosti môžete žiť dlhšie!

Umývanie riadu

Umývanie riadu vás podľa najnovšej štúdie ochráni pred chorobami srdca (Zdroj: GettyImages)

V určitom veku je dobré spomaliť tempto a zamerať sa na zdravie nášho srdca. Znížiť riziko ochorenia toho najdôležitejšieho orgánu nášho tela môžeme zdanlivo jednoducho. A to nielen športom, ale aj domácimi prácami.

Šport v hlavnej úlohe

Kardiovaskulárne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtia ľudí vo vyššom veku, platí to v celosvetovom meradle. Až 84 % seniorov starších ako 65 rokov zomiera práve na choroby kardiovaskulárneho systému. Prevenciou ich výskytu je pravidelný pohyb a zdravý životný štýl. O pozitívnych účinkoch pravidelného pohybu ako je napríklad beh či rýchla chôdza sme vás už neraz informovali.

Aj nedávny prieskum na ženách ukázal zaujímavé výsledky. Ženy s najmenej štyrmi hodinami každodenného pohybu mali až o 43 % nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení, o 43 % nižšie riziko ischemickej choroby srdca a o 30 % nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Rapídne sa znížila aj možnosť mŕtvice a to až o závratných 62 %.

Umývanie riadu a choroby srdca 

Samozrejme, šport ako taký nenahradí hocičo. Skúste si k nemu nájsť cestu a vybrať si zo širokých možností, ktoré sú dnes dostupné. Zaradiť dostatočný pohyb však možno aj vďaka domácim prácam. Ako výskum ďalej preukázal, aj každodenné činnosti ako umývanie riadu znížili riziko srdcových chorôb u starších žien. Jednoduché vykonávanie bežných činností, ktoré sa označujú ako pohyb každodenného života dokážu prospievať kardiovaskulárnemu systému.

Zaradiť sem môžeme napríklad umývanie radiu, varenie, záhradkárčenie a ďalšie podobné činností. Ako uviedol jeden z autorom výskumu, Steve Nguyen, Ph.D., M.P.H., ukázalo sa, že každý pohyb sa počíta do prevencie chorôb. Dôležité je nezostať sedieť a byť aktívnejším. 

Každodenný pohyb

Podľa Slovenskej nadácie srdca lekárske štúdie  dokazujú, že aj mierne aktivity,  ktorým sa venujete denne, môžu mať dlhotrvajúci blahodarný účinok. Príkladom takejto činnosti sú pohodlná chôdza, práca v záhrade či na poli, tanec a domáce cvičenia. Dokonca aj častejšia chôdza do schodov, alebo zaparkovanie auta ďalej od domu pomôžu zvýšiť vašu aktivitu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Priveďte svoje deti k pohybu: Prečo je pre nich šport dôležitý a ako ich k nemu motivovať?

„Ak nepraktizujete žiadnu intenzívnu aktivitu, skúste sa denne venovať aspoň 30 minút niektorej zo spomínaných miernych aktivít. Ak vám tridsaťminútový blok nevyhovuje, skúste im venovať každý deň dvakrát po pätnásť minút, alebo trikrát po desať minút. Postupne prejdite k namáhavejším aktivitám trvajúcim spolu aspoň pol hodinu alebo dlhšie po väčšinu dní v týždni,“ odporúčajú.

Prečítajte si aj naše staršie články o tom, ako sa hýbať a znížiť riziko chorôb vo vyššom veku. Už sme vám radili:

Aký typ cvičenia si vybrať

Ako sa hýbať celý deň

Ako cvičiť so stoličkou

Ako cvičiť na fitlopte

Ako si dopriať viac pohybu

Zdroj: plnielanu.sk, scitechdaily.com, medicalxpress.com
Odporúčame