Od občasného kýchania k trvalým následkom: Aj slabú alergiu radšej liečte!

Žena si smrká nos

Za posledné desaťročia sa počet ľudí trpiacich alergiou niekoľkonásobne zvýšil (Zdroj: GettyImages)

Za posledné desaťročia sa počet ľudí trpiacich alergiou niekoľkonásobne zvýšil. Prejavy dnes trápia už takmer každého druhého z nás. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ide o štvrté najčastejšie ochorenie.

Dokáže významne vplývať na kvalitu života. O to viac, ak ide o neliečenú alergiu, ktorej prvé roky neprikladáme význam. Iba málokto si totiž uvedomuje, že môže zanechať trvalé zmeny aj na ďalších orgánoch a z roka na rok sa bude reakcia zhoršovať. Tak, ako to býva aj u iných ochorení – čo sa nelieči, časom prechádza do vážnejšieho zdravotného problému.


Vychutnajte si najlepšie ľudové hity v podaní Kandráčovcov, už 19. júla: Lístky na koncert kúpite na Predpredaj.sk


Množstvo spúšťačov, rôzne prejavy

Alergiu možno v skratke popísať ako prehnanú odpoveď organizmu na látku, ktorá by inak u zdravého človeka nevyvolala žiadnu reakciu. Toto ochorenie však nemá jediný spúšťač. Práve naopak, sú ich desiatky, a rovnako tak odlišné sú aj alergické reakcie. Štípu a pália vás oči? Pravidelne kýchate? Máte na pokožke svrbivé vyrážky? Zažívate „obdobie v roku“, kedy vás celé týždne bolí hlava a cítite sa unavene a ospalo?

Alergie sa môžu navonok prejavovať rôznymi spôsobmi. Kým niektoré majú sezónny charakter a môžu sa rozvíjať aj v neskoršom veku – napríklad peľové alergie), iné sa objavujú už od prvých rokov života – alergie na potraviny. Veľkú úlohu pritom zohráva dedičnosť, znečistenie prostredia, v ktorom žijeme, zloženie stravy, ale aj množstvo pravidelného pohybu. Vysoká miera negatívnych vplyvov prispieva k tomu, že imunitný systém stráca schopnosť chrániť nás pred alergénmi.


Nová kniha Igora Bukovského je bestseller: (Za)chráňte svoje črevo, pečeň, žlčník aj pankreas!


Od banálneho kýchania po astmu

Aj keď vás súčasné alergické prejavy príliš neobmedzujú, nie je dobré ponechať ich neliečené. K jednému alergénu sa môžu pridať ďalšie a z dvoch týždňov v roku sa stanú dva mesiace, ktoré sústavne sprevádza kýchanie a plný nos. Dýchacie cesty sú tak vystavené riziku chronického zápalu, ktorý postupuje smerom zhora nadol.

Poznáte to podľa toho, že najskôr bez nosných kvapiek nevydržíte ani deň, neskôr ste náchylnejší na sezónne infekcie a čoraz častejšie sa u vás opakuje zápal priedušiek a pľúc. Tkanivo dýchacích ciest je oslabené a aj zo zdanlivo banálnej alergie sa môžu rozvinúť bronchiálne problémy až astma. Neliečených alergikov dokáže však potrápiť aj narušený spánok, dlhodobá vyčerpanosť, strata čuchu, otupenie chutí a opakované zápaly stredného ucha.

Sezónna alergia súvisí aj s potravinovou intoleranciou

Ak patríte k peľovým alergikom, môžete sa pri jej neliečení prepracovať aj k citlivosti na niektoré potraviny. Spočiatku sa prejavujú svrbením podnebia a miernym opuchom pier po konzumácii, no aj zápalom spojiviek. Ak s príjmom potraviny ďalej pokračujete, môžu sa pridružiť vážnejšie problémy, predovšetkým anafylaktický šok. Zaujímavosťou skrížených alergií je, že vás nemusia trápiť po celý rok. Zvýšená reakcia na potravinu sa totiž môže objavovať iba v období, kedy kvitne „váš“ alergén. Zrazu zistíte, že vám vadí jesť kiwi, oriešky či zeler, iba keď kvitne breza.


Mohlo by vás zaujať: Alergie medzi nami: Prečo vznikajú a ako s nimi bojovať?


S vyšetrením nevyčkávajte

K prvej návšteve alergiológa potrebujete odporúčanie od všeobecného lekára. Odberom krvi dokáže zistiť množstvo imunoalergických parametrov. Často sa využívajú kožné testy, kde sa aplikujú malé kvapôčky čistého alergénového roztoku na pokožku predlaktia a zisťuje sa miera reakcie. Ak má lekár podozrenie na zúženie dýchacích ciest alebo astmu, absolvujete spirometrické vyšetrenie pľúc. V prípade zápalu dýchacích ciest môžete absolvovať FENO vyšetrenie, ktoré zisťuje mieru oxidu dusnatého v dychu.

Toto všetko dokáže presne zacieliť budúcu liečbu, po ktorej sa vám uľaví. Zbytočne sa však nevystavujte alergénom. Bývate v paneláku obklopenom brezami? Niekedy pomôže až zmena lokality alebo bydliska. Dobrými pomocníkmi sú aj pravidelné návštevy hôr či mora a úprava životného štýlu smerom k budovaniu silnejšej imunity.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!





Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame