ROZHOVOR s odborníkom na neplodnosť: Prečo bocian mešká? Problém môže byť aj na strane muža

Neplodnosť muži

Za neplodnosť páru môžu niekedy niekedy problémy muža (Zdroj: GettyImages)

V prípade liečby neplodnosti neexistuje súboj medzi mužským a ženským rodom, neplodnosť je totiž problémom páru. Faktom však zostáva, že takmer u polovice prípadov sa na neplodnosti podieľa mužský faktor. Ako zvýšiť mužskú plodnosť a aké metódy liečby ponúka medicína?  Spýtali sme sa gynekológa a odborníka na liečbu neplodnosti MUDr. Petra Harbuláka, PhD.

Je samozrejmosťou, že ženy od určitého veku pravidelne absolvujú preventívne gynekologické vyšetrenie, ale ešte stále nie je samozrejmosťou, že si muži dajú vyšetriť spermiogram či absolvujú základné urologické vyšetrenie. Prečo je dôležité, aby páni venovali pozornosť svojej plodnosti? 

Reprodukčný vek, nielen ženy ale aj muža, patrí medzi zásadné faktory, ktoré by páry mali zohľadniť pri plánovaní rodiny. Na rozdiel od žien, ktorých pokles fertility v závislosti od veku je vec známa a dobre zdokumentovaná, nie je horná veková hranica plodnosti mužov obmedzená. Napriek tomu, prakticky všetky štúdie dokazujú u starnúcich mužov nielen pokles ich plodnosti, ale i nezanedbateľné riziká spojené s reprodukciou v pokročilom veku.

Základným vyšetrením plodnosti muža je vyšetrenie spermií – spermiogram. Najjednoduchší postup pre pacienta je objednať sa v centre pre asistovanú reprodukciu na vyšetrenie spermiogramu, ktorým možno odhaliť poruchu plodnosti.

Až 40 % mužov s normálnymi hodnotami spermiogramu je neplodných. Ide o mužskú idiopatickú sterilitu. Dnes je k dispozícii viacero možností detailnejšieho vyšetrenia ejakulátu, ktoré môžu odhaliť skryté príčiny andrologického faktora neplodnosti.

 Vráťme sa ešte k otázke mužskej plodnosti ako takej. Je vrodená alebo sa počas života mení? Môžu ju páni ovplyvniť aj vlastným pričinením?

Príčiny neplodnosti mužov sú multifaktoriálne podmienené a vzájomne sa prelínajú. Na ich diagnostike a liečbe sa podieľa viacero klinických disciplín, ktorých úzka spolupráca je pre úspešnosť liečby nevyhnutná.

Za príčiny mužskej neplodnosti môžu byť zodpovedné interné faktory (poruchy tvorby spermií, poruchy priechodnosti semenotvorných kanálikov, poruchy sexuálnych funkcií), genetické a endokrinné faktory a tiež environmentálne faktory (exhaláty, chemizácia, rádioaktívne a mikrovlnné žiarenie, ftaláty, ťažké kovy, nikotín, alkohol, drogy, obezita a niektoré lieky).

Pri zhoršených výsledkoch je dôležité upraviť svoj životný štýl, vyhýbať sa rizikovým faktorom, ako je stres, nesprávne stravovacie návyky, zabrániť prehrievaniu semenníkov, ktoré spôsobuje nosenie tesnej spodnej bielizne, časté saunovanie, horúce kúpele alebo aj sedavé zamestnanie.

Treba sa vyhýbať nebezpečným chemickým látkam, anabolikám, drogám a snažiť sa obmedziť požívanie alkoholu a nikotínu. Na kvalitu spermií môže mať vplyv aj nosenie mobilného telefónu vo vrecku nohavíc alebo notebook položený v lonovej časti.

Peter Harbulák
Odborník na neplodnosť MUDr. Peter Harbulák PhD. (Foto: Archív Petra Harbuláka)

Ak má muž „zlý“ spermiogram, znamená to, že je automaticky neplodný? Sú nejaké možnosti liečby v rukách pacienta? 

Veľmi dobrým prostriedkom na zlepšenie spermiogramu je akýkoľvek druh športu (okrem bicyklovania a nadmerného cvičenia), dostatok oddychu, kofeín v malých dávkach a občasná sprcha vo vlažnej vode. Odporúča sa taktiež užívať vitamínové doplnky s obsahom zinku, selénu, kyseliny listovej, koenzýmu Q10, arginínu, karnitínu, vitamínu A, C, E a B12.

Pred zahájením liečby pomocou výživových doplnkov však odporúčame vyšetrenie oxidačného stresu, na základe ktorého vieme individuálne určiť vhodný spôsob liečby, nakoľko nadmerné alebo nesprávne užívanie výživových doplnkov môže znížiť plodnosť u mužov.

Oxidačný stres bol identifikovaný ako jeden z hlavných rizikových faktorov, ktoré ovplyvňujú fertilizačný  potenciál spermií. Vzniká v dôsledku nadmernej produkcie redukčno-oxidačného stresu a spôsobuje poškodenie DNA zárodočných buniek, krehkosť spermií a poruchy hybnosti, ktoré vyúsťujú do neplodnosti.

Optimálna hladina reaktívnych foriem kyslíka je rozhodujúca pre zachovanie spermatogenézy (vznik a vývoj spermií) a funkcií spermií. Najnovší výskum však ukazuje, že nesprávna antioxidačná terapia môže mať za následok zhoršenie plodnosti muža. Nadmerné užívanie antioxidantov by mohlo viesť k redukčnému stresu, ktorý môže byť rovnako škodlivý pre zdravie spermií ako oxidačný stres. Je spojený s defektmi vo vývoji embryí.

V prípade, že výsledky spermiogramu nie sú ideálne (alebo aj sú a napriek tomu sa páru nedarí otehotnieť spontánne), cesty páru vedú zvyčajne do centra asistovanej reprodukcie. Aké možnosti existujú pre úspešné oplodnenie ženského vajíčka?

V prípade, že sú všetky vyšetrenia u ženy v poriadku a spermiogram partnera v norme alebo mierne zhoršený, lekár páru odporučí intrauterinnú insemináciu. Ide o metódu asistovanej reprodukcie, pri ktorej sa aplikujú spermie do dutiny maternice v období ovulácie. K oplodneniu vajíčka dochádza v tele ženy (vo vajíčkovode). Robí sa v spontánnom cykle alebo v cykle s hormonálnou podporovu ovulácie.

Je vhodnou metódou na liečbu sterility pri ľahších poruchách spermiogramu, pri sterilite spôsobenej tvorbou protilátok proti spermiám v cervikálnom (krčkovom) hliene ženy, atď. Predpokladom úspešnosti tejto liečebnej metódy je priechodnosť minimálne jedného vajíčkovodu. Po negatívnom výsledku tehotenského testu nasledujú ešte ďalšie dva cykly inseminácie. Ak žena neotehotnie po troch cykloch intrauterinnej inseminácie, páru je odporučené mimotelové oplodnenie (IVF – in vitro fertilizácia).


Mohlo by vás zaujať: ROZHOVOR Chcete rodinu ale tehotenstvo odkladáte? Biologické hodiny tikajú, odborník na neplodnosť prezradil riešenie


 Aké metódy mimotelového oplodnenia realizujete najčastejšie? 

Základná metóda oplodnenie vajíčok je metóda IVF. Druhou metódouje ICSI (intracytoplazmatická injekcia spermie). Je to laboratórna technika, ktorá je nadstavbou IVF (in vitro fertilizácia). Pri nej sa injekciou vpraví jedna najkvalitnejšia spermia do cytoplazmy zrelého vajíčka. Má tak uľahčenú cestu, pretože nemusí prekonávať jeho obaly.

Pri injekčnom vpravení spermie priamo do vajíčka je potrebné pred samotným vpichnutím odstrániť masu buniek, ktorá ho obklopuje. Vďaka tomu je možné zistiť zrelosť vajíčka podľa základných morfologických znakov viditeľných pod mikroskopom.

Stretli ste sa vo svojej praxi aj so situáciou, keď v ejakuláte nie sú prítomné žiadne spermie? A ak áno, existuje nejaké riešenie  pre tento stav?

Ak v ejakuláte nie sú prítomné žiadne spermie hovoríme o azoospermii. Hlavnými príčinami azoospermie sú porucha tvorby spermií v semenníkoch a uzáver semenovodov a odvodových ciest pre spermie. Porucha tvorby spermií môže mať príčinu priamo v semenníkoch, ale príčiny môžu byť aj inde. Uzáver semenovodov je možný pri cystickej fibróze, umelo vyvolaný je po vazektómií.

Samostatnou kapitolou je retrográdna ejakulácia, kedy sa ejakulát semenovodmi dostáva spätne do močového mechúra a spermie sa objavujú v moči. Muž nemá žiadny ejakulát alebo len minimálne množstvo. Tento stav je možné zistiť vyšetrením moču na prítomnosť spermií.

Pri jednorazovom zistení azoospermie je vhodné s odstupom času zopakovať spermiogram. Pri potvrdení diagnózy je potrebné zistiť jej príčinu – realizujú sa urologické vyšetrenie, hormonálne odbery, USG semenníkov, genetické vyšetrenie, vyšetrenie karyotypu, mutácií cystickej fibrózy a polámaný Y chromozóm.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa GYN-FIV (@gyn_fiv)

Spomínané vyšetrenia sú v réžii urológa a genetika. Ak sa teda v ejakuláte muža nenachádzajú žiadne spermie, stále zostáva možnosť chirurgického odberu spermií.

Áno, po urologickom a hormonálnom vyšetrení má chirurg možnosť získať spermie operačne. Urologická operácia MESA/TESE  je súčasťou metód asistovanej reprodukcie pri liečbe mužského faktora sterility, keď v ejakuláte nie sú prítomné žiadne spermie a súčasne je predpoklad, že dochádza k ich tvorbe v semenníkoch (napríklad pri poruche transportu spermií). Robí sa odsatie biologického materiálu z nadsemenníkov (MESA) a odber tkaniva zo semenníkov (TESA). Spermie sú následne použité na oplodnenie vajíčok pri IVF. Zákrok sa robí v celkovej alebo spinálnej anestézii.

Čo by ste chceli odkázať mužom? Prečo by sa nemali báť vyšetrenia a neodkladať liečbu, ak sa im nedarí splodiť potomka prirodzenou cestou?

Ak sa mladému páru nedarí otehotnieť ani po roku snaženia sa, určite by som im odporučil v prvom rade vyšetrenie spermiogramu v IVF centre. Niet sa absolútne čoho báť, odber ejakulátu prebieha formou masturbácie v intímnych podmienkach a v špeciálnej odberovej miestnosti.

Je veľmi dôležité myslieť na budúcnosť svojho potomstva ešte v pomerne mladom veku, pretože v tomto odvetví zdravotníctva je našim najväčším nepriateľom čas. Ale aj muži, ktorí ešte neplánujú splodiť potomka, môžu navštíviť niektoré centrum a dať si vyšetriť spermiogram, aby vedeli, ako sú na tom s plodnosťou. Ide o cenovo dostupné vyšetrenie.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame